szikra

Full text search

szikra főnév …rát, …rája
1. Égő, izzó v. hirtelen ütéssel, súrlódással egy ponton fölhevített testről lepattanó apró tüzes részecske, ill. ezek tömege; sziporka. A kályhából kipattanó szikra; eleven szikra; szikra hull vmiből; szikra ütése; szikrát csihol; szikrát v. szikrákat szór vmi; szikrá(ka)t ver; szikrát vet, hány az izzó vas. A ló patkója szikrákat hányt a kövön. A mozdony szikráitól meggyulladt a tarló.  A csákányok szikrák hánytak a kövön. (Gárdonyi Géza) Kicsi szikrából gyakran nagy tűz ég ki. (Babits MihályDante-fordítás) A szikrák úgy pattognak a kályhában, mint a kovácsok verik… a vasat az üllőn. (Gelléri Andor Endre) || a. (átvitt értelemben) Szikrát v. szikrákat hány v. szór a szeme: a) fájdalmában úgy érzi, hogy szikrákat lát; b) erős érzelem, kül. düh, harag hatására feltűnően csillog a szeme.  Gáspár úr méregbe jött, a szemei szikrákat szórtak. (Mikszáth Kálmán) || b. (átvitt értelemben, ritka) Csillogó tárgyról visszaverődve fel-felvillanó fény.  Az övükbe tűzött fegyverek gyémántja fehér szikrákat ver minden mozdulatuknál. (Gárdonyi Géza)
2. (tájszó) Parázs (1). Szikrát visz a kályhába begyújtáshoz.
3. (fizika) Ellentétes töltésű elektromos sarkok között a kisüléskor (hang kíséretében) keletkező, pillanatnyi fény- és hőjelenség; villanyszikra.
4. (átvitt értelemben, választékos) Vmely érzésének, szellemi képességnek v. lelki sajátságnak rendsz. legcsekélyebb jele, megnyilatkozása. Az értelemnek egy szikrája; az öntudatra ébredés első szikrái; a remény utolsó szikrája.  A régi tanítóktól követelt szánat [= szánalom] és félelem helyett… másnemű félelem foglal el bennünket: félünk… a nagy erejű s fényes tulajdonú bűn diadalmától… Ilyen Shakespeare-nél III-dik Richárd, ördögi gonosz, minden szikrája nélkül az erénynek. (Vörösmarty Mihály) || a. (átvitt értelemben, régies, választékos) Isteni v. költői szikra: különleges, rendkívüli (költői) tehetség, elhivatottság. Hiányzik belőle az isteni szikra.  A tudomány gyönyörű gyümölcse, Ezt hozta mennyből földre az isteni szikrát, ez oldott a butaság alól. (Berzsenyi Dániel) || b. (átvitt értelemben, ritka, sajtónyelvi) Vmely forradalmi mozgalom elterjedésének az első jele, csírája. Az agrármozgalom szikrái.
5. (átvitt értelemben, népies) Vmiből egy kevés, parányi, nagyon kicsi mennyiség. Egy szikra sem: semmi; egy szikrát sem ér. Egy szikrát sem értek belől.  Te is leány vagy édes angyalom. Egy szikrával sem jobb a többinél. (Petőfi Sándor) || a. jelzői használat(ban) (átvitt értelemben, népies) Egy kevés, parányi, nagyon kicsi. Ha csak egy szikra becsület volna benne, nem tenné.  Egy szikra bor sem volt már a fejében. Egészen józan lett. (Jókai Mór) Benned nincs szikra költészet. (Csiky Gergely)
Szóösszetétel(ek): 1. szikracsiholás; szikraeső; szikrafojtó; szikraforgácsolás; szikragerjesztő; szikragomoly; szikragyújtás; szikrahányó; szikrahúzó; szikrainduktor; szikrakeltő; szikrakisülés; szikraköz; szikralövellő; szikraözön. 2. villanyszikra.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir