BAJUSZ

Full text search

BAJUSZ
Herman Ottó a bajusz történetét felvázolva említette, hogy a magyarság a bajuszából éppen olyan kultuszt csinált, mint a török a szakállából, és századunk fordulóján különféle foglalkozási körökre és hazai nemzetiségekre is utaló 26 bajuszformát sikerült megkülönböztetnie (Herman O. 1906: 30).
A bajusz ugyan rendszerint együtt járt a szakállal, de amikor szakállát már mindenki borotválta, bajuszukat akkor is meghagyták a magyarok. A 18. században, a felvilágosultnak számító körökben vált először általánossá az arc teljes borotválása. A bajusz azonban olyannyira eggyé vált a „magyar” és a katona fogalmával, hogy 1774-ben, a katonaság külsejének németesítésekor, a magyar tisztek nem akarták bajuszukat leberet-váltatni, ami „miá sokon arestumut is szenvedtek” (Rettegi Gy. 1970: 324). A polgári életben, így Túrkevén 1777-ben, városi törvényekkel üldözték a bajuszviseletet (Györffy I. 1937: 121), de csak hellyel-közzel sikerült ideiglenesen háttérbe szorítani. A 18–19. század fordulóján igencsak elvétve akadt „bajusztalan kopár képű” (Schram F. 1964: 14). 713Sőt, attól kezdve, hogy jelentkezett, meghagyták a „pölhödző” bajszot. Ez aztán kifejlődhetett az Apor Péter által körülírt torzas, borzas, torzonborz vagy a Nagykunságban emlegetett ráncos bajusszá, de gyakoribb volt a nyírott, metszett. A 18. század második felében a hosszas, sudaras bajszot „meg kenve és karikára fatsarva” idomították (Schram F. 1964: 14–15), orsóval, madzaggal gyűrűre, „kunkorgóra kikacskarították” (Györffy I. 1956: 24). Az ilyen csákó, pörge, nyalka bajuszt országszerte kedvelték. Hetésben a hosszúra pedert bajusz végén egy kis pamatocskát hagytak. A hegyes bajusz népszerűségének hátterében a 18. századi nemesek és katonák bajuszformája állt, amelyet az 1830-as évekre kimondottan magyarosnak tartottak.
A kulimázzal (Szentes), faggyúval, viasszal kifent hosszú bajusz nemcsak egyenes, sodró, sugár, hanem ritkábban kajla, csüngő, nagy harcsabajusz is lehetett. Ez a lehajló konya (Nógrád m.) századunk elején már csak az öregekhez illett.
A férfiékességeket ápoló borbélyok a magyar mezővárosok, falvak fontos polgárai voltak. Debrecenben már a 16. században céhet alapítottak (Zoltai L. 1938: 75). Amellett, hogy a műhelyükbe betérőket nyírták, igazították, az előre fizetett „esztendei beretválást” hetente kétszer a tehetősebbje házánál végezték (SzML 1812. Jász és Két-Kun Kerület).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir