Természetrajzi munkái

Full text search

Természetrajzi munkái
Földi azonban a költészetben csak műkedvelő, ezt csak eszköznek tekinti saját ízlése fejlesztésére és a magyar nyelv mívelésére, otthon a természet- és nyelvtudományban érzi magát. Ő a magyar természetrajz atyja. A debreceni kollégiumban – úgy látszik – már Mélius óta hagyományos érzék mutatkozik a növénytan iránt, mely Földire is átöröklődött, sőt benne orvosi hivatásánál fogva még erősebben kifejlett. Egyrészt tehát a természetrajz iránti lelkesedés, másrészt a magyar nyelv tudományos mívelésének szüksége arra birják, hogy a természetrajznak magyarul való tanítása mellett izgasson, sőt hogy a természetrajzot, mint rendszeres tudományt, ő szólaltassa meg először magyar nyelven. Fölkutat minden régi magyar könyvet, a mely csak növényről, állatról és ásványról szól; összeszed a nép nyelvéből minden kifejezést, a mi csak a természet három országára vonatkozik; a maga gyűjtésében nem bízva, közreműködésre hívja fel mindazokat, a kik csak a magyar nyelvű természetrajz megalkotását kivánatosnak tartják; szükség esetén új szók alkotásától, az idegen műnyelv utánképzésétől vagy megmagyarításától sem riadva vissza. Élete feladatául tűzi ki a természet mind három országának magyar nyelvű leírást; követendő eljárását és munkája tervezetét egy értekezésben mutatja be, mely Rövid kritika és Rajzolat a Magyar Füvésztudományról címen jelent meg Bécsben 1793-ban.
Nagy művéből azonban csak az első részszel készülhetett el, mely az állatok országát írja le Linné rendszerében,* és a melynek műnyelve irányadóvá lett a magyar állattanban. De szelleme és úttörő példája e téren is termékenyítőleg hatott, munkája folytatókra talált és kevéssel halála után debreceni írótársai, mondhatni tanítványai, megalkották az első rendszeres magyar növénytant is.
Természeti Historia a Linné Systemája szerént. Első Tsomó. Az állatok országa. Pozsony, 1801. A »rendszer«-t ő használja először systema értelmében; műve különben tele van új, néha merész alkotású műszavakkal; pl. sceleton = csontállat, organum = műszer; továbbá: áthasonlít, hasonfaj. A régi nyelvből föleleveníti a habarnica szót polypus értelmében, a kerecsen és karoly madárneveket, a tájszavak közül felhasználja a csúvik, kúvik, gőte, buczó stb. szavakat.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir