A „BŰN” VISZONYLAGOSSÁGA

Full text search

A „BŰN” VISZONYLAGOSSÁGA
Ha a bűnről megfogalmazott paraszti vélekedésekről keresünk adatokat akár szépprózai szövegekben és paraszti emlékiratokban, akár történeti és néprajzi szaktanulmányokban, mintha Szendrey Ákos fél évszázaddal ezelőtti következtetését látnánk újra meg újra igazolódni: „A népi közösség bűnről alkotott felfogása rendkívül változatos, és nehezen illeszthető rendszerbe” (Szendrey Á. 1936a: 63). Nemcsak az „illem”, az „erkölcs” és a „jog” tartalmának elhatárolhatatlansága, egymásba kapcsolódása miatt találta problematikusnak Szendrey a rendszerező bemutatást. Azért is, mert úgy tapasztalta: ugyanazt a normaszegést, mely illetlenségnek, apróbb-nagyobb véteknek, de bűnnek is minősülhetett, másképpen ítélték meg, ha férfi vagy nő, ha legény vagy házasember volt az elkövető. Sőt: aszerint is elnéző avagy mélységesen elítélő hangsúlyúvá módosult a közösségi vélemény, hogy a bűnről nyilatkozó személy mint valamelyik korcsoport, vagyoni csoport tagja és véleményének megfogalmazója mennyire volt fogékony, társadalmi helyzetétől befolyásoltan mennyire volt érdekelt egyik vagy másik vétségfajta veszélyességének számontartásában: üldözésében, közösségi büntetése kezdeményezésében.
Az összeegyeztethetetlen tartalmú, egymást hatástalanító „népi” állásfoglalásokra, kiegészítvén Szendrey adatait és érveit, vég nélkül idézhetjük a példákat. Mindezek legfőbb tanulsága röviden így summázható: az éppen hatályos büntetőkódexben „bűnként” kezelt és súlyának megfelelően büntetni rendelt bármelyik vétséggel kapcsolatban a felmentéstől a még súlyosabb büntetés igényének hangoztatásáig minden árnyalatra lehetne a „népi jogfelfogás” jellemzőjeként felmutatható néprajzi adalékot találni.
Ha az immár egy évszázada halmozódó néprajzi anyagnak ezeket a belső ellentmondásait, a paraszti felfogás következetlenségét, viszonylagos voltát értelmezni szeretnénk, újra meg újra hivatkoznunk kell a hatalom, a társadalmi környezet és a faluközösség viszonyának ellentétére és ellenérdekeltségére. És visszatérően hivatkoznunk kell a faluközösségen belüli korcsoportok, vagyoni csoportok együttműködést, kölcsönös toleranciát is, szembenállást, nyílt vagy burkolt küzdelmet is jelentő kapcsolatrendszerére. Ez a társadalmi háttér szükséges ugyanis annak megértéséhez, hogy a közösségi vélekedésekben kifejeződő elemi jogérzék elsősorban az érdekviszonyoktól meghatározott.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir