KEMÉNY ZSIGMOND TANULMÁNYAI.

Full text search

KEMÉNY ZSIGMOND TANULMÁNYAI.
KEMÉNY Zsigmond az 1840-es évek elejétől kezdve a magyar politikai irodalom nevezetes munkása volt. Mint szónok alig szerepelt, annál nagyobb figyelmet ébresztett hírlapi cikkeivel és röpirataival. Az erdélyi hírlapirodalmat ő emelte ki alacsony színvonalából: a puszta hírközlés állapotából. Az Erdélyi Híradó hasábjain 1842-ben és 1843-ban közreadott vezércikkei először éreztették a királyhágóntúli magyarsággal az ujságírás politikai fontosságát. Nem voltak ezek könnyed olvasmányok, stílus tekintetében messze elmaradtak Kossuth Lajosnak a Pesti Hirlapban megjelenő írásai mellett, de értekező modoruk ellenére is hatottak éles elmére valló fejtegetéseikkel. Az ellenzéki szellemű publicista gúnyosan ostorozta a reformoktól idegenkedő konzervatív pártot, ismételten hozzászólt a megyei közigazgatás, tisztújítás, adózás, földesúri jogkör kérdéseihez, állást foglalt a magyar nyelv hivatalos használata mellett, vitatkozott az erdélyi szászokkal. Kolozsvári hírlapírói munkássága annyira fölkeltette a kormány bizalmatlanságát, hogy az Erdélyi Híradó tulajdonosa és szerkesztője, Méhes Sámuel, kénytelen volt megvonni tőle a munkatársi megbízást. Ez igen jellemző az akkori rendszerre, a Bécsből irányított erdélyi kormányzat szellemére. Még az olyan higgadt politikustól is féltek, mint amilyen Kemény Zsigmond volt, pedig ő az izgatásnak még a látszatát is kerülte s egész pályáján szívósan küzdött a szélső irányok ellen.
A Korteskedés és ellenszerei (1843) című politikai röpirata is azért nem nyerte meg szabadelvű kortársai tetszését, mert ellenszenvet éreztek ki belőle Kossuth Lajos politikai modora iránt; de éppen azért kérte fel őt Széchenyi István, hogy vállalja el egy általa tervezett lapnak a szerkesztését. Nem fogadta el a megbízást, annak azonban örült, amikor Csengery Antal meghívta a Pesti Hirlap munkatársai közé. Politikai cikkeit tanulsággal olvasták az egész országban.
Az önkényuralom idején még buzgóbban dolgozott. Forradalom után (1850) című röpiratában lelkesen védte a magyarság kiváló tulajdonságait; rámutatott arra, hogy ettől a konzervatív fajtól nem kell félnie a hatalomnak; kiemelte, hogy a republikanizmus és szocializmus eszméi ezt az országot nem járták át. A magyar forradalmi eszmék bírálataiban Kossuth Lajost tette felelőssé a nemzet minden bajáért.
Mint a Pesti Napló munkatársa és szerkesztője, nagy sikerrel munkálkodott a magyar jövő előkészítésén. Kerülte a népszerűséget, elhárított minden anyagi érdeket, a meggyőződés és erkölcs vezéreszméivel szolgálta a nemzet ügyét. Nemcsak hírlapírását irányították magas szempontok, hanem politikai, történeti és irodalmi tanulmányai is tele voltak hivatása önzetlen szolgálatának megnyilatkozásaival. A két Wesselényi Miklósról, gróf Széchenyi Istvánról, idősebb Szász Károlyról és Vörösmarty Mihályról szóló terjedelmes tanulmányai a jellemzés mesterének mutatják; Szalay László magyar történetéről és Macaulay angol történetéről írt bírálatai szintén értékes emlékei boncoló szellemének; a tudomány és költészet elméletére, a regényre és drámára, különösen pedig Arany János Toldijára vonatkozó fejtegetései mélyreható ismeretekről és nem mindennapi eszmei gazdagságról tanuskodnak. Mint esszéíró a legjelesebbek egyike irodalmunkban.
Kiadások. – Korteskedés és ellenszerei. Két rész. Kolozsvár, 1843–1844. (A Széchenyi István politikáját támogató röpiratért a M. T. Akadémia már 1843-ban tagjai közé választotta.) – Forradalom után. Pest, 1850. (Rideg a szabadságharccal szemben, kíméletlenül támadja Kossuth Lajost. Igazságos ítéletmondásra törekszik, közben sok mindent elejt a nemzeti követelményekből, előzékeny engedményeket tesz Ausztria javára. Fejtegetései közrebocsátásával nem tett jó szolgálatot a magyar ügynek, olvasói szívéből fájdalmas érzelmeket váltott ki. Az összbirodalmi szellemű Pester Zeitung nem is késett mindjárt megjelenése után németre fordítani szövegét.) – Még egy szó a forradalom után. Pest, 1851. (Nem olyan egységes elgondolású, mint az előbbi feljajdulás, inkább csak hírlapi cikkek egybeállítása. A Habsburg-házat engesztelő két röpiratáért sokan nehezteltek rá, egyesek még azzal is gyanúsították, hogy hízelgő szándékból legyezgette az osztrákot és kárhoztatta a forradalmat.) – Kemény Zsigmond tanulmányai. Két kötet. Pest, 1870. (Sajtó alá rendezte Gyulai Pál.) – Élet és irodalom. Budapest, 1883. (Tanulmányok gyüjteménye az Olcsó Könyvtárban.) – Báró Kemény Zsigmond összes művei. Tizenkét kötet. Budapest, 1896–1908. (Sajtó alá rendezte Gyulai Pál.) – Kemény Zsigmond levelei Falk Miksához. Irodalomtörténeti Közlemények. 1919–1921. évf. (Papp Ferenc szövegközlése.)
Irodalom. – Baráth Ferenc: Kemény Zsigmond tanulmányairól. Reform. 1871. évf. – Lánczy Gyula: Kemény Zsigmond. Budapesti Szemle. 1876. évf. – Gyulai Pál: Emlékbeszédek. Budapest, 1879. – Beksics Gusztáv: A magyar doctrinairek. Budapest, 1882. – U. az: Kemény Zsigmond, a forradalom s a kiegyezés. Budapest, 1883. – Irányi Dániel: Megjegyzések Kemény Zsigmond emlékirataira. Budapest, 1883. – Kovács Lajos: A békepárt a magyar forradalomban. Budapest, 1883. – Ürmössy Lajos: Kemény Zsigmond publicisztikai munkálkodása Erdélyben. Irodalomtörténeti Közlemények, 1898. évf. – Bodnár Zsigmond: Eötvös és Kemény. Budapest, 1905. – Galamb Sándor: Kemény Zsigmond történeti és politikai eszméi. Huszadik Század. 1914. évf. – Kristóf György: Kemény Zsigmond a keleti kérdésről. Magyar Figyelő. 1914. évf. – Berzeviczy Albert: Az abszolutizmus kora Magyarországon. 1849–1865. Három kötet. Budapest, 1922–1932. – Papp Ferenc: Báró Kemény Zsigmond. Két kötet. Budapest, 1922–1923. – Angyal Dávid: Falk Miksa és Kecskeméthy Aurél elkobzott levelezése. Budapest, 1925. – Keresztúry Dezső: A nemzeti klasszicizmus essay-irodalma. Minerva. 1928. évf. – Mitrovics Gyula: A magyar esztétikai irodalom története. Debrecen és Budapest, 1928. – György Lajos: A Korteskedés És Ellenszerei eredeti kézirata. Erdélyi Irodalmi Szemle. 1930. évf.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir