A SÁRGA BILLEGETŐ. Motacilla flava L. 1758.

Full text search

A SÁRGA BILLEGETŐ.
Motacilla flava L. 1758.
[Motacilla chrysogastra BECHST. – Budytes flava BRHM.]
XXV-ik tábla

SÁRGA BILLEGETŐ MOTACILLA FLAVA (L)          BARÁZDA BILLEGETŐ MOTACILLA ALBA L
Népies nevei: sárgyóka (Somogy-, Zalam.).
Jegyei: hasonlít előbbihez, csakhogy az öregek főszine alul élénkebb sárga, felül zöldes; a fiataloké alul halványsárgás fehér, felül szürkés; a fark sokkal rövidebb, mint előbbié s két szélső tolla nagyobbrészt fehér; a hátulsó karom oly hosszú, mint a hátulsó ujj, nem görbült, majdnem egyenes. Az öregek fejebubja szürke.
Leirása. Öreg hím nyári tollazatban: fejtető, tarkó és fülfedők a typikus példányoknál hamvas kékesszürkék, szemöldöksávolyuk pedig fehér; a hát olajzöld; alsó test élénk sárga; a szárny barna, két világos fehéressárga szárnycsíkkal s a hátulsó evezők külső szélén ugyanily színű szegélylyel; a fark feketésbarna; kivéve a két túlnyomóan fehér szélső tollat; csőre és lábai feketék, szeme barna. Őszszel alsó testök nem oly szép sárga, inkább szalmasárga s a has táján halaványabb, mint a torkon, egyéb szineik is elmosódottabbak. A tojó feje és háta barnásan árnyalt, alul halaványabb sárga s egészben nem oly élénk színű, mint a hím. A fiatalok melle sötéten foltozott, pofáik és torkuk szennyesfehér, hátuk barnásszürke, pikkelyes rajzolatú, a csőr tövétől torkuk két oldalán feketésbarna sáv nyomul le, alsó testök szennyes, halványsárgás-fehér, szárnyfedőik barnák.
Mértéke: H. 15,2–15,67; Sz. 7,2–8,5; F. 7–7,6; L. 2,2–2,4; Cs. 1,2–1,3 cm.
Igen figyelemre méltó a sárga billegetők fejszinezetének változékonysága, mely a szürke szin különböző árnyalataiban jelentkezik s bizonyos területek példányait megkülönbözteti. Ezek a fajták ím ezek:
1. Déli sárga billegető. – Motacilla flava cinereicapilla SAVI 1831. [Mot. melanocephala (+ feldeggi MICH.) BRUCH. – Budytes cinereocapilla BP. – Mot. flava dalmatica SUND. – Mot. flava cinereocapilla TEMM. – Mot. feldeggii (nec MICH.) Hom. – Mot. viridis (+ borealis SUND.) GRAY. – Motacilla cinereocapilla BLAS.] Fejteteje hamuszürke; fülfedők palafeketések; szemöldök sávolya többnyire kivehető, néha elég jelentékeny; álla és torka többnyire fehér. Hazája Olaszország, Dalmáczia, Balkán félsziget.*
Ennek és a következő fajtának nem typikus példányai alig külünböztethetők meg s csak úgy határozhatók meg biztosan, ha délen vagy északon költve találtuk, azaz nyár közepéből valók. Hazánkban Temes-Kubinból való példányokat ismerek, melyek valószinűleg e fajtához veendők. Ha ott fészkét meglelnék, akkor bizonyosan.
2. Északi sárga billegető – Motacilla flava borealis SUNDV. 1840. [Mot. viridis GM. – Budytes viridis BP. – Bud. atricapillus BRHM. – Bud. cinereocapillus (nec SAVI) SWINH. – Bud. flava melanocephala (nec LICHT.) De SELYS. – Bud. melanocephalus var. viridis RADDE. – Mot. nigricapilla (non MÜLLER) BRHM. – Bud. borealis SEV.] Fejebúbja palaszürke és kormosszürke között változik; szemöldöksávolya rendszerint nincsen; fülfedők egyszínű feketések vagy feketék, csak kevéssel sötétebbek mint a fejtető; áll és torok sárga, kivételesen fehéres; a nyakoldalokon és begy táján gyakran egyes olajbarnás, elmosódott foltok láthatók. Hazája Skandináviától átterjed Szibériába s költözködéskor, főleg májusban, nálunk is mutatkozik.
3. Keleti sárga billegető. – Motacilla flava taivana SWINH. 1863. [Budytes melanotis SWINH. – Bud. flavus taivanus SEEB. – Bud. campestris (nec PALL.) TACZ.] Homloka szürke, fejebúbja zöld; szemöldöksávolya élénk sárga. Eddig főleg Kelet-Szibériából, Amurlandból, Khinából és Formozából volt ismeretes; Európában nem találták. 1895 április 22-én azonban ALMÁSY GY. barátom Diós-Jenőn (Nógrádm.) egy vén hím sárga billegetőt lőtt, melyet – a szóban forgó fajta leirásával összeegyeztetve – nem lehet máshoz vonni. Ugyancsak hazánkban, Székesfehérvár vidéken, SZIKLA G. is szerencsés volt két idetartozó példányt ( és )elejteni.* E fajta leirása talál 1898 szeptember 2-án Sopronból a magyar ornithologiai központ gyüjteményébe került billegetőre is, melyeket a sárga szemöldöksávoly igen jellemez.
Ez említett magyar példányokat ALMÁSSY GY. dr. barátom felfogása szerint soroltam fel, mint a «taivana» fajtához tartozókat. (Orn. Jahrb. 1898. 107. l.)
A typikus sárgabillegető főleg Közép-Európát lakja s északon, úgy délen is közel álló fajtái részben helyettesítik, részben vele együtt fordulnak elő. Európából átterjed a szomszédos Ázsiába, Szibériába, Khinába* s Amerika nyugoti részeiben Alaskától a Rocky Mountins hegylánczolatig.
Közép-Ázsiában és Nyugot-Szibériában a typikustól eltérő Motacilla flava beema SYKES 1832. fajta is előfordul, mely vonuláskor esetleg nálunk is előkerülhet; ennek fejteteje sokkal világosabb szürke, mint a rendes sárga billegetőé, szemöldöksávolya, fülfedői, álla és torka egybefolyólag fehér, szemei alatt egy-egy keskeny szürke sáv. ANZINGER F.: «Die unterscheid. Kennzeichen d. Vög. Mittel-Europas» cz. művében 26. l. azt irja, hogy hazánkban is előfordul, a mi azonban eddig nem bizonyult be, mert csak hozzá közel álló példányok kerültek.
A sárga billegető ellentétben előbbivel, – mely a havasok, hegyi patakok lakója s a síkságban legföljebb őszszel, tavaszszal, gyenge teleken mutatkozik – soha sem nyomul a hegységekbe, hanem éppen a nagy legelők, nedves kaszálók, tószélek, mocsaras vidékek jellemző madara. Kivált a hol a jószág legelget, bizonyosan reá fogunk találni. Itt a juhok, marhák lábai alatt futkos kényes mozdulatokban, ragyogtatva szép sárga hasát, fogdosva a nyájat kisérő rovarokat. Hullámos szökkenésben repül, miközben ficzüp-ficzüp szótagokat hallat s ha valami kiemelkedő fűszál tetejére ült, finom szfiü, szriü hangon fejezi ki megelégedését. A nyájat többnyire kisebb-nagyobb számban szokták kisérni, mert társaságszeretők, e mellett jámborak, s cseppet sem félnek a csordától, gulyától, sem a pásztorembertől, hanem folyton ott settenkednek, bogarásznak, közbe-közbe fel is röppenve s úgy, mint rokonai és a pipisek egymást kergetve, csipdesve, ha a falatozás közben holmi kis irigykedések pillanatokra szenvedélyességre lobbantják. Hozzánk az országos középnap szerint márczius 31–április 1-én érkezik meg s április végén, májusban költ. Fészkét valami nedves árokpartra a fűbe, zsombékra, nádkévébe, kaszálók, luczernák stb. sűrűjébe a földre rakja. Egy izben halászkunyhó nádból rakott falazatában is találtam fészkelve. Fészekalja 4–6 gömbölyded, szennyesfehér alapszínű, vörösesbarnás és vörösesszürke pettyezésű, foltozású, helyenként márványos rajzolatú tojásból áll. A tojások szine azonban meglehetős változékony; néha az alapszín halvány olajbarnába, majd rózsásbarnásba, sőt zöldesfehérbe játszik. A foltozás is, hol összefolyóbb, elmosódott, hol tisztább; néha egyes finom fekete karczok is mutatkoznak a héjon.
Tojásmérték: H. 17–19,5; Sz. 14–15 mm.
Költés után az öregek őszi tollazatukat öltik föl s augusztusban, szeptemberben csapatosan költözködnek – Afrikába.
Mindenféle legyeket, bogarakat, apró rovarokat, kis szöcskéket, álczákat, hernyókat fogdosva és pusztítva, a kaszálókon, mezőkön haszonnal működik javunkra. De nemcsak ezért szolgál reá oltalmunkra, hanem úgy is, mint a legelő jószág jóltevője, mely a seregélyekkel együtt leghathatósabban üldözi a juhokat, marhákat folyton zaklató kellemetlen rovarokat; nemkülönben mint igazán szép, a róna egyhanguságát megélénkítő madárka.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir