szél [2]

Full text search

szél [2] főnév -t (-et) [e], (-ek) [e v. ë], -e [e]
1. (főleg birtokos kapcsolatban) Vmely tárgynak, testnek, területnek a kerületéhez, ill. vmelyik határvonalához v. oldalához közel eső része. Az ágy, az asztal a kalap, a könyv, a papír széle; a posztó, a szövet széle; a végben a láncfonal irányában a vég két oldalán haladó, keskeny bevégző szövés; a legelő, a mező, a rét széle; a járda, az út széle; szélen, szélről áll; szélre állít vkit, vmit.  Megyek! mondám s a bérc szélére léptem, Ahol száz ölnyi mélység nyilt alattam. (Petőfi Sándor) Fölírta a lap szélére a dátumot. (Móra Ferenc) Ruháját rendben székére teszi, ágy szélén mereng, morog. (József Attila) A házak…elszórtan nyugodtak a telek széleinél. (Gelléri Andor Endre) Az országút szélén áll s beszélget valakivel. (Nagy Lajos) || a. <Labdarúgásban és más labdasportban> a pálya két oldala, széle. A csatár lefutott a szélen a labdával. || b. Az ide beosztott játékos szerepköre. Tóth jobb volt a szélen, mint összekötőben.
2. (főleg birtokos kapcsolatban) Vmely nyílás, gödör, árok közvetlen környéke. Az árok szélén legeltet; a gödör szélén áll. A verem széle beomlott. || a. Víz(felület) partja. A folyó, a pocsolya, a tenger, a tó, a víz széle. || b. Vmely tárgynak nyílásához közel eső része. Az edény, a kancsó, a kanna, a pohár széle; a száj v. a szája széle; az ajkak, ajkai.  Szája szélét harapta mérgében. (Vas Gereben) Jóízűen kacagott…, bajusza ott rezgett a szája szélén. (Móricz Zsigmond)
3. Vmilyen módon elhatárolódó területnek a határvonalán kívül v. belül, de a határvonalhoz közel eső rész. Az erdő, a falu, a város széle.  Való, hogy Európa szélén elég város vagyon, de másutt csak falúknak hínák azokat. (Mikes Kelemen) Szélei nádligeteknek Tünedeznek, megjelennek. (Vajda János) Meghúzódik valahol, bevárja az estét. A város szélénél volt éppen a temető mellett. (Mikszáth Kálmán) S olajos rongyokban az égen megáll, sóhajt az éj; leül a város szélinél. (József Attila)
4. (gyak. többes számban) (régies) Vmely országnak távoli, más országokkal, néppel határos vidéke; határvidék, határszél, végek.  Verjétek hátra a kevély ellensége, Mely már a széleken pusztít, öl és éget. (Csokonai Vitéz Mihály) Haddal közelget László morva szélről. (Vörösmarty Mihály) || a. Vidék, tájék; irány. A világ négy széléről; nem arról a szélről jönnek.  Nagy a világ és négy széle van. (Mikszáth Kálmán) Kaszáscsillag, az öreg. A nyugati szélen Éppen nyugszik: eleget Ragyogott a télen. (Tóth Árpád)
5. (átvitt értelemben) <Állandósult szókapcsolatokban:> vmihez közel álló, vmivel határos helyzet, állapot. A csőd szélén áll, a csőd szélére jut: közel van a bukáshoz; az örvény szélén áll, az örvény szélére kerül: a pusztulás, a bukás fenyegeti; a tönk szélére juttat vkit: csaknem a bukásba, romlásba, csődbe juttatja.  Lezúg hijában életed, S állasz pályád szélén. (Kölcsey Ferenc) „Úgy van, úgy,” szól később, „jóra fordul sorsom, Mert hisz lábaim már a sír szélén vannak.” (Petőfi Sándor) Fecsérlése s túlhajtott nagyúriaskodása által az örvény szélére jutott. (Tolnai Lajos)
6. (népies, régies) Szélesség (1). Széle, s hossza egy: a) <tárgy> ugyanolyan hosszú, mint amilyen széles; b) <személy, főleg nő> tömzsi, zömök, aránytalanul kövér, vaskos; se széle, se hossza: hatalmas kiterjedésű, végtelen; se vége, se hossza; egy szélbe: (szélesen) egymás mellé; (régies) szélt, széllel: széjjel, szét, szanaszét.  A bika…Nem nézte az utnak sem hosszát, sem szélét. (Arany János) || a. (régies) Szélt vesz vhol: szélességben elhelyezkedik, széthúzódik, el- v. szétszéled, szélesen elterül, széltében-hosszában, keresztül-kasul bejár vmit.  A folyam…szélt vesz a síkon. (Arany János) A tanuló ifjak szélt vesznek a főtéren. (Tolnai Lajos) || b. (népies) Szélt fog: <mezei munkában, társasjátékban, csoportos vonuláskor több személy> egy vonalban, egymás mellett helyezkedik el. A munkások már szélt fogtak a búzaföldön a kaszáláshoz.
7. (népies, régies) A vászon szövési szélessége mint hosszmérték, ill. ilyen hosszmértéket elérő vászondarab. Egy párnahuzathoz elég egy szél.  A ládában…benne volt… Baló Ágnes kelengyéje: három perkál szoknya, négy szélből az egyik. (Mikszáth Kálmán) || a. jelzői használat(ban) Ilyen hosszúságú, méretű <vászon>. Négy szél vászon nem elég erre.  Sáfrány Jóska, Sáfrány Jóska Tizenhat szél gatyája. Ács Juliska, Ács Juliska Nem szedte meg apróra. (népköltés)
Szólás(ok): ld. sír.
Szóösszetétel(ek): 1. szélszegés; 2. árokszél; határszél; juhszél; lapszél; szájszél; útszél.
szélű.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir