HALÁL

Full text search

HALÁL
Van olyan népi elképzelés, amely szerint a halál, az elhalálozás azért következik be, mert egy mitikus lény, a Halál magával viszi a megholt ember lelkét. A Halált egy olyan lénynek képzelik, amely bő, fekete köpenyben, kaszával jár. Járványok, háborúk idején arat a Halál. Ez a felfogás Európa-szerte azonos. A különbség az, hogy a magyar néphagyományban a Halál az emberhez hasonló termetű és arcú személy, míg másutt riasztó külsejű csontvázlénynek tartják. Az utóbbit láthatjuk A. Dürer Apokalipszis fametszetsorozatában (1498), amelyben hűen ábrázolja korának elképzelését a halál lovagjairól.
A magyar népmesében a Halál legyőzhetetlen, erős ellenfél az egyéb démonokkal (ördögökkel, boszorkányokkal) szemben (Nagy O. 1976: 41). Bár néhány mesében a hősnek sikerül elküldenie az érte érkezett Halált, de ez a halasztás csak hosszabb-rövidebb időre szól.
A halálkoma c. közismert mesetípusunkban (AaTh 332) a Halál a szegény ember komája lesz. Tanácsára az ember orvosnak csap föl. A beteg meggyógyul, ha a – másoknak láthatatlan – Halál a beteg lábához áll. Ezzel a „gyógyítással” az ember meggazdagszik. Élete alkonyán a Halál érte megy, kimondatja vele az – egyezségük szerint a földi élet befejezését jelentő – „Ámen”-t. A halál és a vénasszony (AaTh 1188) mesetípus már a tréfás ízű mesék közé tartozik. A vénasszony könyörgésére a Halál egynapos haladékot ad, s ezt a megállapodást fölírja az ajtóra: „Holnap”. A Halál hiába megy naponta a vénasszonyért, a felirat miatt mindig távozni kényszerül.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir