Gróf Széchenyi István fellépte

Full text search

Gróf Széchenyi István fellépte
S a tett egyszerre megjelent. Egyszerre – »midőn az óra éppen tizenegyet ütne, cs. kir. kamarás és lovas kapitány, gróf Széchenyi István, a pesti nemzeti múzeum hallhatatlan alapítójának, dicsőűlt gróf Széchenyi Ferenc ő Excellenciájának legifjabbik fia, a katonai érdemjelekkel ékes és nevezetes utazásairól közönségesen ismert és becsűlt ifjú férfi, ki gróf Károlyi György, gróf Esterházy Mihály és báró Wesselényi Miklós szép körében a mondott asztal (t. i. a melyik mellett Nagy Pál ült) felső szegletéről hét lépésnyire állt vala, ehhez szelid méltósággal közelítvén, engedelmet kért és nyert, hogy szólhasson.«*
Ponori Thewrewk József, gróf Vay Ábrahám életrajzában. Pozsony 1830. 9–31. l.
Ha Széchenyi fellépése s felszólalása mindenkit villám fényeként lepett is meg, s ha maga részéről is, éppen abban a percben, a tárgyalás s jelesen Nagy Pál lángoló szónoklata által előidézett pillanatnyi inspiráció szüleménye volt is: még sem volt előkészület nélkül. Ő már azzal az elhatározással ment erre az országgyűlésre s foglalta el helyét a főrendek tábláján, hogy a közjóra áldozni fog* – és hogy a magyarság s a magyar nyelv érdekében kivált a nagyrészt idegen szellemű főrendek körében jó példát fog adni.
Döbrentei: A Magyar Tudós Társaság történetei, a Magy. Tud. Évkönyvei I. kötet 46.

Gróf Széchenyi István.
Nemzetét, ellankadt nemzetét s nemzete nemzetiségét megmenteni: ez volt Széchenyi célja s e célnak csak egyik eszköze egy Magyar Tudományos Társaság megalapítása. Mert bár még akkor nem volt oly közkeletű az a mondás: nyelvében él a nemzet, de Széchenyi mélyen érezte s át volt hatva a Bessenyei mondásának és meggyőződésének igazságától: hogy csak az anyanyelven lehet a tudományt mívelni s idegen nyelven soha egy nemzet sem emelkedhetett míveltségre, tudományra. Valameddig a nemzetek anyanyelveikkel nem kezdettek fényleni, homályban maradtak.* Tehát első sorban a nemzeti nyelv mívelése, pallérozása, fejlesztése – hogy legyen nemzeti irodalom: a nemzeti irodalom által a tudomány s annak minden ágai mívelése, terjesztése; a nemzeti irodalom és tudomány által magának a nemzetnek erősbítése, fényre emelése.
Döbrentei: A Magyar Tudós Társaság történetei, a Magy. Tud. Évkönyvei I. kötet 46.
Ime Széchenyi eszmemenete, törekvése, elhatározása. S az a férfiú, ki annyit tett az anyagi érdekek emelésére, a nemzetnek ez által erőssé s függetlenné tételére, közgazdasági s állami viszonyainknak rendezésére: eíső lépésül s mintegy a nemzeti élet és haladás alapjául, a szellemi élet és fejlődés eszközét, a nyelvet s a nyelv mívelését tette! Ezért, ebben az érdekben tette, a mire el volt szánva, – első »áldozatát« a közügynek.
Ha igaz, hogy néha a szó: tett, Széchenyi 1825 november 3-iki fellépése, egy szó, korszakot alkotó tett lőn. »Nekem (a főrendnek) e helyen (a követek kerületi gyűlésében) szavam ugyan nincs – mondá – de ha oly intézet állíttatik, mely a magyar nyelvet kifejti s azzal segíti nemzetünk magyarrá tételét: birtokaim egy esztendei jövedelmét áldozom reá.« Ő nem mondotta, mennyi az; de barátai, kik vagyonát ismerték, 60,000 pengő forintban állapították azt meg s ez az összeg lett tényleg az első alapító alapítványa.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir