A KENDER, A LEN ÉS A GYAPJÚ NÉPI FELDOLGOZÁSA

Full text search

341A KENDER, A LEN ÉS A GYAPJÚ NÉPI FELDOLGOZÁSA
A magyar parasztság gazdálkodásában hosszú évszázadokon keresztül igen jelentős szerepet töltött be a kender és a len finom rostjainak fonallá fonása, majd ennek vászonná, textíliává szövése. Az így nyert anyagokból a család és a gazdaság textilszükségletét egykor teljes egészében, majd egyre csökkenő mértékben biztosították.
Kender- és lenvászonból készültek a testi ruházat egyes darabjai, gyapjúszőttesből a felsőruhák, ezenkívül a lakás és a háztartás, valamint a gazdaság területén tudták sokrétűen hasznosítani a házilag előállított textíliákat. Ugyanakkor jelentős értéket képviselt az a sok kötél- és madzagfajta, amit a kenderfeldolgozás melléktermékeként elhulló részekből fontak, szőttek, sodortak. Így még a legapróbb és legdurvább hulladékrost sem minősült értéktelen szemétnek (Gáborján 1955).
Mennél inkább törekedett a parasztgazdaság az önellátásra, annál jobban ragaszkodott a gyapjú, a kender és a len házi feldolgozásához. Pedig a hagyományos szerszámokkal és hagyományos módon végzett textilmunka rendkívül időigényes volt. 1948-ban és 1949-ben három községben (Nagylócon, Szendrőn és Tiszaigaron) vizsgáltuk meg a házi kenderfeldolgozás termelékenységét és arra a megállapításra jutottunk, hogy – durván számolva – egy méter kendervászon előállítására a parasztcsaládok átlagban 25-30 munkaórát fordítottak (Szolnoky 1950). A manufaktúrák, különösen pedig a gyáripar termelékenységéhez mérten ez a házi munka már messzemenően nem volt gazdaságos, mégis a 20. század első felében is a parasztcsaládok nagy részében a nőknek rendszeres munkája volt. Ennek magyarázatát elsősorban abban találjuk, hogy a kenderfeldolgozás az időbeosztást tekintve nagyszerűen illeszkedett a mezőgazdasági munkákhoz: a teljes szükséges időráfordításnak csupán mintegy 16-18%-a jut a nyári mezőgazdasági munkák idejére, míg a többi, hosszan tartó munkát a téli hónapokban végezhették. Például a fonás, amely a teljes időráfordításnak mintegy 60%-át teszi ki, általában november 1-től kezdődik s legfeljebb február végéig tart, így munkát ad a család minden nőtagjának a teljes téli időszakban (Szolnoky 1950).
Ugyanakkor a fonás jórészt társaságban végzett munka volt. A hosszú késő őszi és téli délutánokon, estéken az asszonyok, főleg pedig a lányok századunk elején is még a fonóházakban gyülekeztek, hogy társaságban és vidámsággal törjék meg a fonás egyhangúságát. Társaságban a munka mellett tág lehetőség kínálkozott a beszélgetésre, mesélésre, dalolásra, játékra, s mivel a fonóknak a legények is vendégei, a két nembeli falusi fiatalság legfőbb szórakozó- és rendszeres találkozóhelyei voltak a fonóházak (104. kép).
342Ugyancsak társas munka volt – főleg a Tiszántúlon – a kenderdörzsölés. Legények és lányok énekelve, beszélgetve, szórakozás közben dörzsölték a kendert, néha még egy-egy tánccal is megszakítva, sokszor a késő esti órákba nyúlóan. Ezek a társas munkák biztosították századokon át a falusi parasztfiatalság szinte egyedüli rendszeres szórakozási alkalmait. (A fonókról bővebben lásd Lajos Á. 1965.)
Bár a kender- és lenfeldolgozás tipikusan a parasztcsaládok nőtagjainak volt a feladata, mégis sok helyen a fonalat szövésre mestereknek, takácsoknak adták ki. Takácsok végezték a szövést a Dunántúl nagy részén és Csallóközben, részben takácsok és részben a család nőtagjai a Duna-Tisza közén és a Dél-Alföldön, végül megmaradt a szövés kizárólagosan házi munkának Észak- és Kelet-Magyarországon, valamint Erdély magyarságánál.
A település nagyságához mérten 1-2 takács vagy jóval több, 8-10, némelykor 30 is dolgozott egy-egy faluban. Számuk a múlt században több volt, századunkban azonban egyre fogyott. Az 1910-ben 2626 lelket számláló Zsigárdon (Kisalföld) például így alakult a számuk: 1910-ben 8, 1918-ban 5, 1925-ben 2, 1942-ben 1 takács dolgozott a faluban, 1950-ben pedig már egyetlenegy sem. Előfordult a múlt században is, hogy nem volt takács egy-egy kicsi faluban, ilyenkor a szomszédos községekbe vitték el szövetni a házilag elkészített fonalat.
A takács rőfszámra dolgozott, így kapta a fizetséget. Századunk húszas, harmincas éveiben a szövést rőfönként másfél kilogramm búzáért vagy 2-3 csöves kukoricáért végezték, de az is általános volt, hogy pénzt kaptak. „A takácsmesterségből senki sem tud megélni, akkor sem, ha sok a munka. Nyáron részaratni mennek el a takácsok és csak télen szőnek” – mondták egybehangzóan idős adatközlőink.
Az ország északi és keleti vidékén, ahol nem takácsok végezték a szövést, ott is előfordult, hogy némely módos családban szövőasszonynak adták ki a fonalat megszőni. Eljártak az ilyen asszonyok nemcsak saját falujukba, de a szomszédos községekbe is, s amíg szőttek valahol, ott élelmet és szállást kaptak. Ezenkívül pénz, valamint egy kevés liszt, olaj, egy darab hús, kolbász – ami éppen adódott -járt nekik fizetségként. 1952-ben mintegy napi 3 forint volt egy szövőasszony bére.
A szövésen kívül a fonás munkájába is bekapcsoltak egyes módosabb családok külső munkaerőt. Szegény öregasszonyok télen fonást vállaltak: megállapodtak, hogy például egy pászma fonalért mennyi pénz jár fizetségbe, vagy fontak meghatározott mennyiségű terményért is. Előfordult ritkán, hogy a fonásért idegennek rendes napszámot fizettek (pl. Szendrőn – Borsod m. – 1949-ben), vagy az is, hogy a fonást felesbe adták ki (pl. Tiszaigaron – Heves m. – 1949-ben).
Sok változata volt a kender résziben való megmunkálásának. Jártak le az Alföldre, a Bodrogközbe is a Hegyaljáról asszonyok hármas, négyes csapatokban, kendert törni és tilolni résziben: egyötödén, egyhatodán. Háton, nagy ponyvákban vitték haza magukkal a szöszt. Amíg a kenderrel dolgoztak, étkezést és szállást is kaptak.
Századunk első felében a kendert az uraságnál is résziben munkálták: nyőtték, áztatták és törték negyedén, ötödén. Csak minden negyedik, ötödik fej tört kender volt a megmunkálóé. Ugyanebben a községben (Sáránd, Hajdú-Bihar m.) 1952-ben, ha valaki másnak kendert nyűtt, azt már felesben csinálta.
A legáltalánosabb gyakorlat az volt, hogy aki nem tudta a nyár végi, kora őszi mezőgazdasági munkája miatt a kendert kinyűni, áztatni, eltörni és kitilolni, az kiadta ezt a munkát felesbe.
A következőkben áttekintjük azt a munkamenetet, munkeszközök és munkamódok egymásutánját, amelynek során a kender- és lenrostból szövet készül. Mint a 343magyarság gyakorlatában a legutóbbi időkig leginkább megmaradt textiltechnikát, a kendermunkát mutatjuk be elsősorban és részletesebben, és amennyiben ettől a lennel végzett munka eltér, úgy arra külön kitérünk.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir