Jelenetező ereje

Full text search

Jelenetező ereje
De nemcsak magyar tárgyak és magyar érzelmek feltüntetésére nézve gyökerezik Petőfi a magyar népdalban, hanem gyakran a költői szerkezet és a ritmus művészetét is a magyar népdaltól veszi. A népdal az érzelmeket nem elvontan mondja el, nemcsak előadja, hogy a költőnek ilyen vagy amolyan érzelmei vannak ezen vagy azon oknál fogva, hanem meg is szereti jeleníteni az érzelmeket. Petőfi is nemcsak in abstracto fejti fel a lírai tartalmat, a lélek mozdulatait, hanem megérzékíti: kis jelenetetet állít elénk, melyben bizonyos személyt bizonyos helyzetben, bizonyos elfoglaltsággal látunk magunk előtt. Nem általánosan kifejezett örömet vagy panaszt hallunk a népdalban, hanem határozott egyént határozott háttér előtt.
Petőfinek eme megjelenítő ereje költészetének egyik legelevenebb és legfeltünőbb vonása. Az érzés olykor nála mintegy dramatizálva van: nemcsak az érzelmek kifejezését halljuk, hanem tanúi vagyunk egy kis jelenetnek. Szóval az érzelem mint egy genre-jelenet van bemutatva. »Szeretlek, szép leány, a mint először láttalak, kigyúlt a szívem,« mondja az elvont lírikus. Mit mond Petőfi?
Befordultam a konyhára
Rágyujtottam a pipára…
Az elvont lirikus, ha megénekli a Tiszát, azt írja: »Te vagy a legmagyarabb folyó! Csendes vagy, de egyszerre eltöröd a gátat stb.« Petőfi e helyett elmondja, mit látott és hallott, midőn egy szép nyári nap alkonyulatánál a Tisza partján állott. Aztán elbeszéli, hogyan beszélgettek este társaival lobogó rőzseláng mellett a Tiszáról és mikép hazudtolta meg a Tisza a költő jó véleményét egy éjjel, midőn zúgva-bőgve kitört és el akarta nyelni a világot.
Hogy mennyire függ Petőfi dalaiban a magyar népdaltól, azt költeményeinek bekezdésein is láthatjuk. A magyar népdal szeret röviden valami helyzetet vagy valami külvilági tárgyat elénk állítani.
Kútágason ül a sas,
Engem rózsám ne csalogass.
A kútágasról és sasról nincs többé szó.
Petőfi a magyar népdalnak ezt a bekezdő szerkezetét utánozza, csakhogy többnyire jelképes vonatkozást ad a bekezdésben említett jelenségnek, tehát összefűzi a költemény tartalmával. Például:
Száll a felhő magasan, magasan,
Az én rózsám messze van, messze van.
A szóismétlés (magasan, messze van) a távolságot a ritmus útján, a felhő említése pedig képzet útján érzékíti meg.
Van még jellemzőbb példa:
Reszket a bokor, mert
Madárka szállott rá.
Reszket a lelkem, mert
Eszembe jutottál.
Hasonlóan népdalszerű bekezdés a következő:
Rózsabokor a domboldalon,
Borulj a vállamra angyalom.
Ez idézetek mind egyszersmind példák arra nézve, hogy nemesítette meg Petőfi a népdal egyes sajátságait.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir