FERENCES ISKOLAI DRÁMÁK.

Full text search

FERENCES ISKOLAI DRÁMÁK.
A CSÍKSOMLYÓI ferencrendi gimnázium szerzetestanárai a XVIII. század második felében a búcsújáróknak szánt misztériumdrámákon kívül számos iskolai színjátékot is írtak. Negyvenegy színdarabjuk maradt fenn kéziratban: bibliai színjátékok, történeti darabok, vallásos és köznapi történetek.
Ezek közül a vontatott meséjű párbeszédes munkák közül SZENTES REGINÁLD Rusticus imperansa (1780) emelkedik ki legjobban. Ez a csiksomlyói bohózat voltaképen Masenius egyik latin vígjátékának magyarítása, de egyben olyan népies prózájú átdolgozás, hogy megérdemli az említést. Tárgya a külföldön nagyon népszerű volt: a durva kovácsot részegségében a király udvarába viszik, itt a király parancsára az egész udvar felség gyanánt tiszteli; az iszákos mesterember hamar beletalálja magát uraságába, ekkor leitatják és kidobják; ébredésekor azt sem tudja, hol a feje. «Ó én boldogtalan – sóhajt fel a kovács – már látom, hogy csak álmomban játszottam a királysággal. Nemde én valék ezen a helyen király azon királyi köntösben, azon udvarnokokkal? Ó mint megcsalatik az ember. Amit nappal soha elmémen sem forgattam, azzal játszódtam álmomban. A király parancsából szolgája hatalmába kerül, mert pünkösdi királysága előtt kegyetlen ember volt és kínozta környezetét; most viszont vele szemben nem ismer irgalmat szolgája. «A malomba őröllek meg – förmed rá a bosszúálló szolga – hogy sütőkemencébe alkalmatos kenyér lehess; minden tagodat, csontodat megrontatom. Hát pityeregsz? Lódulj, hitvány szolga, hogy kiszabjam ma, mit dolgozzál. Mezítelen fővel hallgasd urad, gazdádnak parancsolatját. Most hamar a csizmámat úgy kifényesítsd, hogy a napnál is fényesebb légyen.» Vége a régi szabad életnek. «Inkább akarnék ezerszer meghalni, hogysem így élni:» sóhajt fel a kovács.
Az erdélyi iskolák tovább ragaszkodtak az ifjúsági színjátszás divatához, mint a magyarországiak. Magyarországon a kormány a XVIII. század végén eltiltotta az iskolai előadásokat, de Csíksomlyón még 1821-ben is folyt a színjátszás. Némelyik darabban félszáznál több diák szerepelt. Az előadásokat vagy a szabadban vagy az emeletes iskolaépület földszintjén vagy a deszkából épült színházi épületben tartották. A nép messze földről egybesereglett az előadásokra s hálából terményeivel kedveskedett a ferencrendi szerzeteseknek és tanítványaiknak. Máskor a diákok keltek útra s bemutatták színdarabjaikat a Székelyföld nagyobb községeiben. A későbbi magyar vándorszínészeknek ezek a vidékre kiszálló katolikus diákok az ősei; velük együtt az úttörők és elődök sorába kell iktatnunk a nagyenyedi kollégium hasonló becsvágyú református diákjait is. Az élelmes székely ifjak nemcsak a színész dicsőségére és az utazás kalandjaira vágyakodtak, hanem még sokkal inkább a jólelkű falusi nép adómányaira.
A csíksomlyói iskolai drámák írói: Balthazár Tima, Borbély Absolon, Ferenczi Vitus, Fülöp Fábián, Kézdi Grácián, Szentes Regináld ferencrendi atyák. A ferencesek nemcsak Csiksomlyón, hanem marosvidéki mikházi iskolájukban, továbbá a bajai, gyöngyösi, szombathelyi; zombori gimnáziumokban is eljátszattak tanítványaikkal egy-egy iskolai drámát vagy a nép számára készült misztériumot.
Kiadások. – Szlávik Ferenc kiadása: Egy csíksomlyói iskolai dráma. Csiksomlyói kat. gimnázium értesítője. 1906. – Ugyanő később három tréfás játékot közölt: Három közjáték. Erdélyi Múzeum. 1912. évf. – Alszeghy Zsolt és Szlávik Ferenc kiadásában négy színjáték: Csíksomlyói iskoladrámák. Budapest, 1913. (Régi Magyar Könyvtár.) – Alszeghy Zsolt kiadása: Magyar drámai emlékek a középkortól Bessenyeiig. Budapest, 1914. (Szentes Regináld Rusticus Imperansának szövege a Kisfaludy-Társaság Nemzeti Könyvtárában.)
Irodalom. – Bándi Vazul: A csíksomlyói róm. kat. főgimnázium története. Csíkszereda, 1896. – Szlávik Ferenc: Kéziratos iskolai drámák. Csíksomlyói kat. gimnázium értesítője. 1907. – Alszeghy Zsolt és Szlávik Ferenc: id. kiadás. Budapest, 1913. – Alszeghy Zsolt: id. kiadás. Budapest, 1914. – Timár Kálmán: Egy mikházi ferences misztérium. Irodalomtörténet. 1929. évf.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir