világ

Full text search

világ főnév -ot, -a
I. A mindenség v. vmely összefüggő része.
1. Minden létezőnek összessége a maga összefüggésében és rendjében; a mindenség. A világ térben és időben végtelen. || a. (átvitt értelemben is) <Régibb, kezdetlegesebb, nem tudományos felfogást tükröző szóhasználatban:> a térben és időben elképzelt létező mindenség. Egy világ; a világ keletkezése, kezdete, vége; a világ kezdetétől fogva; a világ végezetéig; amióta a világ világ v. amióta világ a világ: emberemlékezet óta; míg a világ világ; soha, míg a (világ) világ: <nyomatékosan> soha; nem a világ: nem nagy dolog, nem jelentős, nem számba jövő érték; a világ összedőlhet miatta; azért nem dől össze ( összedől) a világ; rászakad a világ; azt hiszi, hogy rászakad a világ; ki nem találja (meg nem fejti stb.) a világ végéig: soha nem találja ki (nem fejti meg stb.); ez nem mehet így a világ végéig: ez nem mehet így beláthatatlan ideig, a végtelenségig, örökké; kifut a világból; (bizalmas, túlzó) ezzel ki tudják v. ki lehet kergetni a világból: ezzel kétségbe tudják v. lehet ejteni; kibujdosna a világból; kimúlik a világból; kiüldöz a világból; a világért sem: semmiképpen, egyáltalán nem, semmi áron; világtalan világig, világgá v. világba; vége a világnak; (választékos, sajtónyelvi) új világot tár elénk v. tár fel: <személy, alkotás> megmutatja a dolgok új, eddig ismeretlen összefüggését; (ritka) itt kellett hagynia a világot: meg kellett halnia. (szójárás) Egy nap nem a világ: egy napi halasztás, mulasztás nem nagy baj, azon nem múlik a dolog. Így tarka a világ: ez is hozzátartozik az élethez, így változatos és teljes az élet.  Gondold meg és igyál: Örökké a világ sem áll; Eloszlik, mint a buborék, S marad, mint volt, a puszta lég. (Vörösmarty Mihály) Anna a világért se ült volna le a lakásban. (Kosztolányi Dezső) Senki sem tudta, mi lesz. Azt hitték, most itt a világ vége. (Móricz Zsigmond) Még nem volt a világ, Csak az erők nyugalmas vize. (József Attila) || b. <Vallásos felfogás szerint:> a természet, a mindenség mint vmely Isten alkotása. A világ teremtése, teremtője; a világ teremtése óta sem; Isten szabad világa; (népies) Isten világába(n), Isten világáért: <állításban, kérdésben v. tagadásban kifejezett megrovás nyomatékosítására>; (túlzó) a világ teremtésén kezdi: <az előadandók előzményeiben> nagyon messzire nyúl vissza.  De ki vína bajt az égi háborúval …? | Mert csak az kössön ki Toldival, ha drága | S nem megúnt előtte Isten szép világa. (Arany János) Teljesen megvakult. Isten világáról igen keveset tud. (Mikszáth Kálmán) || c. Vmely összefüggő csillagászati rendszer, égitest, bolygó. Égi világ: a csillagok összessége.  A nap körűl hány kis világ forog … (Vörösmarty Mihály) S egy perc alatt eltűn a léghajó, El, végtelen világokon keresztül. (Arany János) Pislog e parányi csillag, Azi hinnéd, egy gyönge lámpa, S mégis millió teremtés Mérhetetlen nagy világa. (Madách Imre) Sohse vörös a hulló csillag: Rózsás, lila, zöld, kék vagy sápadt, Szeszélye az égi világnak. (Ady Endre)
2. Az egész Föld a rajta levő természeti és társadalmi alakulatokkal együtt. A nagy világ: a) a haza határain túl levő országok, földrészek; külföld; b) a hazai, az otthoni szűk kereteken kívül eső társadalom, ill. ennek élete; a világ hét csodája; a világ nyolcadik csodája; a világ másik oldala; a világ négy része; a világ minden tájáról; a világ négy tája felé; az egész világon; a kerek világon; nagy a világ, széles a világ v. száz mérföld a világ: a) nagy a föld (kereksége), tehát én is elférek rajta, nekem is jut vhol hely; b) nem kell feltétlenül együtt v. egy helyen lenni, maradni vkivel; elég tág a világ; amerre tág a világ; a világ közepe: a) az a hely, amelyet vki bizonyos szempontból a legfontosabbnak tart; b): vmely közösségben a legfontosabb személy, az érdeklődés központja; azt hiszi, gondolja, ő a világ közepe; azt hiszi, körülötte forog a világ; a világ minden kincséért sem; (túlzó) elmenne érte a világ végére is v. a világ végéig: a) nagyon messzire elmenne érte; b) mindent megtenne érte; (bizalmas) a világba beszél: felelőtlenül és meggondolatlanul beszél, csak azért, hogy beszéljen; elindul a nagy világba: maga sem tudja, hova akar menni; (bizalmas) költekezik a világba: feleslegesen és oktalanul k.; a (nagy) világban: távol otthonától, a maga szűk körén, közvetlen környezetén kívül; bolyong a nagy világban; sokat forog a (nagy) világban; szertenéz a nagy világban; világnak ereszt vkit, vmit: szabadon távozni engedi; … a világon …: <tagadásban nyomatékosító kifejezésként:> egyáltalában; nem ért a világon semmihez; nem tud a világon semmit; a legjobb ember a világon; nekimegy a (nagy) világnak; bebarangolja, bejárja, bekalandozza a világot; körülhajózza, körülutazza a világot; ez a divat körüljárja a világot; híre bejárja, betölti a világot; meghódítja a világot; megjárta a nagy világot; amióta járja a világot; világot látni; világgá: messze földre, ismeretlen tájékra, ismeretlen emberek közé; (népies) világgá megy v. (ritka) elmegy világgá: szülőföldjéről, lakóhelyéről elbujdosik; világgá futott: elmenekült; világgá kürtöl vmit; világgá üldöz, űz vkit; világgá züllik.  Forr a világ bús tengere, ó magyar! (Berzsenyi Dániel) Hazádnak rendületlenűl Légy híve, oh magyar … A nagy világon e kivűl Nincsen számodra hely. (Vörösmarty Mihály) Áldott inség: magyar élet, Világon sincs párod néked. (Ady Endre) A nagy világ minket hiába hív! (József Attila) Azt hittem néha, hogy | csak jársz-kelsz a világban boldogan | s elfelejtetted apádat, fiam! (Szabó Lőrinc) || a. (ritka, költői) A Földnek egy nagy földrajzi egységet alkotó része; földrész, kontinens.  Fúljanak a zajgó habba minden gályák, Melyek az öt világ kincsét vondogálják [= szállítják]. (Csokonai Vitéz Mihály)
3. A valóságnak érzékelésünk körébe eső jelenségei; az, ami az embert körülveszi. Elfeketedik a világ vki előtt; elsötétedik v. (el)sötétül előtte a világ; elhomályosodik vki előtt a világ; felfordul vkivel a világ; forog vele a világ; megfordul vele a világ; összefolyik a szeme előtt a világ; derűsen, vidáman néz a világba.  Állottam vizének mélységei felett … Acéltiszta tükre visszaverte híven A külső világot – engem is: az embert. (Arany János) Ocskayval csak úgy kerengett a világ. (Jókai Mór)
4. A föld kerekségén lakó valamennyi, ill. a legtöbb ember; az emberiség v. jelentős része. A világ békéje; a világ közvéleménye; az egész világ rokonszenve; a világ legnagyobb írói, költői, művészei, tudósai; vkin rajta van a világ szeme ; (túlzó) világra szóló: az egész emberiséget, ill. tekintélyes részét felölelő, foglalkoztató, érintő; világra szóló tervek; világra szóló botrány. (választékos) Nem volt rá méltó a világ: (nem kapta meg a megérdemelt elismerést, noha) értékesebb volt, mint legtöbb kortársa. Felfigyelt szavára a világ. llyet még nem látott a világ. Több táborra szakad a világ. Új szenvedéseket zúdít a világra.  Respublica, szabadság gyermeke S szabadság anyja, világ jótevője … Köszöntelek a távolból előre! (Petőfi Sándor) Nekünk forradalmas minden futó óra … Mert a világ siet s most kerül dülőre: érdemesek vagyunk életre s jövőre? (Ady Endre) || a. (túlzó) Általában az emberek, kül. a környezetünkben élők; a nyilvánosság, ill. az ismerősök. Kineveti az egész világ; mit szól hozzá a világ?; tudja az egész világ; világ csúfjára ; a világ elé áll, megy vmivel; Isten és a világ előtt; a világ szemében ; porhintés a világ szemébe; a világ szájára kerül; nem ad a világ szájára ; boldogítja a világot; bolondítja, csalja a világot; a világtól elhagyatva hal meg.  Mutasd meg a világnak, Hogy még erőd szilárd. (Bajza József) Föl a zászlóval magasra, Egész világ hadd láthassa. (Petőfi Sándor) Milyen jó, hogy egy ilyen emberem van …! És ettől is meg akar fosztani a nyomorult, aljas rossz-szájú világ! (Kaffka Margit)
5. Az emberi társadalom és élete, küzdelme. A világ folyása ; a világ haladása, változása; a világ járása ; felfordult a világ: megszűnik az élet régi, megszokott rendje; fordul a világ; így forog a világ; ez a világ sora ; (túlzó) kifordítja a világot (a) sarkából v. kiforgatja a világot (sarkaiból): <politikai, társadalmi, művészeti v. tudományos téren> nagy jelentőségű változás(oka)t hoz létre; a világot jelentő deszkák; elmarad a világtól: nem tart lépést a fejlődéssel, haladással; elvonatkozik a világtól; elvonul, félrevonul, visszavonul a világtól, a világ zajától; elzár a világtól vkit, vmit; nem sokat vár a világtól; meghasonlik a világgal.  Igy múlik el a világnak Minden gyönyörűsége! (Berzsenyi Dániel) Oda hagytam ős lakom s anyámat … Mint marasztott esdeklő szavával! | Oh, ha akkor látok a világba: Nem marasztott volna tán hiába. (Petőfi Sándor) Ez a világ nem testálódott Tegnaphoz húzó, rongy pulyáknak. (Ady Endre) || a. (csak jelzővel) Ennek <egy adott időpontban v. korszakban> általánosan érvényes rendje, jellegzetes formája, maga a korszak. Letűnt világ; régi, szabad, új, úri világ; kuruc világ; magyar világ; német világ; török világ; hűbéri, kapitalista világ; antik, középkori, modern, szocialista világ; igaz, jó világ; furcsa, gonosz, hazug, rossz világ; eresztékeiben recseg-ropog a régi világ; nem a mai világba való; a mai világban; (gyak. gúnyos) a régi jó világban: a régebbi időkben, a közeli v. a távoli múltban, kül. az első v. a második világháborút megelőző időkben, amelyeket némelyek, kül. a hatalmukat, befolyásukat, osztálykiváltságaikat vesztettek visszasírnak, vágyakozva emlegetnek; a régi világból való ember. Más világot élünk.  Véres napokról álmodom, Mik a világot romba döntik, S az ó világnak romjain Az új világot megteremtik. (Petőfi Sándor) S felködlenek a római világbul Komor lemondás zordon hősei. (Juhász Gyula) A történelem futószallagára | szerelve ígyen készül a világ, | hol a munkásság majd a sötét gyárra | szegzi az Ember vörös csillagát! (József Attila) Óriási nap ez, itt az új világ! (Szabó Lőrinc) || b. (csak jelzővel) <Néhány állandó szókapcsolatban:> vmely korszakra jellemző gazdasági helyzet; a pénzügyi viszonyok összessége vmely korban. Drága világ; forintos világ; krajcáros világ; pengős világ. || c. Társadalmi érvényesülés, kedvező körülmények, ill. jó élet. Vkinek áll a világ; övé a világ; tied a nagy világ; éli világát: minden vágyát kielégítve, vígan él; mással éli világát: mással élvezi az élet, a szerelem örömeit.  Ott lakik az én csillagom, … Aki tőlem elbujdosott, S világát mással éli most. (Petőfi Sándor) Már most mondja meg kegyelmed: özvegyasszony koromban se éljem világomat? (Krúdy Gyula) || d. <Néhány állandó szókapcsolatban:> általában a földi lét; élet. A másik világ; a világon van; világra jön; világra hoz; világra segít.
6. (kissé választékos) Ugyanazon foglalkozású személyek, hasonló jellegű élőlények, élettelen tárgyak v. szellemi jelenségek csoportja; az élet vmely összefüggő területe, köre. A bányászok, a diákok, a költők, a művészek, a tudósok, a zenészek világa; az állatok, az ásványok, a növények világa; az akták, a gépek, a könyvek világa; a kulisszák világa; a színpad, a technika, a zene világa.  Hetivásáros napok délutánján egész karaván az, amelyik a tanyák világába a városból különböző utakon megindul. (Tömörkény István) A férfiakkal szemben a nők világa … boldogan trancsírozta volna fel elevenen a szép Lucyt. (Hunyady Sándor)
7. (kissé választékos) Vmely egyén, típus, csoport tapasztalatainak, gondolatainak, vágyainak, erkölcsi ítéleteinek, szokásainak, magatartásának egymással összefüggő rendszere. A bányász világa; a diák(ok), a fiatalság világa; a költő, a művész, a tudós világa; Arany világa; Jókai világa; Petőfi, Vörösmarty világra; az ember és világa; egy világ választja el ( elválaszt) őket, ill. világok választják el őket; (gyak. tréfás) egy világ omlik össze vkiben: újonnan szerzett ismeretei birtokában teljesen kiábrándul vkiből, vmiből, nagyot csalódik vkiben, vmiben, aki, ami előzőleg igen értékes volt számára; a két felfogás között egész világ tátong v. van: mérhetetlen és áthidalhatatlan távolság van köztük.  A Teremtő úgy tett le bennünket ebbe a földi világba, hogy a mellünkbe is tett egy kis külön világot, melyet a nagynál is nagyobbnak érzünk. (Gárdonyi Géza) Ebben a pillanatban egy világ omlik össze mindkettőnkben. (Kosztolányi Dezső)
8. Vkinek a világa: azok a külső körülmények, amelyek között vki otthon érzi magát.  Lenn az alföld tengersík vidékin Ott vagyok honn, ott az én világom. (Petőfi Sándor) Szerette a hivatal szellemét … Ez volt az ő világa, több, mint az otthona: a mindene. (Kosztolányi Dezső)
9. (vallásügy) Az anyagi dolgok összessége, szembeállítva azzal, ami – vallásos felfogás szerint – örökkévaló. E múlandó világ; a világ fiai; meghal a világ számára; lemond a világról: a) visszavonul, magába zárkózik, magányos életet kezd; b) katolikus papi, szerzetesi hivatást vállal.  Aki e világon nem él e világnak, Boldogtalanságát tartsa boldogságnak. (Csokonai Vitéz Mihály) Egy az ohajtása szomorú szivének: … Vonúlni világtól egy félre-zugolyba, Koporsója helyett néma kolostorba. (Arany János)
II. Fény, fényforrás, világosság.
1. (népies, régies) Világosság, fény. A fáklya, a gyertya, a hold, a lámpa, a mécs, a nap világa; (irodalmi nyelvben) vkinek élte világa: élete; (régies) világra ad, bocsát: vmely írásművet, könyvet kiad; (tájszó) vminek a színe világát sem látta: egyáltalában nem látta; világra: szemmel láthatóan, teljesen <hasonló, ugyanaz>. Világra az az arc.  Halavány hold bús világa! | Te légy kínom bizonysága. (Csokonai Vitéz Mihály) A hold világát hideg reggeli világosság váltotta föl. (Gárdonyi Géza) Egyedül voltak a fülkében, egy rossz olajlámpa világánál. (Babits Mihály) || a. (népies) Lámpa, mécses, gyertya v. a fénye.  Édesanyám, gyujts világot! | Nem tudom én, jaj, mit látok! (Gyulai Pál) A tanyában zaj és sikoltozás támad, a gyerekek fölébredtek. Adjatok világot! – ordít a gazda. (Tömörkény István)
2. (átvitt értelemben) Vkinek a szeme világa: a) látó képessége. Elveszi a szeme világát; elveszti a szeme világát; kioltja vkinek a szeme világát. Szóláshasonlat(ok): vigyáz rá, mint a szeme világára.  Nemsokára … látni fog, visszakapja a szeme világát. (Kosztolányi Dezső); b) (ritka, költői) vkinek a tekintete.  Hová merült el szép szemed világa? (Vörösmarty Mihály)
3. (átvitt értelemben) Értelmi tisztázottság, szellemi világosság (3). Világot derít vmire; világot vet vmire: érthetővé, világossá tesz, kiderít vmit; éles világot vet vmire.  Egészen új világot vetett a levél Illavay alakjára. (Jókai Mór) A kocsi minden szakaszába benyitott …, hogy világot derítsen az anya és leánya hollétére. (Kosztolányi Dezső) || a. (átvitt értelemben, választékos) Megismerő, értelmező, megvilágító erő. Az ész, a hit, a tudomány világa; az adatok, a körülmények, a tények világánál: ismerve az adatokat, körülményeket, tényeket.  Gyaníthatunk-e oly időt, mikor Az ész világa minden népeket Megjózanít és összveegyesít …? (Berzsenyi Dániel) Benn küzd vala köddel az elme világa. (Arany János)
Szólás(ok): (ettől) nem esik ki a világ feneke: (emiatt) nem történik semmi nagy baj; csekélység, semmiség az egész; ld. még hét [2], nyak.
Szóösszetétel(ek): 1. világbank; világbolondítás; világcég; világdivat; világegyház; világépítő; világfelbomlás; világfelforgató; világfenntartó; világfilm; világfolyamat; világfordulat; világforgalom; világfürdő; világgépezet; világgyűlölő; világháborító; világifjúság; világismeret; világítélet; világjárás; világjelentőségű; világkérdés; világkongresszus; világlátás; világműveltség; világrobbantó; világrombolás; világromlás; világszabadalom; világszellem; világszínpad; világtalálkozó; világtanács; világteremtés; világtermelés; világtőke; világtudatlan; világtünemény; világtüntetés; világunalom; világunt; világutálat; világutazó; világvallás; világváltozás; világverseny; világvisszhang; 2. ábrándvilág; állatvilág; álomvilág; alvilág; árnyékvilág; békevilág; belvilág; betyárvilág; égvilág; érzésvilág; eszmevilág; félvilág; filmvilág; gondolatvilág; gyertyavilág; holdvilág; kedélyvilág; külvilág; lámpavilág; másvilág; mécsvilág; mondavilág; nagyvilág; napvilág; növényvilág; ország-világ; óvilág; ősvilág; parasztvilág; pénzvilág; szellemvilág; szemvilág; szigetvilág; tanyavilág; túlvilág; újvilág; zenevilág.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir