Bessenyei irodalmi fellépte

Full text search

Bessenyei irodalmi fellépte
A mi már maga elárúlja, hogy idegen befolyás uralkodik rajta: Voltaire hatása a bécsi színi benyomásokkal. Voltaire görög drámával, Ödipussal indúl 1718-ban költői pályájára; azzal indúl ő is annak példájára a görög világból merít. Hőse Agis, ki Kleombrotessel Spárta nyomorának henyhítése végett népfölkelést támaszt a hatalmas uzsorások ellen Lykurg törvényeinek visszaállítására, miben az eladósodott Agesilaus bújtogatja. Leonidás békésen enged, a főemberek gyűlekezetében megigéri, hogy a kérést teljesíteni fogja; de később gyanúval és haraggal telik el Ágis és Kleombrotes iránt; mert Agesilaus, ki már megszabadúlt uzsorásaitól s most meg akar szabadúlni jótevőitől is, elhiteté véle, hogy a két hazafi a főhatalomra törekszik, mit a nép új zendülése megerősíteni látszik. A király elhatározza vesztöket, ha meg nem követik, s bűnöket be nem ismerik; de ők nem érezve magokat bűnösöknek, a lealázó kegyet megvetik. S hiában minden baráti tanács és hitvesi zokogás, meg nem hajolnak: Leonidás ennélfogva Kleombrotest számüzeti és Ágist megöleti; bár kénytelen megvallani róla, hogy noha elpártolt, de nagy volt szívével. – A tragédiának folytatása is van, Agiaris keserve, színi kép. Ágis felesége megjelen a sírboltban, a hamvvedrek között, hogy ott haljon. S kínosan kesereg: veszteségét siratja. De Telónis, a Kleombrotes neje, élni édesgeti, hogy örömet nemzeni tud még a természet; Ágis árnya is erősen sürgeti, hogy térjen az életbe vissza ártatlan halála megbosszulására. S az asszony e követelésben, mint isteni végzésben megnyugszik: a világba visszatér.

Bessenyei Ágis Tragédiájának címlapja.
Ágis története kétségtelen alkalmas a tragikai feldolgozásra: de Bessenyeiben hiányzott a színműíró minden tehetsége. Cselekvénye kuszált, szétágazó szálait bonyolítani, fejleszteni és összefoglalni nem bírja. Nem elégszik meg az Ágis bukásával, kiterjeszkedik a felesége keservére: még szerencse, hogy legalább a gyermekeiről hallgat. Egységesíteni és alakítani nem tud; a hármas egység törvényének gúzsában csak nehézkesen mozog, minélfogva a jellemzés művészetéről, a lelemény elevenségéről és a hangszínezés indulat szerint alkalmazkodó erejéről szó nála alig lehet. Jellemei nem fejlődnek, nem cselekszenek, csak beszélnek, mert felfogása szerint a tragédiában minden mesterség abban áll: hogy a beszélők illendőképen beszéljenek.

Mária Terézia-kori nemes testőr (állítólag Bessenyei György).
(Az eredeti festmény a M. Tud. Akadémiában.)
Még gyöngébb a Hunyadi László tragédiája, mely voltakép elsietett vázlat. Egyes részei csak laza kapcsolattal függnek össze, a szenvedélyek festése, az indítékok valószinűsége nélkül. A hős elitéléséről és kivégzéséről is csak a játékszínen keresztül siető s tévelygő magyar keserves kiáltásából értesűlünk.
Buda és Attila tragédiája, a következő esztendőből, már teljesebb: de alig szerencsésebb. A nagy hún király testvére életére tör, ki elégszer menekűlhetne előle; de sem nem menekszik, sem Eméziával meg nem esküszik. Csak tanakodik és panaszkodik. Összes tette, hogy az elfogatására érkező Álust elkergeti; miért Attila, mikor Buda Mikoldhoz menne, leszúrja. Lelke nappal, viharban megjelenik Eméziának. A büntetés Attilát hamar eléri: vérébe fúl, mit Mikold kikelt arccal beszél el; Álust pedig, a cselszövőt, Csaba döfi keresztül. A költő Attila és Buda alakításában épúgy vét a történeti tudalom, mint Mikold és Csaba jellemzésében a természetes pszichologia ellen. A többi alakja meg puszta báb.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir