A SZÍJGYÁRTÓK MUNKÁJA

Full text search

A SZÍJGYÁRTÓK MUNKÁJA
Legfontosabb nyersanyaguk a bőr. Jó fogatosszerszámokat kizárólag marhabőrből, szaknyelven blankbőrből készítenek ma is, éppúgy, mint régen. Felhasználnak azért lóbőrt, borjú- és sertésbőrt is, de ezeket csak pótlásokhoz, bélésekhez, párnázáshoz, díszítésekhez. A céhbeli mesterek még úgy vették nyersen a bőrt, s maguk készítették ki felhasználhatóvá. Jól bizonyítja ezt a debreceni szíjgyártók 1599. évi szabadalomleveléből a remekre vonatkozó utalás: „… négy lóra való szerszám és egy 311katonaszerszám, melynek a bőrit is maga csávállya meg” (Varga 1986: 8). A céhek megszűnése utáni ipartörvények a bőrkikészítést megtiltották a szíjgyártók számára, s ezt csak tímárok csinálhatták. A századfordulón még tőlük vették meg a kikészített bőröket. A gyáripar kialakulásával azonban mestereink is áttértek a gyári bőrökre. A szíjgyártók másik fontos nyersanyaga a fonál. Varráshoz csak varróspárgát használtak. Különböző vastagságban sodortattak a kötélverőkkel kenderspárgát és lenspárgát. Maguk festették és szurkolták. Cérnával csak úri parádés szerszámokat varrtak. Ez speciális szíjgyártó cérna volt, a szegedi lengyár készítette. Ma már különböző vastagságú gyári varrócérnákkal dolgoznak.
A különböző csatok, veretek szintén a felhasználandó anyagokhoz tartoznak. Réz- és ezüstművesek, lánckovácsok készítették, és tőlük szerezték be. Ma ezek is gyári áruk. Fekete-, sárgaréz, nikkelezett, alpakka- és ezüstvereteket használtak, a nagyúri szerszámokhoz esetleg aranyozottat is. A díszítésekhez, bélelésekhez felhasznált anyagok a posztó, karton, viasz, festék, különböző vásznak, a párnázatok töméséhez pedig a birkagyapjú, lószőr, illetve sertésszőr.
Szerszámaik ma is régi kéziszerszámok. Legfontosabb a kösü, küsü, csikó vagy varrószék. Négy lábon álló pad, elöl a csikófejjel, más néven szorítóval. Ennek két pofája közé szorítják a munkadarabot és úgy varrják. A kalapálótuskó is igen régi, fontos szerszám, ezen kalapálják a bőrt domború fejű bőrkalapáccsal. Használnak még szegecselőkalapácsot, kisebb-nagyobb méretben, végül nagy fejű vaskalapácsot. A bőrt a szabászasztalra tett szabódeszkán szabják ki. Közelében áll a festékesasztal, alul – polcon – a festékekkel. A megfestett darabot falba vert szegekre vagy fogasra akasztják száradni. A kényes parádés szerszámokat fogasos szekrényben tárolják, az igás szerszámok a fafogason lógnak. Apróbb kéziszerszámaik: bőrvágó tolókés, az egyenletes szélességű bőrök szabására, körvágó kés, görbe bőrvágókés, félholdfaragókés, negyedholdkés, állítható hegyes szabászkés, cérnavágó kés, kézi bőrgyalu a bőrök vékonyítására, jelölőkörző a lyukasztások helyének kijelölésére, szakítókörző a varráshelyek jelölésére, varrásjelző kerék vagy rádli, élszedő vagy szélszedő, bőrvéggömbölyítő vagy spitzvágó, pöcökvágó, csipkéző, bőrlukasztó szélező a díszítőmélyedések nyomására, dörzsölőcsont, lyuktágító, tágítóvas, bújtatótágító, 18 darab ár különböző méretekben és hegyekkel: vékony varróár, szögletes ár, vékony tőrár, lándzsaár, vastag tőrár, 11 fajta tű a különböző varrásokhoz, mind tompahegyűek. 5 darab fogó: lapos-, harapó-, csípő-, gömbölyű- és végcsavarfogó. Kisebb-nagyobb méretű csavarhúzó, számozó, vasszeg dobozban, bőrgömbölyítő vagy domborítófa, fenőkő, mérőléc, vagyis colstok, vas alátét fémek kalapálására, ólomlap lyukasztásokhoz, faütő vagy sulyok és méterrúd.
A szíjgyártó munka két legjelentősebb része a szabás és a varrás. A szabóasztal deszkáján a kiterített bőrből a kimért vagy sablon után kijelölt darabot görbekéssel vágják le, a keskenyebbeket tolókéssel. A végeket legömbölyítik, széleit a festőasztalon befestik. Idevágó munka még a szélszedés, a széledzés széledzőfával, valamint a varráshelyek bejelölése rádlival, szükség esetén a bőrfaragás, elvékonyítás félholdkéssel.
A varráshoz először a fonalat készítik elő. Csak bekent, impregnált fonállal lehet a bőrt tartósan megvarrni. Egyformán használnak szurkozott és méhviasszal bevont fonalat. Az előkészített fonalat különös ügyességgel fűzik a tűbe. Először mindkét végét kisodorják, kihegyezik, majd hurkot csinálnak a fonál végén, ezen átdugják a tű hegyét, majd a kihegyezett részt a hurkon átfűzik, és a hurkot szorosra húzzák a tű fokánál. A fonál másik, kihegyezett végét a másik tűbe ugyanígy fűzik be. Mindezt a küsün ülve végzik, miként az egész varrást is, s a varrnivaló bőrt a csikófejbe 312szorítják be. A kijelölt öltéshelyeket árral szúrják elő, a tűt az átszúrt lyukra helyezik, majd az árt kihúzva a tűt a lyukon átdugják. Két tűvel varrnak. A másik tűt is átdugják a lyukon, végül a varrószálat a két tűvel egyszerre húzzák ki jó erősen, hogy az öltés a bőrön feszesen legyen. A két tűvel végzett varrás mindkét oldalról jól összefogja a két bőrfelületet. Ugyanígy két tűvel varrnak szíjat is, csak ekkor a szíj vastagságának megfelelő szíjvarró árt használnak, és tűt is ennek megfelelőt. Speciális esetekben egy tűvel varrnak, ilyenkor mindkét oldalról egész öltés fogja össze a két bőrfelületet. Harmadik varrónem a farkasfogas öltés. Két tűvel végzik, úgy, hogy a szálak a két öltés között átlós irányban kerülnek a bőrre.
Az igás lószerszám elkészítését a méretek felvételével kezdik: a ló első lábánál a földtől a marjáig, vagy ha az állat nincs kéznél, a fajtájából, korából következtetnek méreteire. Idős mesterek ma is marokkal mérik a lovat, például a magyar lovak mérete 16–18 marok (egy marok 10,4 cm). A szerszámrészeket collal számolták, a fiatalabbak viszont már méterrel dolgoznak.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir