Katonadalok

Full text search

Katonadalok
Gyorsan is elterjedt, de inkább a városok mívelt ifjai, lelkes polgárai s a nagyobb iskolák kántusai énekelték, mint a táborok katonái s a faluk népe, melyeknek nagyon operai stílű volt. A honvédek, huszárok jobban is szerették a tábornokaik nevére írt indulóikat hirtelenében költött szövegekre énekelni; a Kossuth-, Batthyány- és Perczel-indulók szintén hamar kaptak is rögtönzött szöveget, hogy énekben is rá-rá gyújthassanak, menetközben vagy a tábori tüzeknél. Hallottam egyszer Erdélyben, a szabadságharc vége felé, Petőfi Csatadalának egyik versszakát is: Véres a föld lábam alatt, énekelni, a későbbi Kossuth-nóta dallamára, mely tehát akkor már megvolt, de közdallá vált szövege, – legalább a Kossuth nevére való alkalmazásban: – jóval későbbi termék,
Kossuth Lajos azt üzente,
Hogy nincs neki regimentje.
Ha még egyszer azt üzeni,
Mindnyájunknak el kell menni,
Éljen a magyar!
vagy variáns, a szomorú időből, mert hisz a szabadságharcban volt neki regimentje sok, ha nem is elég már arra, hogy a sereg vezérei velök a második s még erősebb nagyhatalom hadait is legyőzhették volna.
Meg kell jegyeznem, hogy a Csatadal refrainje ez egy szó: »Előre,« mely két szótaggal rövidebb, mint az »Éljen a magyar.« E különbségen dallás közben úgy segítettek, hogy a kurtább szó első két szillabáját megkettőztették: »Előre-előre!«
Különben a falu népe és a táborok katonái akkor sem éltek csupa merő hazafiúi vagy katonadallal. Maguk a honvédek is szerettek fújni régi szeretkező és nagyon dévaj nótákat. A falu nótás népe sem csinált sok hazafias dalt, s a mit itt-ott, főleg a Duna és Tisza közti síkon, kivált Abony, Cegléd és Kecskemét táján csinált, nem terjedhetett el gyorsan országszerte s ennélfogva a szöveg sok sora rögecses, darabos maradt, mert nem volt rá idő, hogy távolibb tájakon is ajkról ajkra szállva, a nép egészséges nyelv- és ritmus-érzéke énekközben sorait úgy kisimítsa s az egészet úgy meggömbölyítse, mint Erdélyi János egykori találó hasonlata szerint: a patak folyton folyó habjai szokták a medrükbe szögletesen kerűlt kavicsokat.
A falu a későbbi, hosszú szomorú években mindenesetre jóval több busongó vagy reménykedő, hazafias nótát költött, előbb a bujdosó Kossuthról, erről az »íródeák«-ról, ki a ragyogó csillag mellett is meg tudja írni a levelet, vagy utóbb, a külső segélybe vetett vérmes remények keletkezésekor, Klapkáról, Türről, Garibaldiról, a kik majd hoznak puskát.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir