Kálium,

Full text search

Kálium, fémes elem, mely vegyületeiben mint egy vegyértékü, nagyon pozitiv gyök szerepel; jele K, atomsúlya 39,0. Mivel a fémes K. a levegőn igen gyorsan oxidálódik, a természetben szinállapotban nem is fordulhat elő. Vegyületei közönségesek. A legfontosabb K.-tartalmu ásványok a következők: a szilvit KCl és a carnallit (l. o.). Mint K.-szulfát a timsókőben, a természetes timsóban, továbbá a stassfurti sótelepben más szulfátokkal (MgSo4, CaSO4) kettős v. többszörös sókat képezve szintén előfordul. A természetes salétrom lényegében K.-nitrátból áll. Igen nagy mennyiségben előfordul a K. mint a szilikátok alkatrésze; ilyféle K.-ban bővelkedő szilikátok a K.-földpát, a K.-csillám stb. A tengervizben és a legtöbb természetes vízben K.-sókat találunk. A kristályos kőzetek elmállása révén sói a termőföldbe jutnak. Innen a növényekbe kerül, melyekben organikus savak K.-sóit (a sóskasavas, borkősavas K.) találjuk. A szárazföldi növények elégetése útján kapott hamu K.-karbonátban bővelkedik. Az állati szervezetben szintén találunk K.-sókat. E fémet először Davy állította elő 1807., a K.-hidroxidot erős elektromos batteriával elbontva. Manapság használatos előállítási módja az, hogy nyers borkövet elszenesítenek és az igy kapott tömeget, mely lényegében K.-karbonát és finom eloszlásu szén belső elegye, kovácsolt vasból való retortákban a fehér izzásig felhevítik. Ilyenkor a szén redukáló hatása folytán fémes K. képződik, mely a magas hőmérséken gőzzé alakul. A kifelé áramló K.-gőzöket alkalmas hűtőkészülékekben megsürítik. Az igy előállítoltt nyers K.-ot megtisztitás végett előbb petroleum alatt megolvasztják, azután vászonon átpréselik. A nyers K.-ot újból ledesztillálva, egészen tiszta készítményhez jutnak.
A K. ezüstfehér, nagyon fénylő fém. A levegőn azonban annak vizgőze és oxigénje hatására fényét azonnal elveszti és oxid kéreggel bevonódik. Ezért csak petroleumban tartható el. Még jobban beforrasztott üvegcsövekben, melyeket a leforrasztás előtt levegőüressé tesznek, vagy oly gázzal töltenek meg, mely a K.-ra nem hat. Közönséges hőmérséken viaszlágyságu, lehűtve törékeny. Fs. 0,865, op. 62,5 C°. A vörösizzáson zöld gőzzé alakul. A K. rendkivül erélyesen ható test s a negativ elemekkel erős hő és fény fejlődése közben egyesül. A levegőn közönséges hőmérséken is gyorsan oxidálódik, a hevítéskor meggyulad és ibolyaszinü lánggal elég. A vizre nagyon hevesen hat. Ha vizre K. darabkát dobunk, az ott azonnal megolvad és a vizen úszva, K.-hidroxiddá alakul, mely a vizben feloldódik. E kémiai átalakulást oly erős melegfejlődés kiséri, hogy a fejlődő hidrogén meggyulad és a K. gőzétől ibolyaszinüre festődve elég. Éppen ezért a K.-mal nagyon óvatosan kell bánnunk, mert nedves kézzel hozzányulva, veszélyes égési sebeket okoz; a K. és viz egymásra való hatásának észlelésekor is nagyon vigyáznunk kell, hogy meg ne sérüljünk.
A K., ugyszintén vegyületei a fénytelen Bunsenlángot fakó ibolyaszinüre festik; e láng indigóoldaton át bíborvörösnek látszik. a spektroszkóppal megfigyelve, különösen két vonalat látunk, egy sötétvörös, a másik ibolyaszinü. A K. vegyületei közül a K.-sók nagyfontosságuak, mivel legkülönbözőbb ipari célokra, továbbá gyógyszerül is használják őket. A K. sói, hacsak a savmaradék nem szines, szintelenek és vizben többnyire könnyen oldhatók. A nehezen oldható K. sók a savanyu borkősavas kálium és a K.-platiniklorid, miért is töményebb K. sóoldatokból a borkősav és a hidrogénplatiniklorid-oldat kristályos csapdékot okoz. A K.-nak mint alkatrésznek mennyiségi meghatározása többnyire K.-platinklorid alakjában történik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir