4. A rómaiak harczai a germánokkal.

Full text search

4. A rómaiak harczai a germánokkal.
Kvádok és jazygok. A markomannok. Marhod, Vangius és Sido megbuktatják őt. A szarmát jazygok életmódja. Jazyg helységek a Tisza-Duna közén. Dáciából Pannóniába vezető utak. A Csörsz-árka. Római sánczok a Nagy-Alföldön. A „limes dacicus.” Barbár népek mozgalmai Hadrianus és Antonius Plus korában. Marcus Autelius harczai a markomannokkal, kvádokkal, jazygokkal s más velök szövetséges népekkel. „Az elmélkedések” egy részét Marcus Aurelius Pannoniában a kvádok földjén írja. Jupiter Pluvius csodája. Béke. Marcus Aurelius diadalmenete. A „Columna Antonina.” A Duna balpartjának megerősítése. A barbárok fellázadnak, Marcus Aurelius ellenök indul, de meghal. Commodus békére lép. A germánok, burok, ligiusok, victualok és lakringok megtelepednek a Kárpátok aljában, majd Pannóniában és Dáciában is. A gótok elhatalmasodnak. Decius császár csatát veszt ellenök és elesik. Hatalmukba kerítik Dáczia nagy részét. Aurelianus és Probus helyreállítják a birodalom egységét. Probus előmozdítja Pannóniában a földművelést. Aurelianus átengedi Dáciát a gótoknak. A római gyarmatosokat Moesiába költöztetik. Dácia ripensis. A vandalok. Constantinus a jazyg törzseket hódolatra kényszeríti. I. Valentinianus császár a lázadó kvádokat megfékezi. Valentinianus halála. A légiók Aquincumban II. Valentiniánt császárrá kiáltják ki.
A mai Magyarország csak részben volt római uradalom alatt. A felföld s a Tisza-Duna köze nem tartozott a birodalomhoz. E vidékeken barbárok laktak, kik szövetséges viszonyban állottak a rómaiakkal, ami azonban nem akadályozta meg őket abban, hogy alkalom adtán ne mint ellenségek lépjenek föl. Közülök különösen a kvádok és a jazygok váltak ki. Mindkét nép sorsa a nálok sokkal hatalmasabb markomannok-éval függ össze.

Kvád pénzek.
(Az Arch. Értesítő [uj folyam] III. kötetéből.)
A markomannok a germán népcsaládhoz tartoztak. Midőn első izben feltünnek, a Majna vidékén laknak. Kr. e. 9-ben Drusus, Augustus mostoha fia, az Elbáig nyomulván elő, a markomannok Marbod vezérlete alatt elhagyják szállásaikat s az Elba mentén, a hegyektől védett Csehországba vonulnak. Marbod mint ifjú Rómában, Augustus udvarában tartózkodván, megismerkedett a római szokásokkal és intézményekkel. Igy történt, hogy midőn királyi hatalomra jutott, római módra szervezett állandó hadsereget állitott fel, melynek segélyével hatalmát a szomszédos germán törzsekre is kiterjeszté. Mind félelmesebbé válván, a rómaiak elhatározták megtámadását. Tiberius a Kr. utáni 6. évben tényleg ellene indult, de mint föntebb előadtuk, a pannónok és dalmaták lázadása miatt kénytelen volt békére lépni vele. A rómaiak szerencséjére Marbod hatalma később mindinkább gyöngül: Arminius, a cheruszkok főnöke, megtámadja őt, alattvalói pedig fellázadnak ellene. Végre 19-ben Kr. u. Katvalda nevű előkelő ifjú megbuktatja s Marbod a rómaiakhoz menekül. Katvaldát később a markomannoktól északnyugatra lakó hermundurok elűzik, s ekkor a rómaiak a Marbodhoz és Katvaldához szitókat a Morván innen, a Vágig terjedő vidékre telepítik s a kvád Vannius-t teszik királyukká. Ekképen Pannónia szomszédságában, az Északnyugati-Kárpátok vidékén, egy uj ország: a kvádoké keletkezik, melynek királya római felsőség alatt állott.
Vanniust eleintén szerették alattvalói, de később meggyűlölték gőgös voltáért. Harmincz évig tartó uralkodás után Kr. u. 51-ben két rokona: Vangius és Sidó, a hermundurok segítségével megbuktatták őt. Vannius római hajókon Pannóniába fut, a hová pártfeleli is követik, a kik földeket kapván, meg is telepednek.
Látjuk, a birodalom szomszédságában élő barbár népek mozgalmai nem maradtak hatás nélkül a közel fekvő provincziára. A Vannius ellen támadt lázadás alkalmával a rómaiak nem segítik szövetségesöket, mert szívesen látták, ha a barbár népek gyöngítették egymást. Azonban, hogy a tartomány békéje meg ne zavartassék, P. Atellius Hister, pannónia kormányzója, Claudius császár parancsából a Duna mentén egy légiót s a tartományból szedett katonaságot táboroztatott, magán a folyón pedig római hajók czirkáltak, melyek a menekülő Vanniust és hiveit a túlpartra szállíták.

Szarmát lovasok.
(Traján oszlopáról.)
A Duna és a Tisza közét, mint említettük, a Kr. előtti első század közepe táján a szarmát jazygok szállották meg. Eredetileg a Pontus mellékén laktak s Burvista hatalmának hanyatlásával huzódtak a Kárpátok mentén az alföldre. Igazi pusztai nép volt. Apró lovaikon nagy térséget száguldoztak be; rendesen több lovat vittek magukkal, hogy ha az egyik elfárad, a másikra ülhessenek. Hosszú dárdával fegyverkeztek s testöket szarupikkelyekből készült vérttel födték be; ugyanily vért takarta lovaik testét is. Ilyenekül vannak ábrázolva Traján oszlopán. Politikai szervezet tekintetében törzsekre oszoltak, élükön törzsfejedelmekkel, akik viszont egy király parancsának engedelmeskedtek. Ptolomaeus (Kr. u. 150 körül), az ó-kor híres geografusa, földjükön több helységet említ, miből következik, hogy a nép egy része már akkor megtelepedett volt. E helységek közül Partiscum Kecskemét közelében, a Tisza mentén (a Tiszát a régiek Partiscus-nak hítták), Pession N.-Kőrös táján, Kandakon v. Kandanon Monor körül, Parka Aszód vidékén, Trisson Gyöngyös határában, Abieta, Bormanon és Uskenon pedig Losoncz, Fülek és Balassa-Gyarmat táján feküdhetett.
Látni való, hogy a jazygok földjén két út vezetett Daciából Pannóniába: egyik a mai budapest-hatvani, a másik a budapest-szegedi útvonal irányában. Hihetőleg az első biztosítására építették a rómaiak a Dunától a Tiszáig vonuló sánczokat, melyeknek nyomai Jászberény táján (Csörsz-árka) ma is látszanak. Nincs ugyan rá positiv adatunk, de a legtöbb valószínüség a római eredet mellett szól.
Egy másik, valószinűleg szintén római eredetü sáncz, mely Bács-megye déli részében, az Al-Dunának eszék-titeli szakaszával párhuzamosan halad, nyilván a Dráva-, Száva- és a Tisza-torkolat védelmére szolgált.

Harcz rómaiak és germánok közt.
(A „Columna Antoniná”-ról.) M. Aurelius császár oszlopáról.
És itt helyén valónak tartjuk megemlékezni azokról a sánczművekről is, melyeket a Tiszán-túli vidékeken, Dácia nyugati részében építettek a rómaiak. Ezek közül az egyik sánczvonal a Tisza balpartjáról keleti, majd északi irányban Aradig, azon túl pedig északkeleti irányban Simándig huzódik. Ez volt a limes dacicus, melynek folytatását, a Sebes-Kőröstől a Szamosig ujabban derítették föl. Mellőzve a Podóliában és Galicziában, valamint az Oláhországban létező római sánczokat, melyek Dácia észak-keleti részének megerősítésére szolgáltak, megemlítjük még a Temes-megyében az Al-Dunától a Marosig húzódó sánczokat, melyekkel a dunai átjárókat s a Lederatából és Tsierná-ból kiinduló és Tibiscum-ba vezető utakat akarták biztosítani a rómaiak. A bánsági sánczok két méter magasságra emelkedő egyszerű földhányások; rendesen kettő van egymás mellett, melyek között árok huzódik. A Kőrös és Szamos vidékén vonuló sáncz igen szilárdan van építve; falai részben kövekből állanak, magassága két, szélessége három méter; külső árokkal is el volt látva. A sáncz a terület minden hajlását követte, hegyen-völgyön, folyókon át, s védelmére alkalmas helyen, közel egymáshoz épített kis erődök szolgáltak. Ez óriási sánczművek nem kevésbé keltik föl bámulatunkat, mint a római építészet nagyszerű emlékei, melyeket Rómában s a birodalom némely részeiben találhatni.
Azonban bármennyire iparkodtak a rómaiak a birodalom határát hazánk területén is biztosítani, a szomszéd barbár népek mégis át-áttörtek rajta, pusztítva a provincziákat.

Germánok legyőzése.
(A „Columna Antoniná”-ról.) M. Aurelius császár oszlopáról.
Hadrianus (117–138.) idejében a jazygok, Antoninus Pius (138–161.) alatt pedig maguk a dákok mozognak; de különösen veszélyesekké váltak a barbárok Marcus Aurelius (161–180.) a „bölcs” császár idejében, a ki úgyszólván egész uralkodása alatt a markomannokkal, kvádokkal és jazygokkal kénytelen hadakozni.
A Duna tulsó partján ez időben élénk mozgalom uralkodott. Ugyanis a gótok, hihetőleg a túlnépesedés következtében beállott szükségtől kényszerítve, elhagyják a Keleti tenger-melléki szállásaikat és több rokon germán törzszsel egyesülve dél felé nyomulnak. A gótoknak ez az előnyomulása fölzavarta a birodalom szomszédságában lakó germán, szarmát és dák törzseket; mint hullám a hullámot, úgy szorítják egymást, mígnem átcsapnak a birodalom határain. 166-ban Kr. u. a markomannok betörnek Noricumba. Marcus Aurelius császár Vindex-et, a testőrség parancsnokát küldé ellenök, mire a markomannok és kvádok a jazygokkal szövetkezve, nagy erővel a védtelen Pannóniára zúdulnak, legyőzik a római sereget és átlépve az Alpokat, Itáliába nyomulnak. (167.) Ostrom alá veszik az erős Aquileját, Itália kulcsát, de M. Aurelius császár nagy sereggel ellenök indulván, visszavonulnak és békéért könyörögnek. A császár hallani sem akart erről, hanem utánuk eredt, legyőzte és visszaszorította őket. (168.)

Marcus Aurelius császár szobra.
(Eredetije Rómában.)
A következő évben a háború ujból s még nagyobb erővel tört ki. A markomannok és kvádok a Közép-Németországban s a Kárpátok mellékén lakó germán törzseket: a vandálokat, búrokat, ligiusokat, victualokat, lakringokat, továbbá a kelta gothinusokat s a thrák osokat és besseket szintén a maguk részére vonván, óriási erővel lépnek föl. A helyzet veszélyes volta rendkívüli intézkedéseket tett szükségessé: a császár elárverezteté összes ingóságait, s nemcsak a polgárokat, hanem a rabszolgákat, gladiátorokat, sőt még a rablókat is fölfegyverezte s a szövetséges barbárokat is zsoldjába fogadta. 169 vége felé Marcus Aurelius a Dunához, Carnuntumba sietett. Ott volt a főhadiszállás. Csakhamar megkezdődött a harcz; a barbárok nem egy izben verték meg a római csapatokat, de még többször ezek amazokat. 170-ben maga a császár aratott fényes győzelmet, 171 telén pedig a jazygokat, kik a befagyott Dunán át törtek Pannóniába, a folyó balpartján, s menekülésök közben, a Duna jegén verték meg a rómaiak. Azután a kvádok ellen indult a császár. (172.) Táborozásai közben sem feledkezett meg kedvencz tanulmányáról, a philosophiáról. „Elmélkedései” első könyvét a kvádok földjén, a Granusa (Garam) mellett, a másodikat Carnuntumban írta. A kvádok elleni táborozás alkalmával, 174 nyarán történt, hogy a római katonák, a hegyek között, vizszegény vidéken haladva, a szomjuságtól egészen eltikkadtak; ugyanakkor a kvádok körülfogták őket. E válságos helyzetben a császár az istenekhez fordul s ime hirtelen zápor támad, a villám elriasztja az ellenséget, az égből aláhulló eső pedig új erőt ad az ellankadt seregnek. Jupiter Pluvius e csodája, melyet a későbbi írók a máltai légió (legio XII fulminata) keresztény vitézei közbenjárásának tulajdonítanak, M. Aurél oszlopán is meg van örökítve.

A rómaiak germán sánczot ostromolnak.
(A „Columna Antoniná”-ról.) M. Aurelius oszlopáról.
174-ben a markomannok és kvádok, a következő évben a jazygok békére léptek. Kiadták a hadi foglyokat s a tartományokból magukkal hurczolt római alattvalókat; kötelezték magukat, hogy segély-csapatokat állítanak s egy-két mérföldnyire távol maradnak a Dunától; sőt beleegyeztek, hogy a rómaiak a Duna balpartján is építhessenek erődöket.

M. Aurelius császár germán főnököknek megkegyelmez.
M. Aurelius diadalivéről. Jelenleg a Capitoliumban, Rómában.
A nagy erőfeszítéssel vívott háború ekképen szerencsés befejezést nyervén, Marcus Aurelius 176-ban diadallal bevonult székvárosába. A tanács a kivívott győzelem emlékére a császárnak lovas szobrot emelt, mely ma is áll még, a Mars-mezőn pedig nagyszerű épületek hirdették a bölcs császár dicsőségét. Ez épületeket az idő nagyrészt elpusztította, de épségben hagyta a császár emlékoszlopát, a „Columna Antoniná”-t, a melyen a markomann háború egyes jeleneteit szemlélhetjük.
M. Aurél oszlopa alakjára és elrendezésére nézve hasonlít Traján oszlopához. Harmincz méter magas és huszonnyolcz márványhengerből áll, melyek tele vannak reliefekkel. E reliefek a markomann háborúk egyes jeleneteit tüntetik föl, s bár művészi kivitel tekintetében nem versenyezhetnek Traján oszlopának reliefjeivel, nagybecsüek mégis, mert a germán népek lakásait, viseletöket, fegyverzetöket és harczmódjukat mutatják. Az oszlop belsejében 190 lépcső vezet a tetejére, melyet eredetileg a császár bronz-szobra díszített.
A Duna balpartjának megerősítése s általában a béke szigorú föltételei nem voltak a barbárok ínyére. Azért 176 nyarán, midőn M. Aurelius a syriai lázadás lecsillapítása végett keletre indul, újra fegyvert fognak. A császár 178-ban ismét a Dunánál terem, azzal a szándékkal, hogy a markomannokat és jazygokat meghódoltatja. Seregei szerencsével harczolnak, de a háború végét már nem érhette meg: 180 tavaszán Vindobonában pestisben elhunyt.

Jupiter Pluvius csodája.
(A „Columna Antoniná”-ról.) M. Aurelius császár oszlopáról.
Halálos ágyán fiának, a 19 éves Commodusnak lelkére köté a háború folytatását, de ez csakhamar békére lépett a barbárokkal, még pedig ugyanazon föltételek mellett, mint a hogy előbb atyja tevé, kivéve, hogy a rómaiak a balparti erődöket s általában a Duna balpartját föladták.
Ekkép a rómaiaknak sikerült megvédeniök a birodalom határát, de nem akadályozhatták meg számos germán törzs: a búrok, ligiusok, viktualok és lakringok megtelepedését a Kárpátok aljában. Ezek közül némelyik a határt is átlépi s a császár beleegyezésével Pannóniában vagy Daciában telepszik meg.
A hosszas háborúk annyira meggyöngíték a germán népeket, hogy tovább egy félszázadnál nyugton maradtak. Azonban a III. század elején, mikor a római birodalom mindinkább hanyatlik, a germánok pedig mint nagyobb erőre kapnak, újból s mind sürübben törnek a birodalomba.
Különösen a gótok nyugtalanították, a kik hatalmukat a szomszéd szarmát és dák törzsekre is kiterjesztvén, a Don és az Al-Duna táján nagy birodalmat alapítottak.
Eleinte a római birodalmat nem fenyegette részökről veszély: törzsekre voltak oszolva s így nem léptek föl egységes erővel a rómaiak ellen; másrészt a császárok, hihetőleg Caracalla (211–218.) vagy már Septimius Severus (162–211.) óta évpénzt fizetvén nekik, féken tartották őket. De midőn Philippus Arabs (243–249.) az évpénz fizetését megtagadta, 248-ban berontottak Moesiába s azt széltében-hosszában pusztították. A következő évben újra átlépték a Dunát és Marcianopolist ostromolták. Decius császár, ki Pannóniából származott, visszaszorítja őket, de 251-ben, midőn Kniva vezérlete alatt újból betörtek Moesiába, csatát veszt ellenük s elesik.
Gallienus császár idejében, 257 körül, már hatalmukba kerítették a gótok Dacia nagy részét. A birodalom már-már bomlásnak indult s a mind nagyobb erővel támadó barbároknak bizonyára már ekkor martalékul esett volna, ha nem támadnak megmentői II. Claudius (268–270.), Aurelianus (270–275.) és Probus (276–284.) császárok személyében, a kik megvédik a külső és belső ellenségek ellenében, helyreállítják egységét, bár áldozatok árán, s egy századnál hosszabb időre biztosítják fönállását. Aurelianus és Probus, épugy mint Decius, Pannónia szülöttei; utóbbi azzal is emlékezetessé tette nevét, hogy mocsarak kiszárításával, puszta vidékek művelésével s főleg a szőlő ültetésével Pannóniában a földművelést emelni s a tartomány jólétét előmozdítani törekedett. Azonban katonái lealázónak tartották a rájok rótt munkát, föllázadtak a császár ellen s megölték őt.
A gótokat Claudius és Aurelianus császárok több ízben legyőzték, de Daciát nem szerezhették többé vissza. Aurelianus forma szerint is átengedi neki e tartományt, miután az ott állomásozó légiókat s a római gyarmatosokat a Duna jobb partjára, Moesiába költöztette, a hol egy uj Dácia: Dacia ripensis (parti D.) keletkezett. A római lakosság pedig annyira kiveszett az egykori Dáciában, hogy egyetlen egy római helynév sem maradt fönn a későbbi lakosok emlékezetében.
Míg ekképen Dácia a gótok s a velök rokon vandálok hatalmába kerül, addig Pannónia továbbra is római uralom alatt marad. Egy ideig békét élvezett. A gótok földet nyervén, fölhagynak betöréseikkel, annál is inkább, mert ismét derék férfiak (Diocletianus, Constantius Chlorus és N. Constantin) ültek a világ trónján, a kik féken tartották a birodalom ellenségeit. A IV. században azonban az ellencsászárok viszályai következtében a birodalom egyre gyengülvén, újra kezdődnek a barbárok beütései.
358-ban Constantius császár Sirmiumban tartózkodván, hírül veszi, hogy a jazygok és kvádok Pannóniát és Moesiát pusztítják. Erre tél vége felé a zajló Dunán hajóhídon átvezeti seregét és mind a jazygok, mind a kvádok földjén nagy pusztítást visz véghez. Azután a Tisza körül lakó jazyg törzsek ellen indult s azokat is hódolatra kényszeríté.
371-ben a rómaiaknak ismét a kvádokkal gyűlt meg a bajuk. A pannóniai származású I. Valentinianus császár a Commodus idejében kötött egyezség ellenére több erődöt építtetett a Duna balpartján. A kvádok panaszára Equitius, Illyricum parancsnoka, beszüntette az építkezéseket s a kvádok hihetőleg nyugalomra is térnek, ha Marcellianus, Pannonia-Valéria kormányzója Gabinus-t, a kvádok királyát, egy lakomán kiséretével együtt meg nem gyilkoltatja. A kvádok és jazygok a gyilkosság hirére fegyvert fognak, átkelnek a Dunán, kegyetlenül pusztítják Pannóniát s visszaverik az ellenük küldött két légiót. A veszély magát a császárt is Pannóniába szólítá. 375-ben Carnuntumból seregének egy részét Merobaudes vezérlete alatt a kvád föld pusztítására küldé; maga pedig seregével, Aquincum közelében vert hídon, átkelt a Dunán. Téli szállásra Bregetióba ment, a hol megjelentek előtte a kvádok követei, békéért és bocsánatért esdekelve. Támadásukat szónokuk mentegetni merészlé, mi Valentianust oly dühbe hozta, hogy szörnyet halt.
Hat nappal utóbb a légiók a császárnak hasonló nevű négy éves kis fiát, ki anyjával Pannóniában tartózkodott, Aquincumban, bátyja: Gratianus mellett társcsászárrá kiáltották ki s ugyanott ünnepélyesen föl is avatták.
Ugyanez időtájt a hunok betörnek Európába, megindul a nagy népvándorlás, s uj korszaka kezdődik a történelemnek.

Római katonák.
(A „Columna Antoniná”-ról.) M. Aurelius császár oszlopáról.

A hunok betörése.
Knackfuss H. rajza.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir