Pázmány beszédei

Full text search

Pázmány beszédei
Az érdeklődés fölébresztésének, a szellemekre való hatásnak titkát a vallási polemia nagy mestere egy más téren, az egyházi szószéken is birta. Párhuzamosan kezdette meg és folytatta ő hittérítői tevékenységét tollal és élő szóval.
A természet bőkezűen halmozta el a szónoki siker biztosítékait képező tulajdonságokkal, a miket ifjúkorában avatott mesterektől nyert oktatás és az ékesszólás klasszikus műveinek tanúlmányozása magas tökélyre emelték.

Pázmány »Prédikácziói«-nak címlapja. (1636.)
A mikor a szószékre lépett, hallgatóit már külső megjelenésével megragadta. Középtermetű szikár test büszke főt hordozott. Magas homlokára a mély elmélkedés rávéste barázdáit; hatalmas szemöldöktől árnyalt fényes szemei az emberek rejtett gondolatait látszottak kutatni; erősen kiemelkedő orr és tömött bajusz alatt idegesen összeszoruló ajkai az akaraterő folytonos megfeszítését árulják el. Dús haj és spanyol divat szerinti nyírt szakáll előnyösen keretelik be az arcot, mely a szelíd mosoly, a behízelgő nyájasság varázsát nélkülözi; a hideg számítás és a hajthatatlan szilárdság összbenyomását teszi.
Prédikációiban inkább az észhez mint a szívhez szólott; hallgatóit inkább meggyőzi, mint meghatni igyekezett. Az érvek erejére és világosságára, sokféleségére és csoportosítására fordította a legfőbb gondot. »Hatalmas argumenator« volt, a mely címet a francia irodalomtörténetben Bourdaloue viseli. Nem deklamált, kerűlte a páthoszt, az ékesszólás keresett külső formai szépségeivel nem kívánt ékeskedni. Öntudatosan ragaszkodott a természetes, keresetlen előadáshoz. A szószéken az apostol feladataira, nem a művészet igényeire gondolt. Az egyházi szónok legfőbb dicsőségét abban találja, ha a hallgatók lelkéből a tévedéseket kiirtani, velök a bűnt megutáltatni, őket bűnbánatra és javulásra birni tudja. »Nem veszedelmes orvosnak tartanók-e, – írja ő – aki betege előtt lantot verne, és énekléseivel akarná gyönyörködtetni fülét; orvosságokat pedig, mivel azoktól a beteg iszonyodik, nem adna nyavalyásnak gyógyítására. Ilyen ártalmasak a prédikátorok, kik csak szólásnak ékességével, vagy magok álma és elmélkedésök beszélgetésével, vagy igen mély és szokatlan, de haszontalan tudományokkal viszkettetik a hallgatók fülét, a lelki sebek genyedtségét pedig meg sem illetik«.
Azonban távol tartotta magát a másik szélsőségtől. A természetességet nem kereste a trivialitásban, sem az egyszerűséget a pongyolaságban. Képeinek, hasonlatainak megválasztásában gyakran hallgatói köznapi foglalkozásainak színvonalára száll le, a nélkül, hogy a jó ízléssel összeütköznék. Polemikus hajlamaitól nem hagyta magát elcsábítani. Míg tollát az indulatok forgó szele nem egyszer magával ragadja; szónoklataiban teljes szélcsend honol. A szószék lépcsőin leteszi a fegyvert, melylyel az irodalmi küzdtéren halálos sebeket ejtett.
Az evangélium tanításának magyarázata képezi prédikációnak tárgyát. A hit titkainak, a dogmatika legnehezebb részleteinek fejtegetésében meglepő világosság jellemezi előadását. Nagy előszeretettel, bőségesen kölcsönöz a szentírásból és a szentatyákból idézeteket; de ezeknek találó megválasztása és ügyes alkalmazása megóvja beszédeit attól, hogy fárasztókká váljanak.

Pázmány carrarai márvány-szobra az esztergomi főtemplomban. (Della Vedova Pétertől.)
Hogy ezen beszédek egy része fönmaradt, Pázmánynak köszönhetjük. Mikor élete alkonyán, a beállott testi fogyatkozások a szónoki hivatás betöltésében akadályozták, régibb prédikációi egybegyűjtésével és sajtó alá bocsátásával kezdett foglalkozni. 1636-ban: A római anyaszentegyház szokásából minden vasárnapokra és egynehány innepekre rendelt evangéliumokról prédikácziók cím alatt száztizenhat szent beszédből álló gyűjteményt bocsátott közre.* Ezen beszédeket ma is, harmadfélszáz év múltával, az egyházi szónoklat remek alkotásai gyanánt dicsőíti az irodalomtörténet, szívesen használják mintáknak az egyházi szónokok, tanulmányozása érdemesítik a politikai ékesszólás mesterei; dicsőség, a melyben vele csak Franciaország XVII. századbeli nagy egyházi írói osztoznak.
Ez Pázmány utolsó műve. Meghalt Pozsonyban 1637. március 19-ikén.
Azonban Pázmány, bármennyire széles kiterjedésű, mély és tartós irodalmi munkásságának hatása, – nem volt képes iskolát alapítani.
Csak három egyházi író vett részt az ő vezérlete alatt irodalmi küzdelmeiben.

Káldi György

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir