A MAGYAR IRODALOM A XIX. SZÁZAD UTOLSÓ HARMADÁBAN.

Full text search

A MAGYAR IRODALOM A XIX. SZÁZAD UTOLSÓ HARMADÁBAN.
PETŐFI Sándor és Arany János után ez a korszak a költészetben nem jelent emelkedést, a dráma terén sincs Az Ember Tragédiájához hasonlítható mű, de a regény és a novella Jókai Mór és Mikszáth Kálmán munkásságán keresztül a megelőző kor prózai elbeszélésének méltó folytatása.
Költői vezérmunkák és korjellemző szépirodalmi alkotások ebben a korszakban:
1869-ben Jókai Mór: A kőszívű ember fiai; 1870-ben Gyulai Pál: Költeményei; 1872-ben Jókai Mór: Az aranyember, Rákosi Jenő: Színművei, Vajda János: Kisebb költemények; 1873-ban Arany László: A délibábok hőse; 1874-ben Jókai Mór: A jövő század regénye; 1875-ben Tóth Ede: A falu rossza; 1876-ban Vajda János: Alfréd regénye; 1878-ban Szász Károly: Salamon; 1879-ben Arany János: Toldi szerelme, Jókai Mór: Rab Ráby; 1880-ban Csiky Gergely: Proletárok; 1881-ben Csiky Gergely: Cifra nyomorúság, Lévay József: Összes költeményei, Mikszáth Kálmán: Tót atyafiak, Vajda János: Összes költeményei; 1882-ben: Ábrányi Emil: Újabb költeményei, Mikszáth Kálmán: A jó palócok; 1883-ban Kiss József: Költeményei, Szász Károly: Kisebb költeményei; 1886-ban Petelei István: Az én utcám; 1887-ben Baksay Sándor: Gyalogösvény; 1889-ben Reviczky Gyula: Magány; 1890-ben Jókai Mór: A tengerszemű hölgy; 1891-ben Baksay Sándor: Szederindák, Csiky Gergely: A nagymama, Rákosi Viktor: Sipulusz tárcái; 1892-ben Herczeg Ferenc: Mutamur; 1893-ban Jókai Mór: Sárga rózsa; 1895-ben Komjáthy Jenő: A homályból, Mikszáth Kálmán: Szent Péter esernyője, Beszterce ostroma, Reviczky Gyula: Összes költeményei; 1897-ben Kiss József: Költeményei; 1898-ban Baksay Sándor: Dáma, Endrődi Sándor: Összegyűjtött költeményei; 1899-ben Eötvös Károly: Utazás a Balaton körül, Rákosi Viktor: Korhadt fakeresztek; 1900-ban Mikszáth Kálmán: Különös házasság.
A költészetben Gyulai Pál, Szász Károly és Endrődi Sándor a nemzeti hagyományok őrei, az Arany-iskola szellemének letéteményesei; Vajda János, Ábrányi Emil, Reviczky Gyula és Kiss József a XX. század új világának megérzői. A verstechnika gyorsan fejlődik, a nyelv hajlékonyabb lesz, a motívumok bővülnek, a költői kincsesház évről-évre gazdagodik.
A hírlapok és folyóiratok meglepő virágzása lehetővé teszi, hogy az idősebb és ifjabb nemzedék tagjai egyformán kifejthessék szépirodalmi tehetségüket. A könyvkiadói viszonyok eléggé rosszak, de azért érdemesebb munka ritkán marad kéziratban, mert az írók a maguk költségén is kinyomatják prózai és verses köteteiket. Jókai Mórnak és Mikszáth Kálmánnak rendkívül nagy az olvasóközönségük; a színpadi szerzők közül Csiky Gergelyé a vezető szerep.
Az írók világnézete liberális, a vallással keveset törődnek, a nemzeti eszme szolgálata változatlanul erős. Itt-ott radikálisabb hangok jelentkeznek, de a szocializmustól még nagyon távol áll a kor. A szellemi törekvések valamennyi szála a fővárosba fut össze, a vidéken alig van számbavehető írói élet, csak a helyi sajtó és a színészet küzd a közömbösséggel. A vidék a fővárostól vár mindent; ha olvas, budapesti ujságot és könyvet vesz a kezébe.
Egész kis könyvtárra való értékes szépirodalmi és közérdekű munkát lehetne ebből a korból összeállítani s az olvasó inkább csak a próza nyelvén érezne – a mai nyelvhez mérten – némi avultságot. A költemények nyelve és verselése már a XX. század színvonalát tükrözi.
Irodalom. – Szinnyei József: Magyar írók élete és munkái. Tizennégy kötet. Budapest, 1891–1914. – Ferenczi Zoltán szerkesztésében: A magyar irodalom története. Budapest, 1913. – Alszeghy Zsolt: A XIX. század magyar irodalma. Budapest, 1923. – Gulyás Pál: Magyar életrajzi lexikon. Budapest, 1925-től. – Bartha József: Két nemzedék magyar irodalma. Budapest, 1926. – Ványi Ferenc: Magyar irodalmi lexikon. Budapest, 1926. – Ujvári Péter szerkesztésében: Magyar zsidó lexikon. Budapest, 1929. – Bánhegyi Jób: A magyar irodalom története. II. köt. Budapest, 1930.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir