Chicagoi kiállítás

Full text search

Chicagoi kiállítás (hivatalosan: World's Columbian Exposition a. m. Kolumbus világkiállítás), melyet 1893. Amerika felfedezésének 400 éves emlékére rendeztek, az összes megelőző világkiállításokat sok tekintetben, főkép geniális elrendezése, óriás méretei és közgazdasági csoportjainak magas szinvonala által tulszárnyalta. A jubileum napjára, vagyis Kolumbus partraszállásának (1492 okt. 12.) 400 évfordulójára nem készülvén el, fél évvel később,. 1893 május 1-én nyitotta meg Cleveland elnök. A kiállítási terület mintegy 10 km. távolságban Chicago középpontjától a Michigan-tó partján terül el; nagysága 240 hektár (ami körülbelül kétszer oly nagy terület mint a budapesti városliget). A területbe benyuló lagunákat és öblöket részben medencékké és csatornákká- alakították át, s ezek partjaira állították a kiállítási palotákat, ezáltal diszes tengeri városhoz hasonló sajátos uj jelleget nyert a kiállítás összképe. (L. a képmellékletet.)

A CHICAGOI COLUMBUS-KIÁLLITÁS KÉPE. 1893.
A kiállítás költségvetését a következő táblázat tünteti föl:

 
Maguk az épületek, méreteik és nagyszabásu berendezéseik által minden eddigit fölülmulnak. A nagyobb épületek főméretei és költsége a következő:
A kiállítás szervezete. A kiállítás 15 osztályból áll, ezek: Mezőgazdaság, kertészet, bor- és virágtermelés; élő állatok, házi és vadállatok; halak; bánya és kohászat; gépészet; közlekedésügy, vasutak, hajók, szállító eszközök; gyárikészítmények; villamosság, villamos eszközök; szépművészetek; etnologia régiségtudomány stb erdészet; sajtó- és tudósító iroda; külügyi osztály.
Valamennyi között legnagyobb az iparcsarnok (Manufactur and Liberal Arts Building), melynek alapterülete 12,348 hektár = 6528 négyszögöl = 4 1/2 hold. Alapterjedelemre nézve ez a világ legnagyobb épülete, melyet valaha tető alá hoztak. 1893 augusztusig a látogatók száma - bár egyes napokon a 100000-et is meghaladta - a várakozáson alul maradt, ugy hogy a kiállítás financiális eredménye iránt a kilátások nem éppen kedvezők. Magyarországból a kiállítás megtekintésére s egyben az amerikai viszonyok tanulmányozására főkép a műszaki és gazda-körökből vállalkoztak. V. ö. Seeger E., C. Geschichte einer Wunderstadt (Chicago 1893); Hesse-Wartegg, C. (Stuttgart 1893); Ralph J., C. (London 1892).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir