Magyar ősvallás

Full text search

Magyar ősvallás
Hogy a magyar ősvallás világnézete a két rokonnép teremtési mondáival egy közös forrásból származott, mint mondók, nyelvünkben félreismerhetlen nyomai maradtak. Az ember szónak első tagja em = vog. ęlëm, finn ilm, ilma, levegő, ég, a ber (régen perj, berj, a cseremiszben pörgö) = fi, férj; ilyen formán benne a vogul ęlëm-chalës (levegő, fia, lég halandója = ember) fogalmának megfelelő szót birunk, mint ősvallásunk egyik ereklyéjét. A lapp nyelvben is ilyen töredéke maradt a közös mithosznak az olmuš, almač (ember) szóban, mely szintén az alme = ég szóból alakúlt. A másik szó, a nap (régen náp), szintén őshagyományaink töredéke. Ez a vogul naj-pi (nő fia) összetett szónak felel meg. A vogul mithoszban ugyanis a napnak legközönségesebb jelzője: asszony-fia, fiúcska. A napisten atyja t. i. Numi Târëm felesége, nevelőanyja pedig, a ki őt a földön elhagyatottságában fölnevelte s a világ fényévé teszi, a hajnal istennője Kaltës asszony. E szerint a magyar nap ugyanazt a mithoszi felfogást fejezi ki, melyet a voguloknál találunk, a hajnal szó pedig összehasonlító nyelvészeti elemzéssel a »hajnalnő«-t (vogul Xuj »hajnal«, zürjén nil »leány«) a napisten nevelő-anyját jelenti.
A magyar ősköltészet termékeit, melyek e mithoszokat énekelték meg, elpusztította az idő, a honfoglalással beállt nagy átalakulás; de az Anonymusnál olvasható Álmos-mondában, még históriai elemekkel vegyűlve is, átcsillámlik valami, a miben egy fényes mithosz utolsó sugaraira ismertünk. Emese (Emus) az eunudubeli fejedelem leánya, kitől Álmos született, a finn és vogul mondák alakja; a csodás jelenségben pedig, mit a Névtelen úgy ír le, hogy Emesének isteni látomány jelent meg Turul alakjában, mely őt mintegy röpülésében termékenyítette meg: a vogul és finn époszban szereplő madáralakok emlékét láthatjuk. A népmese Tündér Ilonája, ki egy csallóközi változat szerint (Otrokocsi F. Ferenc) a Dunában hattyú-alakban uszkál, nem függ-e szintén e hitregével össze?
Hogy alakúlt, változott a magyar ősvallás, minő új elemeket vett fel az őshazában, hogyha individualizálta a természet erőinek személyesítését (mert hiszen a vogul és finn époszok, a mint azokat ma birjuk, e népek életviszonyaihoz alkalmazkodtak), sajnos, nem tudjuk elképzelni; de hogy a magyar faj az ősi mithoszban is érvényesítette faji sajátságait, a magyarok istene kifejezés is bizonyítja. Maga a nagy ég, a főisten, melyet a vogul felfogásban egy jóságos öreg halásznak (családapának) látunk rajzolva, a magyarság felfogásában harcias isteni lény alakjában jelenik meg, mely a felhők felett lakozva, hatalmas nyilzáport szórt a zivatarban (Isten nyila = villám), az égi háború múltával pedig tarka szalagokkal ékes íve (ijja) jelenik meg (szivárvány) a szürke ég kárpitján, a kiengesztelődő hatalom jelképéül, melylyel bünteti és védelmezi a magyar nemzetet. Természetes következmény, hogy e két kép valamikor összefüggött s ettől külön alakúlt a szivárványnak az az értelmezése, mely a víz felszivásában keresi az égi jelenség magyarázatát.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir