Redőny

Full text search

Redőny (rouleau), olyan függöny, melyet valamely szilárd vagy forgó tengelyre göngyölhetünk fel. A legegyszerübb R.-t az 1. és 2. ábra látatja.

1-2. ábra. Zsinórral állítható redőny felcsavaró szerkezetének elül- és oldalnézete.
A függönyt az f fahengerre erősítik, melynek két végéből kiálló csap a C1 C2 csapágyakban forog. A C1 csapágy tulajdonképpen vasszem (átlyukasztott vaslap), a C2 pedig kétágú villa, melynek vasszemmé görbített két villa ágán az s csapszeget ütjük keresztül. Ennek az elrendezésnek célja az, hogy a fahengert könnyü szerrel fektethessük a csapágyba. A húzózsinórt a fahenger szabad végére csavarják s hogy oldalt el ne csúszszék, ide a V lemezeket erősítik. A húzózsinórt ugy csavarják a fahengerre, hogy abban az esetben, midőn a R.-t leeresztjük, a zsinór felcsavarodik, vagyis a kettőt ellenkezően csavarjuk fel. A zsinórt gombhoz v. horoghoz kötjük, esetleg önműködő szerkezettel tartjuk meg. A 3. és 4. ábra a leghasználtabb R.-horgot láttatja.

3-4. ábra. Redőny-zsinór megkötésére való horog elül- és oldalnézete.
Az ablaktokra erősítik az l lapot, melynek csapágyain keresztül dugott c csap a zsinór felcsavarására való h horgot tartja. Gyakran a húzózsinór végére ólomból, vasból v. sárgarézből készített ellensúlyt akasztanak, mely az R. súlyát egyenlíti ki. Ez esetben a R. szabad szélére baklót kötnek, s a R.-t ezzel húzzák le; felhúzáskor pedig a R. szélét kissé megemelik, hogy az ellensúlylyal terhelt zsineg a fahengerről lecsavarodhasson. Ezeknek az R.-öknek zsinórját nem kell megkötni. Az ellensúlyt és a húzó zsineget rendszerint az ablaktok és a fel közötti térben rejtik el. Sokkal praktikusabbak a végtelen zsinórral felszerelt R.-ök. A zsinórt a fahengerre s az ablaktokra erősített csigák vágásába helyezik és az utóbbival feszítik ki. E célból az első csigát sróforsóval felszerelt villaszerü csapágy közé fogják. A sróforsót átdugják az ablaktokra erősített hüvelyen és azután a sróftokkal felső villás részt annyira lehúzzák, hogy a megfeszült zsineg és a csigák között a R. tartására elegendő nagy surlódás keletkezik. A zsinegnél, mert nagyon nyulik, jobb a lánc és fogazott csiga. Még jobbak a rugóval felszerelt R-ök. Amint az 5. és 6. ábra láttatja,

5-6. ábra. Rúgós redőny felcsavaró szerkezetének kereszt- és hosszanti metszete.
a R. felcsavarására való f fahenger c csapja az s sróffal megerősített t rugótok külső lapján forog. A c csapra van erősítve az r rugó és a k kapocskerék. Ha a R.-t lehúzzuk, a rugó a c csapra tekeredik. A fahenger bármely állásban megmarad, mert az a akaszra ható l lapos rugó az akasz fogát a kapocskerék kerületére szorítja, s ennek foga az akasz fogában megakad. Ha a R.-t fel akarjuk húzni, csak a z zsineget kell megrántani, ekkor a c csapról lecsavarodó rugó a csapot a fahengerrel együtt visszaforgatja. Sok esetben az f fahenger helyett fémcsövet használnak s a rugót ebben rejtik el. Ilyen R.-ökkel különösen a vasúti kocsik ablakait szerelik fel.Újabban a R.-öket ugy is készítik, hogy a lelógó lepel vaspálcával merevített alsó széléhez több helyen zsineget kötnek és ezek szabad végét az ablaktok felső fájához erősített gyűrükön áthúzzák, tehát az első zsineg egy, a második két, a harmadik három stb. gyűrűn megy keresztül. A szélső gyűrűből kifutó zsinegeket egyesítik, úgy hogy ennek a több zsinegből alkotott zsinegnek lehúzásakor a lepel redőszerűen húzódik fel. Néhány évtized óta a raktár-, bolti, s más efféle ajtók elzárására szintén R.-öket használnak; ezeket jobbára vaslécekből, fapálcákból, újabban pedig leginkább hullámos vas vagy acéllemezből készítik. A R.-t a szilárdan megerősített t tengelyen (l. 7. és 8. ábra)

7-8. ábra. Az önműködő redőny rúgódobjának nézete és keresztmetszete.
forgó dobra függesztik; e célból a dob vastagított részébe hatolt s srófra akasztott l lánc végére aklálják az R hullámlemezt. A dob belsejében van az r rugó, melynek egyik végét a t tengelyre erősített h horog, másik végét pedig az s sróffej tartja. Hogy a rugó a dobból ki ne ugorhasson, v vaslemezzel takarják le és ezt a t tengely fúratába ütött sz vasszeggel rögzítik meg. Ha a R.-t lehúzzuk, a rugó a t tengelyre csavarodik s annyi munkát halmoz fel, hogy a R.-t magától is felvonja. Ilyen önműködő R. elrendezését láttatja a 9. ábra.

9. ábra. Önműködő redőny keresztmetszete.
A nehezebb R.-öket fogaskerékáttéttel v. láncdobokkal vagy kötélkorongokkal csavarják a tengelyre és eresztik le. A láncdobokkal való hajtást láttatja a 10. ábra.

10. ábra. Láncdobokkal hajtott redőny átmetszete.
Mivel a vas R.-ök leeresztése és felhúzása nagy zajjal jár, a R.-öknek azt a szélét, mely a vezetékben mozog, rendszerint bőrrel zajtalanítják. Ilyen zajtalanított R.-t láttat a 11. és 12. ábra. R a R., v a vasból való vezeték és b a R-re szegezett zajtalanító bőrszalag. Ezeket a R.-öket nevezik nálunk zajtalan görredőnynek.

11-12. ábra. Hullámlemezből való redőny vezetéke és zajtalanítója.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir