Szerszám

Full text search

Szerszám (l. a mellékelt képet), műszaki szempontból az az eszköz, melyet kézi vagy géperővel mozgatva, valamely munkadarabnak hidegen v. melegen való kialakítására használunk fel. A megmunkálandó anyag szerint megkülönböztetünk faipari, fémipari, bőripari, szövőipari stb. Sz.-okat, technologiai szempontból pedig előrajzoló-, mérő-, tárgytartó- és metsző-Sz.-okat. E címen csak a fémipari Sz.-okról emlékezünk emg, mert a többiekről már egy vagy más címen a szükségeseket elmondottuk (l. az Ár, Ásó, Ásóvilla, Csákány, Csiszolókövek, Csiszolópapir, Drótmérő, Fúró, Kapa, Kasza, Kalapács, Kés, Sarló stb. címszókat), sőt a kovácsolás és hengerlés leirásával kapcsolatban a fémek melegen való alakításához használt Sz.-okról is megemlékeztünk.
Hogy a durva felszinü öntött s kovácsolt munkadarabokat a lehető legnagyobb pontossággal kialakíthassuk, a munkadarab felszinére annak leendő alakját rárajzoljuk, erre valók az u. n. előrajzoló-Sz.-ok. A legtöbb esetben a rajzolás előtt a munkadarab felszinét letisztogatják és befestik, hogy a rajz szembeötlőbb legyen. A rajz körvonalait pontokkal vagy vékony vonásokkal jelölik. A rajz körvonalainak kipontozásához a pontozót használják, ez kúpalaku, edzett acélcsúcscsal ellátott Sz., mely a fokára mért ütés következtében a munkadarab felszinén kúpalaku gödröcskét vág. Vonalak kirajzolására a karcolótűt használják. Ennek egyik vége egyenes, másika pedig horgas. A horgas végét három élü piramis alkotja. Kemény tárgyakhoz acél, igen keményekhez gyémánt karcolútűt használnak. Sok esetben a kívánt vonalakat sárgaréz, vörösréz, grafit, kréta stb., tehát festő, színes nyomot hagyó anyagokkal jelölik. A karcolútű vezetésére használják a vonalzót. A korcolótűnek a vonalzó melletti vezetése nagy figyelmet kiván, mert az előzőnek ferde állása a kívánt iránytól jelentékenyen eltérő nyomot hagyhat, különösen akkor, ha a vonalzó nem fekszi meg a tárgyat, mert ekkor a tű helye a vonalzó alá is kerülhet. A mondott okból hazsnálnak mekanizmussal vezetett karcolótűt. A síklap pontosan legyalult öntött vaslap, melyet a satuasztalra teszünk vagy bakokra állítunk. Síklapon használható jobb fajta karcolótűt mutat az 1. ábra. Az előrajzolásnak a jelzettektől elütő módja a középpont-keresés. Ha a hengeres tárgynak középpontját akarjuk kikeresni, célszerüen használhatjuk a keresztvonalzót, ez 90 foku háromszög melynek csúcspontjából hosszu egyenes vonalzó nyulik az átfogón túl, ha a háromszöget a henger homloksíkjára fektetjük s az egyenes vonalzóval vonalat húzunk s ezt a műveletet más helyen megismételjük, a két vonal metszőpontja a középpontot adja. Használnak tölcsérrel vezetett pontozót is, a tölcsér bő nyilását a henger homlokára állítják s a körből vezetett pontozó hegye a kör középpontját éri. Szabályos görbe vonalak, u. m. a kör, az ellipszis vagy a spirális kirajzolására megfelelő körzőt használunk. Abban az esetben, ha az előrajzolandó tárgy nem elég egyenes, kiegyengetjük. A pléheket síklapra helyezve kalapálással egyengetjük ki, ha vastag pléh, három vagy öt henger között járatjuk keresztül. A rúdakat szintén kalapácsütésekkel egyengetjük ki, azonban alátétül nem a síklapot, hanem az üllőt használjuk. Az előrajzoláshoz mérő-Sz.-ok is kellenek.
Mérő-Sz.-ok. A legfontosabb mérő-Sz.-ok a körzők. A vonalak lemérésére használják a hegyes körzőt, ezek azonban nem ajánlhatók, mert megnyomás esetén szétnyilnak s a kelleténél nagyobb távolságot adnak; jobban a görbített hegyü s még jobbak a rudas körzők. Célszerüek azok a csuklókörzők is, melyeknek hegyei merőlegesen állanak. A lemért távolság rögzítésére állító csavarokat használunk. A vastagság mérésére valók a lyuk- és a tapintókörzők, a kettőt egyesítik is, ezek a lyuk- és a tapintókörzők (2-4. ábra). A leolvasás megkönnyítése céljából az utóbbinak szárát mértékkel is ellátják. Az 5. ábra mértékkel ellátott u. n. tolómércét tüntet fel. A szögek mérésére használjuk a különféle szegletes vonalzókat és a szögmérőket, az előzők bizonyos szögek (90o, 60o, 45o, 30o), az utóbbiak tetszőleges szögek mérésére valók. A munkadarab vizszintes állítására való a szintező, mely rézállványok közé fogott vizzel teli üvegcső, melynek vizszintes állását a csőben mozgó légbuborék középállása jelzi.
Tárgytartó Sz.-ok. A megmunkálandó tárgyak tartására leginkább a felszini nyomást használjuk. A legközönségesebb tárgytartó Sz.-ok a fogók, különösen a hegyes-, a drót- és a harapófogó, kerek tárgyak megfogására pedig az u. n. csőfogó (6. ábra); ez utóbbi akkor fog jól, ha szája 10 fokra nyilik. Ezek közé sorolhatjuk a francia kulcsot is, melynek egy szilárd s egy csavarorsóval állítható mozgó pofája van. Állandóbb tartásra használjuk az egyenes és ferde száju kézikösűt (7. és 8. ábra), a csavar- és a párhuzamos satut (9. és 10. ábra).
Metsző-Sz.-ok. A tárgyak végleges megmunkálását ékalaku testekkel, az u. n. metsző-Sz.-okkal végeztetjük. Az elvágásra vagy lenyirásra használjuk az ollókat. Az olló egy álló és egy mozgó, vagy két egymásfelé mozgó ékből vagy késből áll. Abban az esetben, ha a tárgyat bemetszeni akarjuk, a két mozgó él szöge olyan nagy legyen, hogy a kés és a tárgy közti dörzsölés az utóbbit helyzetében megtarthassa. Ez megfelel 9-14 foknak. Azonban a csap körül forgó ollók nyilás szöge folytonosan változik, ha tehát állandó szöget akarunk, a két ék élét a logaritmus-spirális szerint kell görbíteni (11. ábra). Állandó szögnyilása csak a párhuzamos és körollóknak van. A párhuzamos ollónak egy szilárd s egy erre merőlegesen fel- és lemozgó kése van, a körollót pedig két körben forgó kés alkotja, melyek egymást átmérőjük 1/400 részével fedik. A tárcsák átmérője legalább 53-szor legyen nagyobb az elvágandó tárgy vastagságánál. Ha a metsző Sz. a tárgy felszinére hat, a Sz. alakjához hasonló idomot vág ki. Ezt a műveletet lyukasztásnak, a Sz.-ot pedig lyukasztónak nevezzük.
A lyukasztás az anyag nagy mértékü összenyomásával jár. A lefelé hatoló Sz. az anyagot megduzzasztja és kifelé tolni igyekszik, a tárgy alá tett lyukasztóalj pedig a molekulákat befelé tereli. Ennek az a következése, hogy abban az esetben, ha a Sz. pontosan illik a lyukasztóaljba, a kinyomott fémdugónak kettős kúp alakja lesz (12. ábra). Ezt a bajt megakadályozhatjuk, ha a C lyukasztóalj átmérője egyenlő a lyukasztó D átmérőjével, melyhez a lyukasztandó A tárgy vastagságának egynegyedét adjuk, ekkor a kinyomott dugó s a lyuk felszine egyenletes marad. Abban az esetben, ha a Sz. 90o-nál kisebb szög alatt hatol a munkadarab belsejébe, ennek felszinéről forgácsot vág le, melyet felgörbít s maga előtt hajt, míg csak el nem törik. A kés teljes munkája tehát az ék behatolásából és a forgás kigörbítéséből áll. Minél kisebb a metszőszög, annál könnyebben hatol a Sz. a tárgy belsejébe, csakhogy minél kisebb ez a szög, annál könnyebben romlik a Sz., kell tehát oly határértéknek lenni, melynél a metszőszög a végzendő munka érdekében nagyobb és a Sz. tartósságának szempontjából kisebb nem lehet. Mivel a Sz. az érdes felszinü tárgyon nehezen csúsznék, a Sz. élét kissé kiélezzük, ez esetben a teljes metszőszöget az élesítő α-szög és a beállító β-szög alkotja (13. ábra).
Ha a Sz. élét ferdén alakítjuk, a metszészög valamivel kedvezőbben hat. Ha p. a metszőszög (α+β) = 54°-kal és a tárgyba ható kés éle 30 fok alatt hajlik, ekkor a tulajdonképeni metszőél 50 fok lesz. Ennek a redukált metszőélnek még az a jó hatása is van, hogy a forgácsot kosszarv alakjában választja le és működését nem kezdi meg a teljes felszinen egyszerre, hanem először a kiálló csúcs hatol a tárgyba s csak bizonyos idő multán dolgozik az egész él. A kések alakját igen gyakran trapezalakura készítik, néha kihegyezik vagy lekerekítik. Mind a három esetben a legjobb metszőszög legalul van.
A saját tengelye körül forgó metszőkést fúrónak nevezzük. A fúrók alakításánál is arra ügyeljünk, hogy a metszőszög az anyagnak megfelelő legyen s általában 90 fokon belül maradjon. A 14-16. ábrákban előtüntetett hegyes fúrónak hatása azért rossz, mert metszőszöge még 90°-nál is nagyobb, ez a fúró nem vág, hanem lehorzsolja az anyagot. Nem sokkal jobb a 17-18. ábrákban előtüntetett egyélü hegyes fúró is. Igaz ugyan, hogy α+β szög 90°, tehát kisebb a tompaszögnél, azonban még sem éri el a kívánt hegyes szöget. Ha a fúrót azon a helyen, ahol a tárgygyal érintkezik, bereszelnők, illetőleg az élt a 13. ábrában jelzett módon alakítanánk ki, akkor a htás a legjobb lesz. Ilyen fúrók a 19-20. ábrákbeli központfúrók és a 21. ábrabeli spirális fúrók. Az utóbbiak különösen ajánlhatók, mert a forgácsot könynyen eltávolítják és ha megkoptak, alkalmas köszörülőgépekkel megköszörülhetjük. A kézi fúrókat a húros v. hegedüfúróval, a pörgőfúróval, a mellfurdancscsal és a fúrókereppel forgatjuk. Az első olyan mint a hegedüvonó, húrját a fúró körül csavarván, a vonó ide-oda mozgatásakor a húr a fúrót majd előre, majd vissza forgatja. A pörgőfúrónak szárán mintegy 70o hajlásu csavarmenet van, mely a rá illő csavartok fel- és lehúzogatása következtében majd előre, majd hátra fordul. A mellfurdancsot ilyen ⎦⎤⎣ alaku forgató alkotja, melynek egyik végén a mell megtámasztására való gomb vagy lap, másik végén pedig a fúró tartására való tok van. A munkás a közbülső szárat forgatja. A fúrókerepet oly emeltyü alkotja, mely kapocscsal és kapocskerékkel bir, ez utóbbin van a fúró tartására való tok. A fúrók csoportjába sorolhatjuk még a lyuktágítókat, a kidörzsölőket (22. ábra) és a csavarvágókat (23. ábra). A lyuktágítók arra valók, hogy a fúrt lyukak nyilásait kibővítsék. A kidörzsölőkkel a fúrt lyukak oldalát tisztítjuk meg és pontos méretre alakítjuk ki. A kidörzsölők alakja igen sokféle.
A legtöbb esetben félgömbölyü acél is megteszi a szolgálatot. Nagyobb hatása van a négyszögletes acélnak, azonban mégis legjobb, ha a metszőéleket a felállított szabályok szerint alakítjuk ki. A csavarvágókkal a kifúrt lyukakba csavarmeneteket vágunk. A csavarok vágására kúpalaku acélcsavart használunk, melyet négy oldalt laposra reszelünk, csakhogy ez nem vágja, hanem lekaparja a tárgy felszinét; sokkal célszerübbek a 23. ábrabeli csavarmetszők, azonban ezek is nehezen járnak, ha a csavarvágó mélyen hatol a tárgyba, mert a már kialakított csavarmenet éle a csavarmetsző szárán mindinkább surlódik és a Sz.-nak metsző hatása tulajdonképen akkor szünik meg, midőn a csavarmenet végső alakját kellene megadni. A zürichi Actiengesellschaft für Fabrikation Reishauerscher Werkzeuge oly csavarmetszőket gyárt, melyeknek csavarmenetei mind külső, mind belső kerületükön excentrikusak, minek következtében a surlódás a minimumra csökken, a kések a csavarmenet teljes kivágásáig jól hatnak és a meneteket szabatosan és tisztán alakítják ki.
Azt a sokélü forgó Sz.-ot, melynek kerületén és sok esetben talpán vannak a metszőélek s amely hatását oldalmozgással is érvényesítheti, marónak nevezzük. A 24-30. ábrák különféle marókat láttatnak. A marókat is a már jelzett elvek szerint kell készíteni. Ha a marónak tengelyirányos felszine széles, célszerü a metszőéleket csavaros vonal szerint kivágni. A marók alakja igen sokféle, mert függ a munkától, amelyre használni akarjuk. A marók fogainak száma és átmérője közötti viszony szorosan összefügg a maró használhatóságával, mert a sűrün fogazott maró gyorsan dolgozik ugyan, de az a hibája, hogy a fogakat hamar eltömi a levágott forgács, míg a ritkán fogazott lassubb munkát végez. A kellő határt az alábbi táblázat szabja meg:
A marótárcsa átmérője 5- 10 mm. fogainak száma 10
" "20- 30 mm ""16
" "50- 60 mm ""22
" "90-100 mm ""28
" " 140-160 mm ""40
Azt a sokélü Sz.-ot, melynek metszőélei egy síkba állítvák, fürésznek nevezzük. A fémiparban egyenes és körfürészeket használnak. Ha több ily fürészlapot ugy helyezünk egymás mellé, hogy az egyik lap fogát a másikhoz viszonyítva eltoljuk, keletkezik a reszelő, melyet tulajdonképen ugy készítenek, hogy az edzetlen acéllapra először 70 foku szög alatt egymáshoz párhuzamos barázdákat vágnak (alapvágás) s ezeket 52 foku szög alatt vágott barázdákkal (felső vágás) kis fogakra szaggatják.
Az 500 mm. hosszu durva reszelőnek 63 foga van 1 cm2-en
" 500 " " basztárd "165 " " 1 "
" 500 " " simító "448 " " 1 "
A 200 " " durva "276 " " 1 "
" 200 " " basztárd "448 " " 1 "
" 200 " " simító "740 " " 1 "
" 100 " " durva "448 " " 1 "
" 100 " " basztárd "825 " " 1 "
" 100 " " simító "1792 " " 1 "
" 100 " " finom simító "6523 " " 1 "
A reszelők alakja igen változik; alapalakok: a négyzetes, a lapos, a gömbölyü, a félhátu és a háromszögletes reszelők.
Azt a Sz.-ot, melynek vágóéleit apró felvágott horgocskák alkotják, ráspolynak nevezzük. A ráspolyok alakja és hatása olyan mint a reszelőké. A Sz.-ok közé sorolhatjuk még a csiszolókorongokat (l. Csiszolás), köszörülőköveket és fényezőporokat, melyeknek hatása a reszelők és ráspolyok hatásával egyezik.
A metsző-Sz.-ok sebessége. A kések jó hatása függ még a sebességtől is, a szerint, hogy minő a megmunkálandó anyag és mennyi éle van a Sz.-nak, a sebesség igen tág határok között változik:
kérges önt. acél öntött vas kovácsva bronz fa
Egyélü szerszám 001-002003-005005-010008-015010-020 300-600
Többélü szerszám -005-010010-040015-040020-050 300-500
méter másodpercenként.
Sz. házi állatoké, l. Befogó készülékek.
1. ábra. Mikrométer-csavarral állítható Reishauer-féle karcoló-tű.
2-4. ábra. Lyuk- és tapintó-körzők.
5. ábra. Mikrométer-csavarral állítható toló-mérce.
6. ábra. Csőfogó.
7-8. ábra. Egyenes és ferde száju kézi kösü.
9-10. ábra. Csavar- és párhuzamos satu.
11. ábra. Olló.
12. ábra. Lyukasztó.
13. ábra. Metsző-kés.
 
14-16. ábra. Kétélü hegyes fúró.
17-18. ábra. Egyélü hegyes fúró.
19-20. ábra. Központfúró.
21. ábra. Spirális fúró.
22. ábra. Kidörzsölő.
23. ábra. Csavarvágó.
24-30. ábra. Különféle marók.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir