FALUNYÁJ ÉS NYÁJGAZDASÁG (SZÁLLÁS, PÁSZTOR)

Full text search

612FALUNYÁJ ÉS NYÁJGAZDASÁG (SZÁLLÁS, PÁSZTOR)
Magyarországon a közös nyájszervezés, a községi nyájak és községi pásztorok intézménye, a csordák sorőrzése a középkor óta ismeretes. Legalább a 14–15. században vált a városok és községek feladatává a közlegelők rendjének szabályozása, a közös nyájak szervezése és a pásztorfogadás (Paládi-Kovács A. 1993b: 123–124). A „falupásztor”-ság intézményének megjelenése, a jobbágyparaszti gazdaságok kényszerű kooperációja számos üzemszervezeti változást eredményezett.
Közös nyájak szervezése a paraszti kisüzemek számára részint munkaerő- és munkaidő-megtakarítással, másrészt bizonyos kiadásokkal, kötelezettségekkel járt. A nyájközösség a legegyszerűbb formák esetén is a gazdák együttműködését igényelte (sorőrzés, pásztorfogadás, a pásztor bérezése, lakása, apaállatok tartása stb.). Üzemszervezeti szempontból a közös nyájtartásnak legalább két formáját kell élesen megkülönböztetni:
1. A bentháló, naponta kijáró nyájak esetén a tartás szoros kapcsolatban marad a tulajdonosok paraszti gazdaságával. A gazda naponta feji a tehenét, naponta látja, gondozza jószágát.
2. A kintháló nyájakban a jószág egész évben vagy annak hosszabb szakaszában a parasztgazdaságtól távoli legelőn, szálláson tartózkodik. A pusztai, erdei, havasi pásztorszállás s az ott élő emberek, jószágok csoportja térben is elkülönülő tartozéküzemet, közös üzemhelyet alkot. A szállásgazdasággal és állataikkal a tulajdonos gazdák kapcsolata laza, a pásztorokat a közös gazdaságok választott képviselője (társulati gazda, tőkegazda, esztenabíró, kondásbíró stb.) ellenőrzi szorosabban.
Kintháló nyájak esetén a közös vagyont növeli a szálláson épült esztena, sajtház, hodály stb. értéke. Fejős nyájak esetén a tejgazdaság munkálatai teljes egészében a pásztorra hárulnak, a gazdák a sajtból, túróból részesednek. A komplex paraszti üzemek számára a közös szállások, a kintháló nyájak azzal az előnnyel jártak, hogy általuk mentesültek a sok tennivaló egy részétől a nyári munkacsúcsok idején.
Pusztai szálláson, távoli juhásztanyán létesített állattartó üzeme sok nagygazdának, úri birtokosnak, bérlőnek is volt a kapitalizmus korában. Földesúri majorgazdaságoknak, pusztabérlőknek a 18. században, sőt azt megelőzően is jellegzetes üzemformája volt a pásztorokat alkalmazó szállás, tanya.
Kisebb településen a közös nyájak szervezése, a pásztorfogadás, a legeltetés rendjének szabályozása a faluközösség, később a közbirtokosságok és a legeltetési társulatok feladata volt. Népesebb, nagyobb határral és állatállománnyal rendelkező településeken azonban már a 18. században megjelentek az állattartó gazdák autonóm gazdasági társulásai, melyek magukra vállalták a nyájgazdaságok szervezését. Továbbra is a tanácsok írták elő a legelőhasználat rendjét, osztották el a lokális gazdaközösségek között a legelőt járások szerint, egységesítették a pásztorbéreket a megyei limitációkhoz igazodva, s döntöttek a közrendet vagy a szokásjogot megsértő vitás ügyekben. Azonban a nyájszervezés, a pásztorok fogadása és ellenőrzése, a tej és tejtermékek, a gazdaságra háruló költségek elosztása a gazdatársakra és választott vezetőikre hárult.
A marhahizlalás kollektív nyájszervezeti formája volt az alföldi településeken a gazdaság, baromgazdaság, más néven göböly, göbő. Rendszerint egy-egy tőkegazda 613köré csoportosult kisebb gazdák alkották e közösségeket (Balogh I. 1958: 546). Hódmezővásárhelyen az 1730–1740-es években bukkantak fel ilyen gazdatársulások, s többnyire a tőkegazdáról nevezték el őket: például Kardos-barom, Olajos-barom, Kis Had barom, Bánfi-gazdaság, Kóti-gazdaság stb. Vásárhelyen több mint tíz gazda tartozott egy-egy gazdasághoz (Tárkány Szücs E. 1983: 147, 155; lásd még Paládi-Kovács A. 1993b: 262; Bellon T. 1996b: 179). Kismarján a göbők utcánként alakultak, és az ökrös gazdák pásztor nélkül, maguk vállalták az őrzést házszám szerint sorban haladva. Az 1930-as években 4–5 ökörgöbő és ugyanannyi tehéngöbő működött a faluban. Hasonló módon társultak az őrlős ménes nyári legeltetésére is, de nem spontán módon, hanem a közbirtokosság kívánságára. A ménes őrzésére pásztort fogadtak, aki főleg éjjel legeltetett (Varga Gy. 1976b: 164–165). A debreceni gazdák legjellegzetesebb csoportosulásai a gulyagazdaságok voltak. Mind a gazdák önkéntes társulásából jött létre. A vezető rendszerint valamelyik tekintélyes, tehetős gazda volt, s a közelben lakók ahhoz csatlakoztak.
Autonóm állattartó gazdaságok korán kialakultak és országszerte léteztek a juhtartásban. A Tiszántúlon részint rokonság, részint „régi szokás” alapján szerveződtek a juhtartó gazdaságok. A közösséghez tartozás apáról fiúra öröklődött. Minden gazdaság élén ún. listás gazda állt. Vezette a számadást, házánál fogadták meg a pásztort, nyírták a juhokat, hányták szét ősszel a nyájat, s évente néhány alkalommal nála volt az ún. gazdasági evés, ősszel pedig a „dobzódással” járó juhtor. A Hajdúságban, a Nagykunságban kétféle nyájuk volt: a belső legelőn tartózkodó fejősnyáj, melynek esztrengát létesítettek és a külső legelőn járó meddőnyáj. Mivel a fejős juhnyájakat a pásztor naponta kétszer-háromszor fejte, a nyáj létszáma behatárolt volt. Tiszántúli városokban egy napi juhot (20–30 darabot) adó gazdák társultak, és 120–180 fejősjuhból szerveztek egy-egy nyájat. Így minden gazdára jutott hetente egy napi tej, a vasárnapi fejés pedig a juhász illetményét növelte (Ecsedi I. 1931: 254–255; Földes L. 1962a; Szilágyi M. 1968b: 361–363; Dobrossy I. 1974; Fazekas M. 1979: 178–187; Paládi-Kovács A. 1993b: 304).
Az esztrengát, a hodályt a gazdák közösen építették, szállították, s a pásztorbért is juhaik arányában adták össze.
Erdélyben a juhosgazdák közös esztenát tartanak fenn. Székely falvakban a lovak és a marhák pásztorlásának ügyeit a communitas intézte, de az esztenákat tízesek, azaz falurészek szerint maguk a juhtulajdonosok szervezték. Minden esztenatársaság (gazdaság, cimboraság, cimboraszer) élén maguk közül választott esztenabíró (főgazda, majorbíró) állt, aki a közösség dolgait intézte, a juhászt ellenőrizte és munkájáért némi javadalmazásban is részesült (Imreh I. 1973: 181–185; Kós K. 1976: 123–124; Duka J. 1978: 123–124; Tarisznyás M. 1982: 85–90). Az esztenaközösség építette fel a szállás építményeit (juhkosár, sztrunga, koliba), a tej feldolgozására, az edények, üstök, tejtermékek tárolására szolgáló kis házat, az esztenát. Közös tulajdonában volt a berendezés, az eszközkészlet is (üstök, fejőedények, csebrek stb.).
Az erdélyi esztenaközösségek számára a tej és a tejtermékek elosztása fontosabb kérdés volt, mint a Duna-Tisza vidékén, ahol juhszám szerint osztoztak. Erdélyben a fejőidény kezdetén próbafejéssel (bemérés) állapították meg a tejhozamot, s annak alapján osztották el a tejhasznot (sajtot, túrót). Az esztenaközösséget a tejelosztás szisztémája szerint nevezték el szer-, derék-, mértékes esztenának. Erdélyben nyolcféle 614elosztási rendszert ismernek, s egyidejűleg többféle esztena működhet egyetlen községben is (Földes L. 1961; K. Kovács L. 1961, 1968).
A havasi esztenákhoz hasonló elven működtek a fekete ugaron háló kosarazó esztenák a Mezőségen és Kalotaszegen (Kós K. 1947b). Gyergyóban, Máramarosban a 20. század elején havasi tehénesztenák is működtek, de nem közösségi, hanem vállalkozói alapon. Olyan bácsok létesítették, akik a tehenek gazdáival egyénileg egyeztek meg, s nyaraltatás fejében bérelték a tejhasznot.
A lokális közbirtokosságok, legeltetési társulatok és a nyájgazdaságok, esztena-közösségek társadalom- és gazdaságszervező szerepét a Magyar néprajz sorozat VIII. Társadalom c. kötete (564–567) vázolja. A pásztorok bérezése, jószágtartása, vagyoni helyzete ugyanott (124–128) kapott helyet. Állattartó tartozéktelepek (szállás, tanya), pusztai és erdei, havasi tartozék-„üzemek”, nyaralók és telelők (akók, szálláskertek) rendszerező leírását találja az olvasó a sorozat IV. Életmód c. kötetében (22–28, 84–87). A mezei szállások, tartozéküzemek, illetve a pásztortartás, az apaállattartás költségeinek, a gazdákra háruló terheinek áttekintése – részletkutatások hiányában – ma még nem lehetséges.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir