EGYHÁZI BESZÉDEK.

Full text search

EGYHÁZI BESZÉDEK.
A KÁLMÁN király idejében tartott esztergomi zsinat meghatározta, mi a lelkész kötelessége az egyházi szónoklat dolgában. A papnak a nagyobb templomokban vasárnapon és ünnepek alkalmával meg kellett magyaráznia a napi evangéliumot és a szentleckét; a kisebbekben pedig tanítást kellett tartania az Úr imádságáról és az apostoli hitvallásról. Azaz a nagyobb lakott helyeken homiliát mondtak, a falusi templomokban katekézist tartottak. Amott szentbeszéd volt, emitt a hit elemeinek oktatása.
Mivel a világi papság egy része nem szívesen prédikált, másfelől olyanok is kezdtek prédikálni, akik az eretnekségre hajlottak, a pápai rendeletek felhívták a figyelmet az egyházi beszéd fontosságára, egyben kiközösítéssel fenyegették mindazokat, akik püspöki felhatalmazás nélkül merészeltek prédikálni. A szerzetesekkel szemben a világi papság egyre nehezebb helyzetbe került, mert a szerzetesek szenvedélyesen prédikáltak, míg a plébánosok gyöngék voltak a szónoki beszédben s hittudományi képzettségük messze elmaradt a szerzetesek teológiai tudása és szónoki készsége mögött. Ez a különbség korán elhintette a villongás magvait a világi papság és a szerzetesség közé. A lelkipásztorkodó papok féltették híveiket a kolostorokban élő szerzetesek szónoklatának hatalmától.
Az egyházi férfiak nemcsak a templomokban prédikáltak, hanem a szabad ég alatt is. Hordozható szószéket vittek a nép közé, erre állt fel a szónok, a nép pedig állva vagy a földön ülve hallgatta a szentbeszédet. Mivel jóval több ünnepet ültek, mint manapság, prédikációnak is többnek kellett volna elhangzania, de a lelkész és a nép egyaránt szívesen könnyített a zsinati határozatoknak idevonatkozó pontjain. A templomokban mise alatt tartották meg a prédikációt, mert a népnek az egész misét végig kellett hallgatnia s ilyen módon nem hagyhatta el a templomot prédikáció nélkül. A lelkész a prédikációt szívesen helyettesítette az evangélium felolvasásával, a szöveg rövid megmagyarázásával és általános erkölcsi buzdítással. A beszédet inkább csak a nagyhéten szabták hosszabbra, amikor az Üdvözítő kínszenvedéséről már bővebben tudott beszélni a prédikáló.
A rendesen kidolgozott egyházi beszéd a Szentírásból választott jeligével kezdődött. A szónok latin nyelven idézte a szentírási mondatot, azután a nép nyelvén is megmagyarázta értelmét a hallgatóságnak. Ezt az evangéliumi szakasz felolvasása és fejtegetése követte. Most tért rá a szónok a beszéd bevezetésére s a gyakran igen terjedelmes bevezetéshez a tárgyalás felosztása csatlakozott. Egymást váltogatta a sok idézet és példa. Máskor meg úgy könnyített helyzetén a prédikáló, hogy hosszasan elbeszélt egy legendát. A befejezés inkább imádság volt, ehhez járult a hallgatók figyelmeztetése az örök boldogságra. A szónok azután imádkozott a királyért, az egyházi és világi előljárókért, a jótevőkért és betegekért, a föld termékenységéért és a csapások elhárításáért; kihirdette a következő hétre eső ünnepeket és böjtöket; elmondta, hogy kik haltak meg és kik a házasulandók; tudtul adta a búcsút és a kiközösítést; végül befejező imádságot mondott és megáldotta a népet.
Irodalom. – Mihalovics Ede: A katolikus prédikáció története Magyarországon. Két kötet. Budapest, 1900-1901. – Kudora János: A magyar katolikus egyházi, beszéd irodalmának ezeréves története. Budapest, 1902. – Rézbányay József: Az egyházi szónoklat egyetemes története. Három kötet. Esztergom és Pécs, 1904–1908. – Békefi Remig: A népoktatás története Magyarországon 1540-ig. Budapest, 1906. – U. az: A káptalani iskolák története Magyarországon 1540-ig. Budapest, 1910.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir