A KOMAASSZONY ÉTELHORDÁSA

Full text search

23A KOMAASSZONY ÉTELHORDÁSA
Különösen fontosnak tartották az asszony megfelelő táplálását. Általában elmondhatjuk, hogy ez a közösség segítsége révén biztosított volt. Látogató ritkán jött üres kézzel, s a közeli nőrokonok felváltva hordtak ételt a gyermekágyasnak. Meghatározhatta a rokonság foka, hogy kinek hányszor és mennyit illett vinni. Legtöbbször azonban a komaasszony(ok) kötelessége volt, hogy rendszeresen főtt étellel ellássa a gyermekágyast, sőt annak családját is. A komaasszony ételhordási szokásának (komálás, komavendégség; vitték a komatálat, komavékát, paszitát, radinát, jártak poszrikba) többé-kevésbé kialakult rendje volt. Néhány adatot ismerünk kizárólag ilyen alkalomból készített ételfélére (pl. komaasszonyrétes). Általánosabb azonban, hogy az adott vidéken, adott időszakban legfinomabbnak tartott ételeket, tésztákat készítették, s nem hiányozhatott a bor, pálinka sem. Helyenként kialakultak bizonyos étrendbeli kötöttségek. A levest mindenütt fontosnak tartották, mondván, hogy ettől lesz bőven teje az anyának, s magyarázat nélkül, de hangsúlyozták a rétest. Az ételhordás alkalmainak, a vitt fogásoknak száma, sőt az ételfajták is függtek a komaasszony anyagi lehetőségeitől, noha ilyenkor mindenki igyekezett akár erőn felül is kitenni magáért. A lányok kelengyéjének tartozékai voltak azok a cifra cserépedények, díszes vászonkendők, terítők, kosarak, amelyekben vitték ilyen alkalomkor az ételeket. A különböző fogások csomagolásának, szállításuk módjának – összhangban az adott vidék teherhordási gyakorlatával – megvoltak a szabályai. A komaasszony öltözete is tükrözte az alkalom ünnepélyességét, a helyi viseleti előírások szerint.
Megérkezvén, a keresztanya mielőbbi felgyógyulást, ereje visszatértét kívánta a gyermekágyasnak. Majd le kellett ülnie, nehogy „elvigye a gyermek álmát”. Hogy a látogatás a továbbiakban hogyan zajlott, többnyire már az adott körülményektől függött. Az öregekkel együtt lakó, módos gazdacsaládoknál a komaasszonyt megkínálták itallal, süteménnyel, volt, hogy főtt étellel is, míg a gyermekágyas nekifogott a kapott ételekből enni. Elbeszélgettek, de sokáig nem illett maradni. A keresztanya búcsúzáskor visszakapott edényeibe a háziak néhány darab süteményt tettek viszonzásképpen. Ha nem volt, aki a gyengélkedő asszonyt rendszeresen gondozza, komaasszonya adta neki oda a hozott ennivalót, elrendezte a csecsemőt, elvégezte a ház körüli sürgős teendőket.
A szokás célja eredetileg az volt, hogy a beteg asszony külső segítséggel minél táplálóbb és kellő mennyiségű ételhez jusson. Az első világháborút követő időszakban a módos gazdarétegnél ez egyre inkább értelmét vesztette, nem szorultak rá a támogatásra, elmaradt a szokás. Egyes vidékeken viszont átértékelődött a korábbi cél: előtérbe kerültek a presztízsszempontok, ami az ennivalók szükségletet meghaladó mennyiségében, a mind költségesebb ételek készítésében, a külsőségek hangsúlyozásában nyilvánult meg. Ebben a szegényebb rétegek nem tudták állni a versenyt, így a szokás az ő körükben átalakult, immár formálisan alig szabályozott rokoni segítséggé.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir