A ZÖLD KÜLLŐ. Picus viridis L. 1758.

Full text search

A ZÖLD KÜLLŐ.
Picus viridis L. 1758.
[Gecinus viridis BOIE. – Brachylophus viridis JARD. – Chloropicos viridis MALH. – Gecinus pinetorum, frondium, virescens BRHM.]
XV-ik tábla

ZÖLD KÜLLŐ PICUS VIRIDIS (L)          NAGY FAKOPÁNCS DENDROCOPUS MAIOR L
Népies nevei: zöld küllő vagy külü; zsolna v. zsóna (Borsodm.); sárküllő (Alföld); zöld harkály.
Jegyei: majdnem galambnagyságú; főszine zöld; fejteteje és a tarkója élénk karminpiros, csak a tollak töve szürke; a szem környéke a csőr tövéig, szintúgy erős pofasávja s a szem fölött hátranyomuló sáv, fekete; a hímnél a pofasáv közepe vörös; farka csíkozott. (L. I. köt. II., V. tábla és 35. kép.)
Leirása. Öreg hím: felül élénk olajzöld, helyenként kevés, homályos, alig észrevehető világosabb pettyekkel; torka világos zöldesszürke, egész alsó teste világos halványszürkés olajzöld, a has táján és farkalján szürke, sötétebb harántcsíkozással; farcsikja zöldessárga; a nagy evezők sötét szürkésbarnák és külső szélükön, a hátulsó evezők pedig belső szélükön, fehéres foltokkal; a fark hegye feketés, egyébként zöldesszürke és szürkésbarnán harántcsíkos. A tojó hasonlít a hímhez, csakhogy pofasávja fekete. A fiatalok homloka és szemöldöksávja finom fehéres foltozású, szintúgy a pofák feketesége is; torkuk sárgásfehér, némi fekete foltocskákkal.
Csőre sötét kékesszürke, az alsó káva töve világosabb; lábai szürkék; szeme fehér.
Mértéke: H. 32–33; Sz. 16,8–17,2; F 10,9–11,3; L. 3–3,4; Cs. 4–4,3 cm.
Egész Európában föl a 63° é. szél.-ig közönséges s átterjed Ázsia szomszédos részeibe is. Egyes vidékeken kisebbszerű eltérések mutatkoznak szinezetében; így a Spanyol-félszigeten élő fajtájának (Picus viridis sharpii) pofasávja egészen vörös. Hazánkban is a legismertebb harkályok közé tartozik s nem annyira a magas, mint közép hegységben, síkságon tanyázik, kivált mezőkkel, legelőkkel határos vén, odvas, lombosfájú erdőszéleken. Az erdő mélyét nem igen kedveli, különösen nem a sűrű, összefüggő erdőterületeket; hanem inkább a tisztásokkal bővelkedő, nyíltabb helyeket. Kertekben, gyümölcsösökben, gesztenyésekben is szeret tartózkodni, kivált ha a terület völgyes, halmos és előhegyek erdőségeivel határos. Télen – az időjárás szerint – kisebb vagy nagyobb kalandozásokat tesz, oda huzódik, hol élelmet talál. Belátogat az épületek közé is s gyakran láthatjuk, a mint valami régi falon megkapaszkodva vagy a földön vájkálva, majd meg fára kúszva táplálékát keresi. Néha-néha a méheseket is megnézegeti, sőt bejárót kopogat a kaptáron. A hangyabolyokat azonban legszívesebben látogatja s nyáron folyton dézsmálja. Általában a földön majdnem többször, vagy legalább is annyiszor található, mint a fákon. Az ágakon gyakran látjuk ülni, főleg a fa hegyén, a mit a fakopáncsok kivételesen és ritkábban tesznek, épp úgy, mint a hogy földre alig szállanak. Gyakran találkozhatunk vele fasorokban is, midőn a kocsi elől törzsről-törzsre száll. Repte erősen surrogó s hullámosabb mint a többi harkályé. Kúszás közben nagy szökkenéseket, ugrásokat tesz s mindegyiket éles, messze hallatszó glű, gjük, jük szótaggal kiséri. A fák hegyén, párosodáskor, néha hosszabban elidőzik s élénken klü, glü, klü, külü, klii, külü, glii szólását hallatja, mely kezdetben legerősebben, de fokonként leszálló ütemben hangzik. Elszálláskor is így szokott szólani. Nyugtalan, ideges, mozgékony természetű, a mellett meglehetős óvatos és félénk. Gondosan födözi magát a fatörzseken s ha észreveszi, hogy figyelünk reá, sőt közeledünk feléje, úgy repül el, hogy a fa lehetőleg eltakarja s későbben vegyük észre távozását. Márcziusban párosodik, de nem igen «dorombol». Április vége felé azután kotolni kezd. Fészkelő oduját (L. I. köt. 37 kép.)
2–14 méter magasan készíti s 6–8 fényes fehér tojást tojik, melyek 16–17 nap alatt kelnek ki. (XL. tábla.)
Tojásmérték: H. 28–29,7; Sz. 21,5–22,5 mm.
A szülők közösen osztják a költés fáradságait s az ülésben felváltogatják egymást. Legkedvesebb eledele: hangyák, hangyatojások. Csőrével megbontja a bolyokat, még télen is lefurakodik a mélyebbre huzódott hangyákhoz s hosszú nyelvével – mely jóval feléri a többi harkályfajok nyelvét – ügyesen keríti meg csemegéjét.
Valamint a többi harkály, úgy ő is kiváló ékesítője az erdőknek, kerteknek s károsságáról általában szó sem lehet, mint azt már előbb bővebben kimutattam. Bizonyos esetekben azonban a méhészeknek alkalmatlanságot okozhat, de védekezhetünk ellene, mert ijedős létére nem igen nehéz távol tartani a kaptáraktól.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir