Tökéletes, tökéletesség

Full text search

Tökéletes, tökéletesség H. támím, sálím, g. teleiosz, teleiotész, teleoó. Az ÓSZ-ben a kifejezés jelentése: »valami teljes, készen van, tökéletes«. A kifejezés elsősorban az áldozati nyelvben nagy jelentőségű, ahol az áldozati állat megvizsgálhatóan tökéletes, fogyatkozás nélküli állapotát jelöli (3Móz 22,18-21; 4Móz 19,2). Használják emberekkel kapcsolatosan is, ekkor az ember feddhetetlenségét jelenti (1Móz 6,9; 17,1). De az Isten és ember kapcsolatára is alkalmazza az 5Móz 18,13: »Légy feddhetetlen Istened, az Úr előtt!« (vö. Józs 24,14). Az emberek közötti kapcsolat minőségére az Ám 5,10 használja, ahol a támim a megbízható, tökéletes emberi beszéd. A kifejezést különösen a Zsolt és a Péld szereti (pl. Zsolt 18,24.31). Az ember szíve osztatlanul az Úré (1Kir 8,61; 11,4; 15,3.14; 1Krón 28,9).
Az ÚSZ-ben az ÓSZ-i szóhasználat folytatódik: teleiosz elsőrenden az osztatlan szívet jelenti. A tökéletes az, aki osztatlan szívvel áll Isten előtt, tehát semmi nem állhat közéjük, ami elválaszthatná az embert Istentől. De mindig az összefüggésből derül ki, hogy ez a tökéletesség mit is jelent. A Mt 5,48-ban a tökéletesség Istenre vonatkoztatva az, hogy ő osztatlanul árasztja bűnösökre és igazakra egyaránt jóságát. Amiképpen Isten a maga jóságában korlátok nélküli, úgy kell Jézus tanítványainak is szeretetükben a tökéletes teljességre törekedniük. Ez magában foglalja az ellenség szeretetét is. Ebben az értelemben használják a katolikus levelek is (Jak 1,4). Tökéletes az az ember, akinek a cselekedete tökéletes, azaz teljes munkát végez. Az állhatatosság (hüpomoné) teszi teljessé a munkát, az állhatatosság viszont a kipróbált hit eredménye. Tehát a szenvedések tüzében hit által kipróbált személy ezzel a tökéletes cselekedettel lesz maga is teljessé. Jakab apostol számára az a tökéletes ember, aki meg tudja fékezni a testét (Jak 3,2). A test fékentartásának a csúcsa az, ha valaki a nyelvét meg tudja zabolázni, mert a nyelv megzabolázása az egész testre kihat. A tökéletes ember a beszédében sem hibázik. Mindaz, ami hibátlan és fogyatkozás nélküli, Istentől jön (Jak 1,17), tőle nem jöhet kísértés (Jak 1,13).
A teljes szeretet, amelyben nincs semmi hiányosság, kiűzi a félelmet (1Jn 4,18). Ezért a szeretetben a hívő tökéletes közösségben lehet Istennel (1Jn 4,16b). Ez a szeretet azonban Istentől jön (1Jn 4,16a.19b). Aki a szeretetben marad, az az Isten szeretetén belül marad (1Jn 4,16b). A 2Tim 4,5-ben olvasható felhívás, hogy ti. Timóteus legyen józan mindenben (1Pt 1,13), etikai és eszkhatológiai megalapozást kap.
Pál apostol a kegyelmi ajándékokról szóló tanításában szembeállítja a tökéleteset a részlegessel, a töredékessel (1Kor 13,10). A kegyelmi ajándékok nem adják Isten teljes ismeretét. Ez csak a színről színre látás idején fog bekövetkezni (1Kor 13,12). A Kol 4,12 arról a tökéletes állhatatosságról szól, amelyre Isten akarja eljuttatni az övéit. Ezért a gyülekezetnek is imádkoznia kell (Kol 1,9). Tökéletes ember az ókori gondolkodás szerint csak felnőtt lehet. Ezért a »tökéletes« és »felnőtt« jelentésmezői gyakran átfedik egymást (1Kor 14,20; Kol 1,28). Az éretlen gondolkodás ui. a gyermekre jellemző (1Kor 13,11). A nyelveken szólást is szembeállítja az érett, felnőtt keresztyének ítéletével (Róm 12,2; 1Kor 2,6; 14,20; Ef 4,13; Fil 3,15). A Zsid 5,14 különbséget tesz a nagykorúaknak szóló tökéletes tanítás és a gyermekeknek szóló elemi tanítás között. (Ld. még TELJES, TELJESSÉG.)
VG

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir