Hegedűs Károly,

Full text search

Hegedűs Károly,
kir. tanácsos, az állami közép ipariskola igazgatója s a m. kir. technologiai iparmúzeumnak főigazgatója Budapesten, szül. 1849. máj. 4. Szatmárt, hol atyja iparos volt. A középiskola hat osztályát a helybeli ev. ref. gymnasiumban, a két felső osztályt pedig Debreczenben az evang. reform. kollégiumban 1869-ben végezte. Felsőbb tanulmányait a budai műegyetem gépészmérnöki szakosztályában folytatta, hol az első év végén versenyvizsgálat alapján állami ösztöndíjat kapott és később még gőzmalom tervezetével pályadíjat is nyert. Mint okleveles gépészmérnök 1874-ben gyakorlatra az akkori magyar éjszakkeleti vasút műhelyszolgálati osztályába lépett, hol két évig működött. 1876. máj. a kormány állami ösztöndíjjal kiküldötte Ausztriába s Németországba a vasipar és az ipari szakoktatás tanulmányozása végett. Azután megbizást nyert, hogy tanulmányait. Svájczban, Francziaországban, Belgiumban és Angolországban folytassa s az 1878. párisi nemzetközi kiállításon fejezze be. Ez év júl. visszaérkezvén, Trefort Ágoston miniszter megbizásából a magyarországi ipar-szakoktatás szervezésére tervezetet készített és az országban az iparviszonyok megismerése czéljából tett utazása után 1879. okt. a Budapesten felállítandó állami ipariskola igazgatójává kineveztetett, mely intézet azon év decz. 7. nyittatott meg. Ezen időtől fogva összes tevékenységét ezen intézet és 1884. júliustól pedig az azzal egyesített m. királyi technologiai iparmúzeum szervezése, kifejlesztése s a hazai ipari szakoktatás szervezésével való közreműködés veszi igénybe. A kormány megbizásából több iparoktatási ügyben adott szakvéleményt és részt vett az ipariskolák szervezeti szabályzatának és tantervének kidolgozásában is; ezen munkásságát folytatta az országos közoktatási s iparoktatási tanácsban is. Ő felsége 1892. máj. 5. a kir. tanácsosi czímmel tüntette ki.
Czikkeket írt a gépészet, a vasipar, az ipari szakoktatás köréből es jelentéseket az ipar-kiállításokról a M. Mérnök- és Építészegylet Közlönyébe (1875–80), a M. Iparba s a Techn. Lapokba (1890) és két intézete évi Jelentéseibe.
Munkája: A fém- és vasipar. Bpest, 1874. (Hivatalos Jelentés a Párisban tartott egyetemes kiállításról X. 1.)
Szerkeszti 1887–88 óta a JeIentést a m. kir. technologiai iparmúzem évi működéséről (ezekben czikkei: I. 1887. Jelentése az 1887. krakkói országos kiállításról, II. 1889. Beszéde a m. kir. technologiai iparmúzeum megnyitása alkalmával Kolozsvárt, 1888. deczember 27. sat.)
A kir. József-műegyetem tanárai és hallgatói 1851–1882. Bpest, 1883. 39. l.
Findura Imre, Az orsz. m. k. statisztikai hivatal könyvtárának Czimjegyzéke. Bpest, 1885. 43. l. és önéletrajzi adatok.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir