Héber kánon

Full text search

Héber kánon A zsidóság szellemi vezetői által kánoni (ld. KÁNON) tekintélyűnek elismert szent iratok gyűjteménye. Jelölésére a zsidók egy mesterségesen képzett szót használnak - tenak, amely a h. tórá, nöbi'im, kötúbim (törvény, próféták, írások) szavak kezdőbetűiből áll. A h. kánonnak ez a három részre való tagolása nagyon régi időre nyúlik vissza, és a későbbi keresztyén szóhasználatban protokanonikusnak nevezett könyveket foglalja magába. A B-ra, közelebbről az ÓSZ-re a kánon szót a keresztyének kezdték alkalmazni a 4. szd.-tól.
A h. kánon kialakulása, rögzítése, hosszú folyamat eredménye. A Kr. e. 1. szd.-ra nagy vonalakban kialakult terjedelme, s hol 24, hol 22 könyvről van szó. A terjedelem mindkettő esetében ugyanaz, mivel a különbség csak abból adódik, hogy az utóbbi esetben a Ruth-ot a Bír-hoz, a JSir-t pedig Jer-hoz számítják. Kánoni tekintélyűnek azokat a könyveket ismerték el, amelyek a Mózes és az Artaxerxész (Kr. e. 485-65) közötti időben keletkeztek. Azt tartották ugyanis, hogy a prófétaság lelke, ami az ihletettség alapvető feltétele, csak a jelzett időben működött (vö. Zsolt 74,9). Ezeket a szövegeket szentnek és sérthetetlennek tekintették. Szerzőség tekintetében a tradíciónak két főága volt. Az egyik Mózest, Józsuét, a prófétákat és Ezsdrást tartja a könyvek szerzőinek, a másik pedig Ezsdrást tekinti a kánon meg-, ill. újrateremtőjének (4Ezsd 14,18-48).
Sokáig nyitott kérdés volt, hogy mely könyvek rendelkeznek kánoni tekintéllyel. Az intertestamentális korban, valamint Jézus idejében, még több könyvből idéznek a hitelesség igényével (Júd 9k. Júd 14k), amelyek később nem kerültek be a kánonba. A kánon körülhatárolásának és lezárásának a szükségessége már a Kr. e. 2-1. szd.-ban jelentkezett a g. szellemi hatások és a számtalan apokaliptikus irat miatt, Jeruzsálem pusztulása (Kr. u. 70) és a keresztyénség térhódítása pedig elodázhatatlanná tette. Ez Jabnéban (g. Jamnia), a Kr. u. 90-95 között tartott szinóduson történt meg.
A jabnei zsinat a kánon terjedelmét 24 könyvben állapította meg, a következő sorrendben: 1-5Móz (Perit), Józs, Bír, 1-2Sám, 1-2Kir, Ézs, Jer, Ez, a tizenkét kispróféta, Zsolt, Jób, Péld, Ruth, Énekek, Préd, JSir, Eszt, Dán, Ezsd, Neh, és a 1-2Krón. A 24-es számot úgy érték el, hogy a Sámuel, Királyok, Krónikák, a tizenkét kispróféta könyveit, valamint az Ezsdrás és Nehémiás könyvét egy-egy könyvnek tekintették. Bár némileg más sorrendben, de szintén 24 könyv szerepel a babilóniai talmudbeli h. kánonban is (Baba Bathra). Areformáció a h. kánont fogadta el, csupán a könyvek beosztásán és sorrendjén változtattak úgy, ahogyan a B-ban előttünk van.
NA

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir