test

Full text search

test [e] főnév -et, -e [ë, e]
1. Vmely élőlénynek, főleg az embernek a szervezete, a maga anyagi mivoltában, külső fizikai formájában. Állati test; emberi test; női test; csenevész, gyenge, sovány test; fejlett, erős, kövér test; test test ellen: <párharcban> ember ember ellen <küzd>; csak a csupasz v. meztelen teste van: nagyon szegény, testén kívül jóformán semmije sincs; egész testében remeg; (ritka) testéből való test: saját gyermeke; testéhez simul a ruha; testhez álló: a) a testre szorosan rásimuló <ruha>; b) (átvitt értelemben) személyiségéhez illő, annak megfelelő <szerep>; csak a testemen át v. keresztül: csak az én legyőzésem árán, engem erőszakkal félreállítva <érheted el, amit akarsz>; a testére van szabva: a) <ruha> illik rá; b) <szerep> személyének, egyéniségének éppen megfelel; alig bírja a testét: gyenge, erőtlen. Az emberi és állati test szöveteibe a vér viszi a táplálékot. A sok megszakadozott gyökér nem tudja kellő táplálékkal ellátni a nagy növényi testet.  Az én búsult lelkem én nyavalyás testemben Tétova bujdosik mint madár nagy szélvészben. (Balassi Bálint) Száz vas-útat, ezeret! | Csináljatok… Hadd fussák be a világot, Mint a testet az erek. (Petőfi Sándor) Jávorka kövér teste alatt… megreccsent a nádszék. (Móra Ferenc) Még harcolunk, de testünk oly sovány. (József Attila) || a. Ugyanaz a fej kivételével <a fejjel, ill. az arccal szembeállítva>.  S egyszerre elhagyja a lány a hárfát… Rámfonja testét, rámtapasztja száját. (Tóth Árpád) Az arca gyönyörű, a teste csodálatos, egészsége tökéletes, életkora tizenkilenc esztendő. (Nagy Lajos) || b. (népies) <Emberi, ritkábban állati> holttest. A test bomlik ; teste a földé; testét a földnek ajánlja.  A siheder küldetik Török-Kara tanyájára…, hogy fogjon be és jöjjön, majd testet visz be a városba. (Tömörkény István) Édesapám… járt a pappal temetni. Ahogy mentek temetni Magos Józsefékhez, alig tudott bemenni a kis házba az ajtón. Ki kellett hozni a testet az udvarra. (Móricz Zsigmond)
2. Az emberi szervezet élettani folyamatainak összessége <a lelki jelenségekkel szemben>. Egy test, egy lélek: érzésben, gondolkodásban, akaratban s a másokkal szemben tanúsított magatartásban teljesen egyek; a test kívánságai: a testi élvezetek; a test kívánságainak él; testben, lélekben nevelkedik; sanyargatja testét. (szójárás) Ép testben ép lélek.  A drága öreg test… az első volt, aki | kezemből a könyvet nem nézte ki, | s ha – „ép test: ép ész!” – megdolgoztatott, egészségemért napibért adott. (Szabó Lőrinc) || a. Teste-lelke: egész valója. Teste-lelke ádáz; hamis annak teste-lelke; testem-lelkem megunta; testben-lélekben; testben-lélekben egészséges, megtört; nem kell sem testemnek, sem lelkemnek; se testének, se lelkének nincs hová lennie; testet-lelket ölő munka; testével-lelkével átadja magát vminek.  Így sopánkodott György álnoksággal telve, | Hej pedig hamis volt neki teste lelke. (Arany János) Harcunk a magyar Pokollal van | … Ezé a harcé lelkünk, testünk. (Ady Endre) || b. Testestül-lelkestül: egészen, teljesen. Testestül-lelkestül átadja magát vminek.
3. Szilárd halmazállapotú anyagnak, ill. anyagoknak egy egységet alkotó más anyagoktól határozottan elkülönülő tömege. Minden folyadékba mártott test látszólag annyit veszít súlyából, mint a tőle kiszorított folyadék súlya.
4. (fizika) A tér bizonyos részét betöltő anyag, ill. anyagok tömege, halmazállapotra való tekintet nélkül. Szilárd, cseppfolyós, légnemű test; szerves, szervetlen test; abszolút merev test; semleges test; egyszerű test; összetett test.
5. (mértan) A térnek sík v. görbe lapok által határolt része. Mértani test; sík felületű test.
6. (biológia) Tapintó test: a tapintás és egyéb érzetek észlelésére szolgáló idegvégződés.
7. <Főleg állandósult szókapcsolatokba.> A valóságnak érzékelhető formában való megjelenése. Csak testben van jelen; vmi testet ölt; vminek testet ad; testté lesz, válik: megvalósul. (vallásügy) Az ige testté lőn: <keresztény vallási felfogás szerint> emberi testben megjelent az Isten.  A képzelet nem lesz sehol se testté, | Alföld sem oly szép, mint Petőfi festé. (Arany László) Egész nap… imádkozott, szent könyveket olvasott, mintha csak valamelyik régen itt vezeklő fekete barát lelke öltött volna benne testet. (Kuncz Aladár) || a. (vallásügy) Az Úr teste: <katolikusok szóhasználatában> ostya, kenyér. Magához veszi az Úr testét.
8. Vmely tárgynak, eszköznek nagyobb tömegű része, a belőle kiágazó, kiálló alkatrészekkel ellentétben; törzs. A hajó, a gép, a lámpa teste. A fazekas előbb a korsó testét készíti el, azután a fülét.  A hajó meglepetésszerű közelségbe ért már, már látható nagy, fehér teste. (Nagy Lajos)
9. (elavult, irodalmi nyelvben) Testület (2).  Az egész országgyűlési test a … királyhoz ment. (Kölcsey Ferenc) Az emberek mindent tesznek, ami városukat a magyar képviselői testnek kedvessé tegye. (Kölcsey Ferenc) || a. (katonaság) Szervezeti egység. Számadó test.
Szólás(ok): se teste, se lelke nem kívánja: egyáltalán nem kívánja; (tájszó) egyik a testen, másik a kerten: olyan szegény, hogy csak egy váltás fehérneműje van; (tréfás) lassan a testtel!: a) ne olyan nagy hévvel!; b) álljunk csak meg, várjunk csak!
Szóösszetétel(ek): 1. testápoló; testarány; testépítés; testfelszín; testfelület; testhőmérséklet; testkultusz; testmeleg; testmérték; testminta; testműködés; testnagyság; testnyirkosság; testszín; testtájék; testtakaró; testtan; testüreg; testváladék; 2. altest; birtoktest; csapattest; égitest; fatest; felsőtest; forgástest; fűtőtest; habtest; hadtest; hajótest; holttest; pályatest; seregtest; szeméremtest; termőtest; úttest; üvegtest.
testű.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir