AZ IPARI MUNKÁSSÁG

Full text search

239AZ IPARI MUNKÁSSÁG
Az ipari forradalom nyomán kibontakozó gyáriparral és a kapitalista berendezkedéssel együtt jött létre az ipari munkásság, s vált a 19. század végére a magyar társadalom lényeges alkotórészévé. Történeti előzményének a feudalizmus korában leginkább a bányák és a manufaktúrák munkás népe tekinthető. Cezúrát jelent a 19. század közepén a gőzgépek megjelenése a termelésben, a társulati forma a tulajdonlásban, a bérmunkás létforma a munkavállalói oldalon. Ez utóbbi a munkás teljes kiszolgáltatottságát jelentette a munkaadóval szemben.
A gyáripari munkásság minden szempontból besorolható a néprajzi tudományok „nép” fogalmába, hiszen ismérvei ráillenek. Nem véletlen, hogy a 19. századi magyar kutatók nép- és tájleírásaiban a bányászok, kohászok egyes csoportjai is megjelennek.
Nem célszerű az ipari munkássággal együtt tárgyalni sem a kézműves kisiparosok társadalmát, sem az úgynevezett „átmeneti” rétegeket, melyek az agrárproletariátusból elindulva haladtak az ipari munkásság felé.
Nyilvánvaló, hogy a néprajz más oldalról közelíti meg a munkásosztályt, mint a történetírás vagy a szociológia. Nem tartja feladatának sem a történeti-statisztikai, demográfiai vizsgálódást, sem a munkásmozgalom történeti elemzését. Feladata viszont a munkásrétegek életmódjának és kulturális hagyományainak vizsgálata. Mindennapi létviszonyait, életformáját, szokásait, beszéd- és gondolkodásmódját szükséges megismerni ahhoz, hogy a tudományos kutatás a munkáskultúra sajátos jegyeit a társadalom más rétegkultúráival összevetve kimutassa. A néprajz a különböző társadalmi rétegek, osztályok kulturális karakterét kívánja megragadni, s ezáltal kulturális meghatározottságuk mibenlétét körvonalazni. Minden nagy társadalmi tömbben vannak jellegzetesebb és kevésbé megragadható csoportok. A munkástársadalmon belül „egyetlen mesterség sem nyomja rá annyira bélyegét a vele foglalkozókra, mint a bányászat […] – különösen ott, ahol a foglalkozás apáról fiúra szállt – egy különös embert formált ki már évszázadok óta, ki élet- és beszédmódjában, nemkülönben szokásaiban és viseletében mindig elütött embertársaitól” (Faller J. 1942: 187). A magyar munkásság kulturális hagyományait e kézikönyv V. Népköltészet kötetének Munkásfolklór c. fejezete részben már érintette.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir