Megütközés köve

Full text search

Megütközés köve H. cúr miksól; g. lithosz proszkommatosz. A képes kifejezés egyrészt az útra, másrészt a kőre mint akadályra utal. A két kép eredetét tekintve rokon és ezért gyakran egybekapcsolódik (Péld 4,12; Mt 16,23; 1Jn 2,10). A kettős út képében Isten útjai a kegyesek számára egyenesek, simák (vö. Ézs 57,14), az istentelenek számára azonban veszedelmes akadályokkal vannak tele (vö. Mt 7,13k). Már Ézs 59,10-ben is ott van az elbotlás képe, amellyel Isten bünteti bűnös népét (vö. 59,2-8). Az Ézs 8,14 pedig határozottan arról beszél, hogy itt maga Isten lesz Izráel két háza számára olyan kő, amelybe beleütköznek, és olyan szikla, amelybe belebotlanak. Mindez azért történik, mert a két országrész nem számol Istennel, hanem saját emberi útjukon akarnak járni. Ugyanez fog történni a bűnössel is, aki gyanútlanul fog elbotlani istentelen éjszakai útja során (Péld 4,19; vö. Mt 24,39.50; Jn 1,10; 2Pt 2,12 stb.). Ez a bűnös pusztulásba vivő tudatlanság nem ismeri fel az akadályokat. Mindkét esetben maga Isten az, aki népének és a bűnös embernek a megbotlását okozza. Különösen hatásosan fejezi ki ezt az Ézs 8,14 képpárja, amely a megütközés köve mellett a kelepce, ill. csapda képét is használja (hasonló plasztikussággal mondja a Hós 13,7 Istent oroszlánnak és párducnak). Az Ézs 8,14 képe azért feltűnő, mivel a Zsolt 91,11k szerint Isten megvédi övéinek lábát a botlástól, Ézsaiás próféta szerint pedig ő az az erős kőszál (17,10), akiben mindörökre bízni kell (26,4; vö. 5Móz 32,4.15.18; és gyakran a Zsolt-ban). A kő tehát az ÓSZ-ben egyformán képe Isten szent haragjának és kegyelmes hűségének.
Az ÚSZ ezt a kettős gondolatot, hogy ti. Isten üdvösséget és kárhozatot is tud munkálni, tovább viszi. A Róm 9,32k és az 1Pt 2,6-8 egybeköti az Ézs 8,14-et az Ézs 28,16-tal, ahol Isten azt mondja, hogy a Sionra egy alapkövet helyez le, és aki hisz, az nem menekül. Pál apostol Izráel sorsából indul ki, mivel e nép számára Krisztus a megütközés kövévé vált. Az Ézs 28,16 szilárd köve, az Ézs 8,14 megütközés kövével kombinálva, a megütközés kövévé vált. A Róm 9-ben, a kontextusnak megfelelően, elsősorban az ítélet dominál, míg az 1Pt 2-ben, mivel itt a lelki ház építéséről van szó, az üdvösség momentuma a hangsúlyos. ARóm 9-ben az elbotlás oka egyrészt a zsidóság hamis üdvösség-szemlélete, másrészt pedig az, hogy a megfeszített Messiást félreismerték (1Kor 1,23). Így lett számukra éppen az »üdvösség sziklája« a »megütközés kövévé«. Természetesen ez a megütközés nem jelent örök kárhozatot. Erre Pál már a Róm 10-11 gondolatmenetében is utal.
Az 1Pt2-ben a kő sarokkő, amely az építkezésnek irányt ad, és alapként hordozza az épületet. Egyúttal azonban itt is fennáll a megütközés veszélye. Tehát csak egyetlen lehetőség van, élő kövekként be kell épülni a lelki házba, amely Krisztuson alapszik. Egyébként megbotlás, bukás következik be. Az 1Pt 2,6-8-ban ez a 3 folyamat elválaszthatatlanul egybekapcsolódik: 1. megbotránkozás Krisztusban; 2. ezért nem hisznek benne és így 3. pusztulás következik be. Mindkét hely hangsúlyozza, hogy ezt a kettős hatású követ maga Isten helyezte el.
VG

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir