Haláká

Full text search

Haláká A h. hlk gyökből származik, alapjelentése: életfolytatás, szokás. A rabbinusi szóhasználatban azoknak a kötelező törvényeknek, szabályoknak a szakkifejezése, amiket a B-ból, szájhagyományokból, elismert halákából vezettek le. Alapvető szabály, hogy minden halákát valamilyen módon Mózesre kell visszavezetni, minden halákának mózesi tekintéllyel kell rendelkeznie.
A haláká folyamata több forrásból ered. Már a törvényadás számolt azzal, hogy az élet minden helyzetére nem lehet tételes törvényt adni, vitás esetekben a papot vagy a bírát kellett felkeresni, s szavuk törvényerejű volt (5Móz 17,8kk). A későbbiek során, különösen a babiloni fogság és a második szentély elpusztulása után, ez a szükség sokoldalúan jelentkezett. A Tórát alkalmazni kellett az új helyzetekre, s ez ösztönzően hatott halákák képzésére. Sok haláká keletkezett a B-val, különösen a Pent-szal való foglalkozás révén. Az írástudók munkája korán elkezdődött Izráelben, ami azonban nem volt egyértelműen pozitív jelenség (vö. Ézs 28,10; Jer 8,8).
A haláká ápolásának, képzésének a helyei a későbbiek során a tanházak voltak. Különbségek is alakultak ki neves tanítók és iskolák között (Hillél, Sammai, samaritánus haláká). A talmudi korban szabályokat dolgoztak ki a tekintélyek közötti eligazodásra: tekintélyesebb a régebbi az újabbnál, a tanító a tanítványnál, az idős a fiatalnál.
A haláká eredetileg csak azzal az igénnyel léphetett fel, hogy egyenrangúnak tekintsék a mózesi törvénnyel. A későbbiek során azonban a mózesi törvény fölé emelték, s ha különbség volt a mózesi törvény és a haláká között, akkor az utóbbi volt az irányadó. A vének rendelései fontosabbak lettek az Isten rendeléseinél. Jézus keményen harcolt e torzulás ellen, mert Isten törvényét nem lehet érvénytelenné tenni (Mt 15,1kk).
A haláká írásban való rögzítése eredetileg tilos volt. Ez a tilalom azt a célt szolgálta, hogy a haláká ne veszítse el azt a sajátosságát, ami a szóbeli hagyományozásban rejlik. Később azonban írásba foglalták. Így keletkeztek a haláká-midrások. Az egyre növekvő anyag nagy része végül a Misnában kapott helyet. (Ld. még MISNA, GEMÁRA, TALMUD)
NA

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir