A KÁLYHÁK ÉPÍTÉSE, RÉSZEI ÉS DÍSZEI

Full text search

A KÁLYHÁK ÉPÍTÉSE, RÉSZEI ÉS DÍSZEI
A kályhákat maguk a szemeket, csempéket készítő fazekasok vagy kályhások rakták fel. Országos érvényű szabályokat sem a zárt kályhák, sem a nyitott, füstfogós tűzhelyek (cserepesek) építésében megállapítani nem lehet. A falra, illetve falábra támaszkodó füstfogót, a cserepest (131. ábra), keményfából vagy vasból készült keretre helyezték. A rámás csempékből és sarokcsempékből akár 40 darabot is felhasználtak az építéséhez.

131. ábra. Cserepes, Nagykend (Kis-Küküllő m.)
A hasáb alakú, zárt kályhákat párkányokkal építették, s a csempelapok mellett kályhaszemeket is felhasználhattak hozzájuk. Az egymás után és egymás fölött sorakozó csempék vagy kályhaszemek „kötésben” voltak egymással, mint a téglák a 611falban. Még a 18. században is túlnyomólag a földre vagy egészen alacsony padkára építették a hazai kályhákat. A 19. században vált általánossá az ülő magasságig megemelt kályhapadka. A Kisalföldön és a Bakony–Vértes vele érintkező tájain a fél hengerre, koporsófödélre emlékeztető kályhaforma terjedt el. A Dél-Dunántúlon inkább a négyzetes alapra épített, kocka és hasáb alakú kályhákat kedvelték. Ezek felső része gyakorta henger vagy csonkakúp alakú volt. Szembetűnő a régi kályhák, kandallók reneszánsz-antik építészeti jellege. Az építmény egyes „emeleteit” egy-egy vízszintes, profilozott párkány zárja le. Különösen hangsúlyos az egész építményt tartó lábazatpárkány és a tetőt lezáró koronapárkány. Különösen Kalotaszeg, Torockó, Udvarhelyszék magyar népe szerette ez utóbbi koszorú, csipke díszeit. Gyakori volt a felső sarkokon elhelyezett gomb. A kályhagomb korongolással készült, kis oszlopon álló gömb. Díszítése lehet domborműves vagy mázas, írókás.
Erdélyben a csempéket tűzálló, homokos agyagtapasztás tartotta össze, amely kiszáradva és kiégetve tartós építménnyé tette a kandallót. Dör (Sopron m.) kályhásai törekes sarat használtak kályharakáshoz, amivel az alsó perem üregeit teljesen kitöltötték, hogy később ne füstölhessen. „A peremet a láb széleire fektették, mindig a saroknál kezdve a munkát. Ezután következett a tűztér rakása. Az előzetesen beáztatott és szikkadni hagyott csempék ferde lapjaira kézzel kenték rá a sarat a kellő vastagságban” (Sabján 1987: 150). Manapság belülről burkolják a kályhák tűzterét, hogy a csempéket ne érje közvetlenül a magas hőmérséklet, s tovább tartsák a meleget. Erre a célra samottot vagy tetőcserepet használnak. Ezekből készítik el a belső füstjáratok falait is. Régebben a dunántúli kályhások egy-egy kályhaszem elhelyezése után annak belső oldalát sárral teljesen betapasztották, egészen a kerek fenéklap síkjáig. A sározás vastagsága megegyezett a csempe mélységével. A kályhaszemeket csupán a sározás tartotta össze.
A frissen rakott kályhát rögtön enyhe, szárító fűtésnek vetették alá, hogy az agyag szikkadjon. A kályha kiégetését azonban csak fokozatosan, részletekben lehet elvégezni, nehogy az agyag megrepedezzen, és a mester munkája kárba vesszen. Kisalföldi, dunántúli kályhákban fával nem sokat tüzeltek, mert jól elégett bennük a rőzse, a kukoricaszár, a szalma is.

132. ábra. Négyzet alakú kályhacsempék: a) Balaton-felvidék; b) Zala–Somogy megye

612133. ábra. Téglalap alakú kályhacsempék: a) Székelyföld, 1667; b) Székelyföld; c–d) Kalotaszeg
613A kályha külső megjelenését – építészeti tagozódása, részeinek harmonizálása mellett – a kályhacsempék megformáltsága, színe, díszítése is meghatározza. A kályhacsempék díszítményein szemünkbe tűnnek a nagy történeti stílusok: a reneszánsz, a barokk, a rokokó és a klasszicizmus nyomai. A régészeti anyagban főként a reneszánsz ornamentika elemei fedezhetők fel mind a csempéken, mind a negatív préselőformákon. A török hódoltság alatt elpusztult helységek (pl. Ete, Nadab) kályháin ez éppúgy megfigyelhető, mint a felvidéki vagy erdélyi emlékeken. 15–17. századi kályhacsempéken még gyakori a középkorban is kedvelt lovagalakos díszítmény. A besztercei szász csempék jellegzetes motívuma a futó szarvas és a fenyő együttese, továbbá a táncoló pár alakja. A legrégibb – többnyire kisméretű és négyzet alakú – székelyföldi és torockói csempéken jelen van még az „úri” minta: lovas, családi címer, templom, angyal, oszlopsor, szőlőfürt, arabeszk (Kós 1972e: 150). A kalotaszegi csempéket viszont a reneszánsz eredetű olasz korsós, életfás motívumok díszítik, s megjelennek rajtuk a geometrikus díszítőelemek is (pl. rozetta).
„Népies” kályhaornamentikánk a 16. századtól követhető nyomon. Már akkor feltűnik az Alföld keleti peremén és a Nyugat-Dunántúlon a növényi ornamentika, a figurális ábrázolás rusztikus kezdetlegessége (Méri 1957: 196, 198). A Dunántúl tájain a kályhacsempék jellegzetessége ma is az egyszerűség, a szegényes díszítettség. Szemben Erdéllyel, ahol a népművészet más ágai (pl. varrottasok, bútorok, faragások) erős hatást gyakoroltak a kályhák díszítményeire. Különösen a fafaragás hatása szembetűnő. A fából készült csempenyomó dúcokra a faragók által kedvelt motívumok kerültek. Különösen a kalotaszegi csempéken szembetűnő, hogy a „művész” elsősorban fafaragó volt, aki a csempedúcot ugyanúgy cifrázta ki, mint a jármot, a guzsalyt vagy a mosósulykot. A népies fafaragás késő középkori formáit őrzik a Türében és Kolozsvárt talált 15–17. századi csempetöredékek, miközben az akkori díszes faeszközök régen elporladtak. Más esetekben 16–18. századi templomi mennyezetkazetták és 19. századi parasztbútorok festett díszítményei hatottak. A székelyföldi csempék nagy részénél szembeötlő a hímzésmintákból, varrottasokból származó átvétel.
„Így vonul végig a bútorfestésen és hímzésen át a fafaragásig és csempekészítésig a reneszánsz eredetű virágminta: a kétfülű kancsóból kinövő, stilizált, virágos (tulipános, szegfűs, georginás vagy aranyalmás) csokor, lapos, domború ábrázolással, az egész teret kitöltő részarányos elrendezésben” (Kós 1972e: 150).
Erdély sok részén szokás volt a mintát színezéssel (többnyire vörös festéssel) kiemelni a csempés tüzelőkön. Ez a szokás valamikor a 16. században veszett ki. A későbbi csempéken festésnyomok már nem fordulnak elő. A kályhák formai változatairól és díszítményeiről e sorozat IV. kötetében az építkezés és a díszítőművészet tárgykörét bemutató fejezetek szólnak részletesebben.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir