Táborkar, hadsereg, döntő sikerek

Full text search

Táborkar, hadsereg, döntő sikerek
Ime, itt van a táborkar, mely a harmincas évek elején még hiányzott; valamint a hovatovább szaporodó hadsereg: az érdeklődő és tudásravágyó közönség is, melyet megjavúlt iskoláink, egyetemeink, akadémiáink s immár közmívelődési társulataink neveltek és nevelnek folytonosan.
A természettudományi társulat új iránya ennek az időszaknak küszöbén lépett életbe. Hogy a közönség figyelmét fölébreszsze, legelőbb is, 1869-ben, havi folyóiratot indított meg Természettudományi Közlöny cím alatt a közérdekű ismeretek terjesztésére. »E vállalata egyszersmind tapogatódzás is akart lenni arra nézve, vajjon a társulat újabb működési iránya fog-e a nemzet tetszésével találkozni? Akkoriban ugyanis nagyon el volt terjedve íróink és tudósaink körében az a nézet, hogy a magyar közönség a természettudományi ismeretek iránt még nem érdeklődik, még nincs meg hozzá a kellő érettsége. A társulat próbát akart tenni, hogy csakugyan igaz-e ez a rettentő nézet.« Az új működési programm kifejtésekor, 1868-ban, alig volt az országban 600 tagja. A Természettudományi Közlöny megindulása évében, 1869-ben, a tagok száma felszökkent 1600-ra, a következő évben 2200-ra, nyolc év múlva megközelítette az 5000-et, jelenleg pedig már a 8000-et is meghaladta. Olyan eredmény ez, a melyhez hasonlót Európa egész kontinense nem tud felmutatni. Méltó a nemzet figyelmére és elismerésére. Ma már illuzióvá lett az a nézet, hogy a magyar közönség a természettudományi ismeretek iránt nem érdeklődik. De igenis érdeklődik; s ha a kellő alakban kapja, szivesen és örömmel veszi.
Igen, a tartalom jósága mellett az alak volt az elhatározó, mely kellően megválasztva s különösen mutatványokkal vagy kísérletekkel fűszerezve, nemcsak megírva, hanem élőszóval előadva is vonzott és hatott. A társulat előadásai oly nagy közönséget gyűjtöttek az akkori ülésekre, hogy az Akadémia kisterméből a folyosóra szorúltak ki a hallgatók s így az előadásokat át kellett tenni a vegytani intézet nagytermébe, a mely mindig zsúfolásig megtelt közönséggel. Ezeknek az esti üléseknek eredménye az a szép sorozat, mely Népszerű természettudományi előadások Gyüjteménye cím alatt jelent meg 1878-tól 1887-ig. Jelenleg az időközben életbeléptetett ciklusos előadások önálló kötetekben, az egyesek pedig a Term. tud. Közlöny Pótfüzeteiben látnak napvilágot.
Következett egy új kísérlet, mely szintén fényesen bevált. A mily nagy volt ugyanis a magyarság elmaradása ebben az irányban, ép oly serény volt e társulat vezetőinek buzgósága és leleményessége a hiányzó ismereteknek mentől gyorsabb és mentől tökéletesebb pótlására. 1872-ben megalapította Természettudományi Könyvkiadó-vállalatát, a melyben eleinte a modern világirodalom legjelesebb, a mívelt közönségnek szánt természettudományi műveit adta ki, de csakhamar eredeti magyar könyveket is felvett a sorozatba, a melyből eddig már 64 kötet kerűlt forgalomba.
Mindez azonban a Természettudományi Társulat működésének csak egyik ágazata; a másik, mely az önálló buvárkodás előmozdítására van irányozva, nemzeti szempontból sem kevésbbé fontos, a köztudományosság szempontjából pedig még fontosabb. Ennek a tevékenységnek eredményei azok a nyilt és zárt pályázatok s közvetetlen megbízások útján létre jött monografiák, melyek az ország természettudományi viszonyainak leirásával foglalkoznak, de általánosabb országos érdekű tudományos és gazdasági kérdésekre is kiterjednek. Számuk a harminc kötetet meghaladja.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir