terhes

Full text search

terhes [e-e] melléknév és főnév
I. melléknév -en, -ebb [e, e]
1. (ritka) Teherrel megrakott, tehet szállító. Terhes állat, kocsi, szekér.  Meghajtják a hajóhúzó lovakat víz ellenében a terhes hajóval. (Jókai Mór) || a. (átvitt értelemben, választékos) Olyan <levegő>, amelyet erősen átjárt vmi, amely vmivel telítve van A levegő illattal, párával terhes; a levegő izgalommal, félelemmel, aggodalommal terhes: a helyzet olyan, hogy mindenkinek (a jelenlevőket v. bizonyos közösségbe tartozókat) izgalommal, félelemmel, aggodalommal tölt el.  Ki ne volna ékesen szóló, mikor a hazája szépségeiről kell beszélni? Arról… a légről, amely balzsamillattal terhes… (Jókai Mór)
2. (hivatalos is) Olyan <nő>, aki gyermeket vár, másállapotban van; viselős, állapotos, várandós. Terhes és szoptatós anyák. A terhes nőkről az állam bőkezűen gondoskodik.  Legszomorúbb ez a rajzon, ezt ne nézze terhes asszony… (Arany János) Megcsöndesült az út és rajta mint | egy terhes asszony, holló billeg át. (Radnóti Miklós) || a. Terhes állapot: terhesség. || b. (átvitt értelemben, választékos) Olyan <helyzet, állapot, idő>, amelyből vmi megszületni készül. Korunk forradalommal terhes. Ifjúságunk ideje háborúval volt terhes.  Előre látható volt ama rendkívüli esemény, mellyel a következő perc méhe terhes. (Mikszáth Kálmán) || c. (átvitt értelemben, irodalmi nyelvben) Esővel fenyegető, sűrű, sötét <felhő, felleg>.  Alig van egy arasznyira Fölöttem a felhő, oly terhes. (Petőfi Sándor) Végre a nagy öröm, mely szivöket nyomta, Mint a terhes fölleg mérgét kiontotta. (Arany János)
3. (átvitt értelemben) Olyan <tennivaló, feladat, kötelezettség>, amelynek a teljesítése vkinek gondot, erőfeszítést, nehézséget okoz. Terhes megbízatás, munka, szerződés.  Nemes, de terhes, önlábunkon állni. (Madách Imre) Lénát… az élet súlya, a sanyarú kenyér, a terhes munka… öregítette meg. (Ambrus Zoltán) Anyám… megszabadult a terhes… falusi gazdaasszonykodástól. (Kaffka Margit) || a. (átvitt értelemben) Kénytelen-kelletlen végzett, unalmas. Még ez a kis munka is terhes neki.  Itt még nem éreztette csúnya,… önző szellemét a változó idő. Itt csak az asszony őrlődött meg az egyhangú, terhes életrobotban. (Kaffka Margit)
4. (átvitt értelemben) Olyan <állapot, helyzet, körülmény>, amely a lélekre nyomasztóan nehezedik; nehéz, súlyos.  Áll egyedül… Nagy bátorsággal fölfegyverkezve, s halála Terhes gondjaival. (Vörösmarty Mihály) Szörnyü a bűn, terhes a vád. (Arany János) Milyen furcsa és terhes, hogy az élet úgy folyik, hogy hihetetlen türelemmel jön egyik perc a más után. (Móricz Zsigmond) || a. (átvitt értelemben) Nehezen elviselhető, kellemetlen, alkalmatlan. Terhes a jelenléte. Nekem nagyon terhes a társasága.
5. (ritka) Terhes jövedelem: az a j., amely az élvezőt bizonyos kiadásokra kötelezi, s emiatt nem tiszta j.
II. főnév -t, -ek, [ë v. -e] -e [e] Terhes (2) nő. Házi terhes; a terhesek gondozása.
Szóösszetétel(ek): gondterhes; vészterhes; visszterhes.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir