tér [3]

Full text search

tér [3] főnév és melléknév
I. főnév teret [e-e] v. (bizonyos jelentésekben, kül. régies) tért; terek [e-e] v. (ritka, régies) térek [ë v. e]; tere [e-e] v. (elavult, ritka) tére [e]
1. (filozófia) Az anyag létezésének az a formája, amelyet a három irányú kiterjedés jellemez. Abszolút tér. A tér és az idő az anyag létezésének alapvető formái. A mozgás térben és időben megy végbe.  Künn a világ van. Künn van az idő, | Künn van a tér. (Juhász Gyula) Kezdetben volt a köd és a káosz a térben. (Karinthy Frigyes) A könyvtár volt a hazám… Amit tér s idő | ezer aggyá, millió szenvedő | ideggé, sorssá tördelt, itt megint | összeállt. (Szabó Lőrinc) || a. (mértan) A három kiterjedés mentén egymás mellett levő pontok határtalan összessége. Metrikus tér. A tér elemei a pont, a vonal és a felület. || b. (fizika) Olyan pontok összessége, melyekben meghatározott tárgyakra erő hat; erőtér. Elektromos tér; mágneses tér. A föld maga körül gravitációs teret létesít.
2. A három irányú végtelen kiterjedésnek vmitől betöltött v. vmivel körülhatárolt része. Légüres tér; zárt tér; tért v. teret foglal; a ház kitölti a teret. A trópusi növényeket fedett térben, üvegházi neveléssel honosítják meg. Ez a szekrény nagy teret foglal el.
3. (Föld)terület, (sík) térség. Kíméleti tér; tért foglal, hódít, szerez. A várhegy és a község között nagy tér van. A csata a két folyó közti téren folyt le. A sereg mind szűkebb térre szorult. A csapat átengedte a teret az ellenségnek.  Gyérülten omlanak vert hatvan ezrei, Őket téren tetőn magyar had kergeti. (Vörösmarty Mihály) Visszamehetsz Magyarom, Scythia téreire. (Arany János) [A harcoló csapatok] csak nyomrul nyomra… bírnak egymástól tért foglalni. (Jókai Mór) A földesúr… | csákányosokkal puszta tért nyit, | szétveret falut és tanyát. (József Attila)
4. Közterület <vmely helységben a házak között, főleg az utcák kereszteződésénél>. Vmely teret mér. A piac egy nagy téren van a város közepén. Az utcákat és a tereket zászlók díszítik.  A megyeház előtti tért három lavasrendőr tartja tisztán. (Mikszáth Kálmán) Te tán Párisban nagy körútakon | Kószáltál és titáni tereken!… (Juhász Gyula) A Kristóf tér sarkán találkoztak. (Hunyady Sándor) Megáll, sóhajt az éj; | leül a város szélinél. | megindul ingón át a téren. (József Attila) || a. (ritka, régies) Vásártér, piac.  Megvevém a téren A kóriándrom és párhagyma félét. (Arany JánosArisztophanész-fordítás)
5. (tárgy: tért is) <Személyek, tárgyak közt v. papíron, könyvben ábrák, jelek között> üresen maradó hely, hézag. Írás közben tért hagy a javításoknak. A társaság teret engedett a táncolóknak.  A legközelebb állók tért nyitnak [a vezérek körül]. (Jókai Mór)
6. (elavult, sajtónyelvi) <Újságban, folyóiratban v. más megszabott terjedelmű kiadványban> rendelkezésre álló, betölthető hely. Nyílt tér.  [A Szépirodalmi Figyelő] költői műveket…, mint más szépirodalmi lapok, rendesen közöl. Sőt…, amennyire lehet és tere engedi, a szokottnál nagyobb változatosságra törekszik. (Arany János) Könyvünk szűk tere nem engedi, hogy közöljük [e részletet]. (Mikszáth Kálmán)
7. (átvitt értelemben, sajtónyelvi) Tevékenységre való alkalom, lehetőség; munkakör. Működési tér; korlátolt, szabad, szűk tér nyílik vkinek vmely tevékenységére; tág tér nyílik vmire; teret ad, biztosít, enged vkinek a működésre, tevékenységre; átengedi a teret vkinek.  Sors, nyiss nekem tért, hadd tehessek Az emberiségért valamit. (Petőfi Sándor) || a. (átvitt értelemben, sajtónyelvi) Lehetőség, alkalom arra, hogy vmi megtörténjék, v. érvényesüljön. Vminek szabad tere van; tér nyílik vmire; tért v. teret ad, enged vminek; teret nyit vminek. A felszabadult élet új teret nyit az alkotásnak.  A kritikában tér nyílik önkényes állításoknak. (Arany János) Ha tért engedünk az ilyen áramlatoknak, mi lesz belőlünk? (Mikszáth Kálmán)
8. (átvitt értelemben, sajtónyelvi) Hatókör, jelentőség. Szűkebb térre szorul; vmilyen (kisebb, nagyobb) teret v. (régies) tért foglal el; tért hódít; v. teret nyer; tért v. teret veszít v. veszt. Az újfajta búza mindinkább tért hódít. Az új termelési mód mind nagyobb tért nyer. A művészetek kisebb teret foglalnak el a társadalmi életben, mint a kenyérkereső munka.  Te anyagot szültél, én tért nyerék. (Madách Imre) Hasznát vettem az éneknek, mert… tért foglaltam vele a társadalomban. (Tolnai Lajos)
9. (átvitt értelemben, sajtónyelvi) (rendsz. fölöslegesen, az előtte álló főnév határozóragos alakja helyett) Többféle, egymással szorosan összefüggő tevékenységnek, társadalmi jelenségnek v. ismeretnek egységet alkotó köre. E téren, ezen a téren; minden téren; egészségügyi téren; politikai téren; járatos, jártas, otthonos, otthon van vmely téren v. vminek a terén: j., o. vmiben; a fejlődés, a munka, a politika, a termelés terén: a fejlődésben, a munkában, a politikában, a termelésben; vmely térre kiterjed, terelődik. A filozófia teréről (helyesebben: a filozófiáról) átvitte a beszélgetést más térre.  Mindenik igyekezett kellemesebb térre vinni a beszélgetést. (Tolnai Lajos) Akkoriban még könnyű volt e téren meggazdagodni azon a vidéken… (Mikszáth Kálmán)
II. melléknév (elavult) Tágas, téres.  Ropogással csap le a szent mennykő a tengernek tér vizébe. (Csokonai Vitéz Mihály) „S jobb neked… elhullnod előttem, | Mint tolvaj Káldort szolgálnod…” | Igy végzé s Fecskét a tér udvarra vezette. (Vörösmarty Mihály)
Szóösszetétel(ek): 1. térbeosztás; téregység; térelőny; térhiány; téridom; térkiképzés; térmennyiség; térmérés; térmérték; térnagyság; térnyerés; térparancsnokság; térszűke; térviszony; 2. ártér; csatatér; dögtér; élettér, előtér; erőtér; főtér; gyakorlótér; hajótér; harctér; háttér; homloktér; játéktér; játszótér; körtér; köztér; küzdőtér; lakótér; látótér; légtér; lovaglótér; lóversenytér; lőtér; nézőtér; padlástér; pályatér; piactér; repülőtér; sétatér; sporttér; szabadtér; színtér; templomtér; tűztér; vásártér; versenytér.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir