Gránátalmafa

Full text search

Gránátalmafa v. gránátfa, pomagránát (növ. Punica Tourn.), a róla nevezett család fája, egyetlen egy faja a P. granatum L. (szines képét l. a Teremnövények I. mellékleten), 5-8 m. magas fa, némelykor eltövisesedő cserje. Levele átellenes, a kurta hajtáson csoportos, lándsás, kopasz, épszélü. Virága szép égőpiros. Gyümölcse kissé lapított gömbölyü, eleinte lilába játszó, végre piros v. sárga, 8 cm. vastag, keményhéju (gránátalma, pún alma, Punica mala l. az ábrát).

Gránátalmafa és gyümölcse.
Hazája állítólag Afrika északi része, s innen ültették volna K-re Indiáig és Európa D-i részére, ahol most néhol (Fiume, D.-Tirol) elvadul. Az egész mediterran vidéken, Svájc D-i részeig és Bozenig, Kornvallban is a szabadban, nálunk ellenben ápolva diszlik. Van sárgás és fehér, sőt teljes virágu eltérése is. A G. gyökerének a kérge (cortex radicis granati) kivülről szürkesárga és finoman ráncos, belülről zöldessárga darab, cserzősavtartalma 22 %. Már régi idők óta a galandféreg ellen használják. Virága (flores balaustiorum) fanyarizü, a nyálat lilára festi, vele mint a gyümölcs héjával (cortex granatorum) is száj- vagy toroköblítőt csinálnak. Kellemes savanyu magva meg a piros gyümölcspépje ehető, a levéből hüsítő (serbet nevü) ital, erjesztve pedig bor lesz. A gránátalmafa gyümölcse a déli népeknek már a legrégibb időktől fogva tápláléka volt, Mózes 5. könyve is említi. Egyiptomban a gránátalmafa kérgével meg a gyümölcs héjával a bőrt cserzik. Dél felé több fajtáját, magvatlant is, termesztik. A G. nagyon korán felébresztette a régi népek képzelődését. A sziriaiak meg a feniciaiak isteni tiszteletén kiváló szerep jutott neki. Görögországban a G. meg a gyümölcse a nemzés és termékenyítés homályos képzeleteinek, valamint a halál és megsemmisülésnek kifejezője is volt. Persephonénak (Proserpina) és herének (Juno) szentelték, Junót kezében gránátalmával ábrázolják. Minthogy a G.-t a görögök és más népek a termékenység jelképének tartották, az ó-hellének s az uj-görögök is az uj házaspár belépésekor gránátalmát csapnak a földhöz, hogy szétaprítódjék, mint a szerencse, bőség és termékenység jele. -
A középkorban kedvelt mustra a miseruhául szolgáló kelméken. Bizonytalan, vajjon volt-e neki általánosan elterjedt keresztény jelképi jelentősége. Némelyek szerint a keresztény egyházat jelképezte volna.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir