LAKATOSOK, BÁDOGOSOK

Full text search

265LAKATOSOK, BÁDOGOSOK
A fémműves kisipar jellegzetes mesterei. A mindennapi élet nélkülözhetetlen eszközeit készítik, javítják. A közép- és újkorban már virágzott a mesterségük, céhes emlékeik ma is megbecsült értékei múzeumainknak.
A lakatost az elmúlt századokban lakatgyártónak hívták. Nyersanyaga a vas: rúdvas, kerekvas, laposvas, pántvas, idomvas, valamint vasbádog. Ez kétféle: feketelemez és fehérlemez. Ritkábban rezet és ötvözeteket is felhasznál.
A lakatosműhely berendezése hasonlít más vasművesekéhez. Az ablak előtt munkapadok állnak, fiókjaikban szerszámokkal. A bejárattal szemben a tűzhelyet vagy kiskohót találjuk, közepén a tűzfallal, tűzfészekkel. Ide csatlakozik a fújtató gégéje, ezen át jut a levegő a tűzfészekbe. A gázokat a füstsátor gyűjti össze és elvezeti a kémény kürtőjébe. A levegőt fújtató adja. Két részből áll: a szívódobból és a szélhajtóból. Ezeket egy fenék választja el egymástól, és fedél zárja le. Oldalait ráncos bőr borítja. A szívódobot vontatórúddal vagy lábítóval működtetik. Az élesztett tűzet vasbottal piszkálják, vaslapickával kaparják. Fűtésre kőszenet, tapadószenei, kovácsszenet használnak, ritkábban kokszot és faszenet is. A tűzhely mellé helyezik a vashűtő edzőteknőt. A kikovácsolt vastárgy vízbe mártva acélossá vált (Frecskay 1912: 239257).
Rendkívül fontos szerepük volt a mérőeszközöknek, a vonalzók, szalagmérték, tűzimérték, tolómércék, lukmérő, drótmérő, lemezmérő, pántvasmérő, a formákat mérő alakozó, a különböző körzők: hegyelkörző, tapintókörző, lukkörző, rugóskörző, csuklóskörző s a szögmérők vagy szögellők úgy helyezkednek el a műhelyben, hogy mindig kéznél legyenek. A méréseket az irdalólapon végzik.
A megmunkálás legfontosabb szerszáma az üllő, az üllőtőkén. Ugyanilyen nélkülözhetetlen a satupad a satuval és a kézisatuval vagy sikattyúval. A munkadarabok megfogására fogókat használnak: tűzifogót, más néven kovácsfogót, lapos- és hegyesfogót, drótfogót, csípő- és harapófogót, csőfogót, és ideszámítják a csavarkulcsot és a franciakulcsot is. A kalapácsokon megkülönböztetik kovácsoltvas fejét, talpát, élét, csúcsát, nyelét. Legsúlyosabb a pöröly, a félkézkalapács, kisebbek a padkalapács, felező-, árkoló- és üttetőkalapács. A tűzi- és hidegvágók tartoznak még ide, a laposvágó, résvágó, lyuggató, lyuktágító.
A hidegszerszámok közé tartoznak az ollók: kéziolló, tőkeolló, emeltyűsolló, valamint a fúrók: hegyelfúró, tekercs- és pergőfúró, a reszelők: öregreszelő, más néven durvareszelő, lapos vagy kézireszelő, kerekreszelő, félhátú- és simítóreszelő. A csavarokat csavarmetszőkkel készítik (Frecskay 1912: 239–257).
Munkájuk szintén meleg- és hidegmunkából áll. Melegmunka a kovácsolás, forrasztás, nyújtás, vastagítás, hajlítás, vállazás. Hidegmunka pedig a vágás, formázás, szögecselés: két vaslemez összekötése.
A 18. században még a csizmapatkolás, a kengyel-, zabla- és sarkantyúkészítés is a lakatosok, az ún. magyar lakatosok dolga volt – az 1724. évi Sopron megyei limitáció szerint (Domonkos O. 1980a: 69). Máshol külön működtek sarkantyú- és zablacsinálók – az 1746. évi Fejér megyei kézműves-összeírás szerint (Farkas G. 1971: 285). Nagybányán, Debrecenben ezek előállítását fejérmívességnek vagy ónosmívességnek nevezték, és Debrecenben például az ónos művet a Lakatgyártó Rend készítette (Rickl 1930: 13).
A legfontosabb lakatosmunka a zárak, kulcsok készítése. A zárak sokfélék lehetnek, a leggyakoribbak: tolózár, fiókzár, borító- és vésett zár. A kulcs részeinek külön nevet adtak: kulcsfej, fül, szár és toll. Készítenek álkulcsot, tolvajkulcsot és mesterkulcsot 266is, továbbá kilincset, lakatot, ajtók, ablakok vasalását, pántokat, sarkokat, reteszeket.
Ma gyárak állítják elő a szükséges felszereléseket, a lakatosoknak már csak a javítás, alakítás, módosítás munkája marad. Kiemelkednek közülük a különböző dísztárgyakat készítő műlakatosok.
A fémműves kisipar jellegzetes mesteremberei a bádogosok is. Legfontosabb nyersanyaguk a bádog vagy lemez. Többfélével dolgoznak: fehérbádoggal, ez ónozott vaspléh, sárgaréz bádoggal, rézbádoggal, cinkbádoggal és egyszerű fekete bádoggal.
Munkájuk sokrétű. A bádog feldolgozását sikolással, elnyújtással kezdik a sikolótőkén, sikolókalapáccsal. Ettől a bádog síkossá lesz. Utána a kirajzolás vagy irdalás következik az irdalóval, egy kemény acélvesszővel. A formákat alakozók vagy alakmások után rajzolják ki. A kirajzolt mintát kiszabják, ezt lenyírásnak is nevezik. Eszköze a lemezolló. A nagyobb formákat a tőkeollóval szabják ki, a kisebbeket kéziollóval. Szükség esetén használnak még körollót, lyuggatót, kerekvágót.
A kiszabott bádogból edények, eszközök, öblös vagy mélyített tárgyak készülnek. Egyik módja a hajlítás a szarvasüllőn fakalapáccsal vagy sulyokkal. A kisebb, kerek hajlításokat a simázóüllőn végzik simázókalapáccsal. Szükség esetén használnak még hozzá szegővasat, karimavasat. Az edények száját tölcsér- vagy kehelyszerűen kibővítik, ez a tágítás a tágítóüllőn, tágítóverővel. Üreges tárgyak öblének kialakítását horpasztásnak és domborításnak hívják, domborítóval, horpaszverővel, öblözővel. A vert munkát simára kell kalapálni, ez az egyengetés, síkozás a síkverővel, egyengetőkalapáccsal. A díszítéseket a horganyüllőn végzik kisverővel, egyéb cifrázásokat, mintákat pedig a szegővason, sarkverővel. Az elkészült darabokat forrasztással kötik össze a faszénnel táplált forrasztófűtőben hevített forrasztópákával (Frecskay 1912: 24–28).
A gyáripar a bádogosmesterség virágzását is megszüntette. Legjobban az épületbádogosok tudnak lépést tartani a megváltozott körülményekkel: ereszcsatornákat, vezetékcsöveket, könyökcsöveket készítenek, az építkezéseken szükséges lemezmunkákat, szerelőmunkákat végzik.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir