Toldi munkái

Full text search

Toldi munkái
1821-ben a Szépliteraturai Ajándékban egy fordítással nyilvánosan is a közönség elé lépett, két év múlva pedig kiadta a Haramiák fordítását, a neologismus ez egyik legmerészebb hajtását; megismerkedett Virág Benedekkel, Horvát Istvánnal, Vitkovics Mihálylyal és Kisfaludy Károlylyal, Kazinczyval pedig nemsokára levelezni kezdett. Így belevonatván az irodalomba, több eredeti verset írt, fordított, könyvismertetéseket, bírálatokat közölt, 1827-ben pedig önálló kötetben adta ki Aesthetikai leveleit Vörösmarty epikus munkáiról, a melyek már az előbbi években jelentek meg a Tudományos Gyűjteményben. 1828-ban Zádor Györgygyel együtt kiadta a Handbuch der ungrischen Poesie című nagyobb önálló munkáját két kötetben s a Blumenlese ans ungrischen Dichtern című gyűjteményét, a melyekkel a külföld előtt először ismertette meg tisztább világításban a magyar költészet történetét s a jelesebb magyar költőket. A következő évben orvosdoktorrá lett s nagyobb külföldi útra indúlt. Különösen hosszasabban tartózkodott Németországon, Berlinben, hol nemcsak a jeles orvostanárokat hallgatta, hanem Hegelt is; az Englisches Hausban pedig előadásokat is tartott a magyar nyelv alkotásáról. Majd Londonba ment s innen Párizsba, hol szaktanúlmányai mellett leginkább az akadémiai üléseket látogatta s itt szerzett tapasztalatait igen jól értékesítette később a mi Akadémiánk ügyrendjének módosításainál. Svájc és Olaszország meglátogatása után visszatért hazánkba, hol szívvel-lélekkel az ifjabb írókhoz csatlakozott, kikkel már előbb ismeretségben volt s a kik közül kivált Vörösmartynak költői dicsőségét külföldön is hirdette számos könyvismertetésével és bírálatával.

Toldy Ferenc ifjúkori arcképe.
(Ernst L. gyűjteményében levő egykorú kézrajz után.)
A megalakúlt Akadémia rendes tagjává, majd jegyzőjévé s levéltárnokává, 1835-ben pedig titkárává választotta. 1836-ban megalapította tizenketted magával a Kisfaludy-társaságot s mind ennek, mind az Akadémiának valódi éltető szelleme volt egész haláláig. Emitt ő hozta divatba az értekezések tartását, felolvasását s a tudományos eszmecserét; neki lehet köszönni, hogy a tudományok önálló mívelésének eszméje győzött a tudományok egyszerű terjesztésének eszméjén; hogy az osztályok ülései rendeztettek, s a szakkérdésekben az illető osztály mondhatott irányadó véleményt. Tevékenysége mintegy összeforrt az Akadémia reformjaival s nem ért véget akkor sem, midőn 1861-ben megvált titkári állásától. A nemzeti elnyomatás napjaiban a maga lakásán gyűjtötte össze az írókat és tudósokat s egy »üldözött vallás apostolaként« arra fordította legfőbb gondját, hogy a szellemi életerőket fentartsa, működésre bírja, s hogy az Akadémia munkásságát megszakítás nélkül folytathassa. Már 1833-ban elvállalta Vörösmartyval együtt a magyar-német és német-magyar szótár szerkesztését, átvette Döbrenteitől a Nyelvemléktár vezetését, megindította később az Akadémiai Értesítőt, majd Erdélyivel együtt szerkesztette a Szépirodalmi Szemlét, az Akadémia Évkönyveit, a Magyar Történelmi Tárt, Archaeologiai Közleményeket, Tudománytárt, Figyelmezőt, Új Magyar Muzeumot, s résztvett minden tudományos mozgalomban, mint az Athenaeum, az Archaeologiai, Természettudományi, Orvosi s végül a Történelmi Társulat megalkotásában.
A külföldről haza térvén, egy ideig mint gyakorló orvos működött s kivált az 1831-iki nagy kolera idején önfeláldozólag fáradt a szenvedők enyhítésén. 1833-tól 1844-ig mint rendkivüli tanár a dietetikából tartott előadásokat a pesti egyetemen s ugyanez idő alatt rendezte az Akadémia könyvtárát, melyet 1844-ben ünnepélyesen megnyitván, átadott a közhasználatnak. Ekkor neveztetett ki az egyetemi könyvtár igazgatójává is. Ennyi hivatalos elfoglaltsága mellett nemcsak számos magyar író munkáját kiadta Kisfaludy Károlytól kezdve, hanem folyvást búvárolta az irodalom régi és újabb emlékeit, a melyeket hol egyenkint, hol csoportosan mutatott be a nemzetnek; folyvást gyűjtötte az adatokat főműve, a magyar irodalomtörténet megírásához, a melynek első része két kötetben A magyar nemzeti irodalom története címmel 1851-ben jelent meg. 1854-ben kiadta A magyar költészet történetét szintén két részben: a legrégibb időktől kezdve Zrinyiig és innen Kisfaludy Sándorig. Majd belátván, hogy oly terjedelemben, mint kezdte, alig lehet képes a magyar irodalomtörténet egész épületét befejezni, 1864-ben közrebocsátotta legismertebb s legfontosabb művét, ily címmel: A magyar nemzeti irodalom története a legrégibb időktől a jelen korig rövid előadásban, mely eddig négy kiadást ért. E mellett számos értekezést írt, több emlékbeszédet tartott az Akadémiában és Kisfaludy-társaságban (Bajza József, Czuczor Gergely, Kis János stb. fölött), chrestomathiákat és anthologiákat szerkesztett, köztük a Magyar költészet kézikönyvét először két, majd öt kötetben. Összegyűjtötte s kiadta a Corpus grammaticorumot s a Corpus podarumnak is majdnem egészen készen hagyta első kötetét kéziratban. Szándéka volt egy történeti nyelvtant írni, s e művének is sok részlete teljesen ki volt dolgozva.
Az ötvenes évek elején a széptudomány és egyetemes irodalomtörténet köréből tartott előadásokat az egyetemen mint magántanár, majd 1861-ben a magyar nyelv és irodalomtörténet rendes tanárává lőn s egész írói nemzedéket nevelt, a kiknek irányt mutatott, eszméket adott s műveik megjelenését elősegítette. 1871-ben az Akadémia és Kisfaludy-társaság, melynek elnöke volt, a nemzet közrészvételével megülték ötvenéves írói működésének jubileumát, s az országgyűlés a következő évben négyezer forint évi díjat szavazott meg neki, hogy életét teljesen a magyar irodalomnak szentelhesse.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir