MUNKASZERVEZET, ÉLETMÓD. A KŐVÁGÓK ÉS KŐFARAGÓK A FALU TÁRSADALMÁBAN

Full text search

MUNKASZERVEZET, ÉLETMÓD.
A KŐVÁGÓK ÉS KŐFARAGÓK A FALU TÁRSADALMÁBAN
A kőfejtők a régebb ideje iparszerűen működő bányákat kivéve (pl. Tardosbánya, Csák-hegyi kőbánya) rendszerint egyedül vagy családi munkaszervezetben dolgoztak. A felnőtt férfinak leggyakrabban fia segített az egyes munkafázisokban, 12-13 éves korától. Ez a fiúgyermek munkába nevelésének és a foglalkozás elsajátításának igen elterjedt hagyományos formája. Egymást kisegítették, például rakodásnál, nagyobb kövek kiemelésénél, de mindenki „a maga karjára dolgozott”. Hogy a munka miért maradt individuális jellegű, annak több összetevője lehet: egyrészt a kővágás eléggé speciális hozzáértést igényelt, s ennek fortélyait a családon kívül nemigen adták át, másrészt az átlagosnál jobb kereseten a specialisták nem szívesen osztoztak volna tapasztalatlanabb társaikkal. Ha a földeléshez vagy más munkához családon kívüli munkásra szorultak, azt napszámban fizették.
Ez a kötetlen, családi szerveződésen alapuló munkavégzés a dunabogdányi kőbányában is élt egészen az 1930-as évekig: a ricerek kora reggeltől késő estig dolgoztak, gyermekeik, családtagjaik korlátlanul segíthettek, és az ő munkájukat is nekik számolták el. A harmincas évek közepén, miután megalakult a kőbányában is a szakszervezet, munkaidőrendet vezettek be, és 4-5 fős partikat, bandákat alakítottak, melyek már együtt végezték a munkát (I. Sándor 1973: 233; Hála 1983b).
A családi munkaszervezet a kőfaragó specialisták körében is eléggé elterjedt. Csak a kőfaragómestereknél tapasztalható az iparosságra jellemző munkamegosztás: tanoncok, segédek alkalmazása, akiknek már tanult szakmájuk, amivel foglalkoznak. A munkaszervezet hagyományosnak tekintett formája összefügg a magyarországi kővágók, kőfaragók gazdasági, társadalmi helyzetével.
A kőbányászattal föld nélküli és kevés földű, földjükből megélni nem tudó szegényés kisparasztok foglalkoztak. Lényegre tapintó a bükkaljaiak vélekedése, mely szerint „Bogácsot a szegénység, a földtelenség tette kőfaragó faluvá” (Szakáll–Viga 1984: 102). E sommás általánosítás mellett a kőfaragó régiók között eltérések azért kimutathatók. Székelyföldön a kőfejtéssel és -faragással foglalkozó embereknek általában volt kevés földjük. Többségük – a családdal együtt – gazdálkodott is, tehát kétlaki életmódot élt, mások napszámosokkal műveltették a földet, de a család megélhetését mindenképpen a föld haszna és a kőmunka együttesen biztosította.
Bükkalján a legszegényebb parasztok azért mentek el követ fejteni és faragni, hogy kiegészítő jövedelemre tegyenek szert, amiből – miután a kőmunkával jobban lehetett keresni, mint a földműveléssel – vagy kőbányát béreltek, vagy földet vásároltak. Utóbbiak ezáltal a mezőgazdasági munkához kötődtek, s inkább ez határozta meg létalapjukat. Számos zsellér tavasztól őszig alföldi vagy dunántúli uradalomban summásként dolgozott, ősztől tavaszig pedig kőfejtéssel kereste a kenyerét. 633A táj kőfaragó falvaiban (Bogács, Novaj, Sály, Szomolya) csak 10-15 család számára jelentett a kőbányászat és -faragás állandó foglalkozást, a többiek saját kis földjükön vagy mások földjén végzett paraszti munkák mellett folytatták a kővágást.
A Börzsöny falvaiban a 19. század második felében fölfejlődő kőbányászat megváltoztatta a lakosság életét. A századforduló után a Csák-hegyi bányákban olyan nagy volt a munkáskereslet, hogy Márianosztrán a parasztok parlagon hagyták földjeiket és a bányákba mentek, részben ricernek, akinek pedig lova volt, az kordézott: egylovas kordéval követ szállított. A konjunktúra az első világháborúig tartott.
A fővárosi építkezési és útépítő konjunktúra a Duna-kanyar iparszerű köbányáiban állandóan ott dolgozó kőbányászréteget hívott életre. Ők egy holdon alóli földdel rendelkeztek, vagy földnélküliek voltak. Azok a börzsönyi kisparasztok, akik 2-5 hold földet bírtak, vagy többet is, de családjukat ennek a jövedelméből nem tudták eltartani, szintén elmentek kőbányába dolgozni. A nagy kőbányák közelében Márianosztrán, Ipolydamásdon a munkaképes férfiak 60-70%-a, Kóspallagon 30-40%-a kőbányában dolgozott. E falvak társadalma három rétegre tagolódott: a földművelő gazdák, a bányamunkások és a kétlakiak – mezőgazdasági munkát és kőfejtést is végzők – rétegére. A falu vezetősége a gazdák közül került ki, akik a kőbányászokat tarisznyásnak, kobelkárnak gúnyolták. A kőbányászok közül a bányamesternek volt legnagyobb tekintélye, őt a ricerek, a kőfejtők, a rakodók, a kavicstörők és a napszámosok követték. A gazdák nem szívesen adták lányukat kőfejtőhöz feleségül (Hála 1983b).
A réti mészkő fejtésével is föld nélküli és egy-két holdas szegényparasztok foglalkoztak, akik az aratórész és a napszám mellett erre a kiegészítő keresetre is rászorultak. Változást az 1960-as évek elején a termelőszövetkezeti átszervezés hozott: akkoriban egykori kisparasztok is vállalkoztak kővágásra, hogy jövedelmüket kiegészítsék.
Összegezésül – Viga Gyulával egyetértve – megállapítható, hogy a kőmunkát végzőknek nagyobb része nem szakadt el a paraszti munkától, hanem a mezőgazdasági munkák szüneteiben folytatta ezt a tevékenységet. A kőbányászás és kőfaragás évi ritmusa a mezőgazdasági munka rendjéhez igazodott, mert jelentős részben mezőgazdasági munkaalkalmakból élő, képesítés nélküli emberek – parasztok – folytatták.
A kőfaragó régiókban jelentős a képesített iparosmesterek szerepe, ami – készítményeik révén – a szomszédos tájakra is kisugárzott, de ez az iparosréteg elég kisszámú. Iparszerűen működő kőbányáinkban jelentékeny munkásréteg dolgozott, amely azonban falusi lakóhelye, családja, rokonsága révén sok szállal kötődött a paraszti életformához.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir