I.

Full text search

I.

78. SZATMÁRI BREVIARIUMÁBÓL.
Anna herczegnő menyegzője. Mária herczegnő Pozsonyba érkezik. Szatmári fogadja. Szulejmán haddal támad Sabácz és Nándorfejérvár ellen. Meghal Bakócz Tamás. Mária látni akarja jegyesét. E végből Lajos visszatér Budára. Sabácz után Nándorfejérvár is elbukik. A felmentő hadjárat. Lajos és Mária menyegzője.
POZSONYBAN találta Lajos királyt Szelim szultán halálának híre. A király s a vele volt urak úgy vélték, alkalmas az idő, hogy támadó hadjáratot intézzenek a törökök ellen. Visszatértek tehát Budára, hogy megtegyék az előkészületeket s egyben követeket küldöttek Velenczébe s a német fejedelmekhez segélykérés végett. A készülődések alatt török követ érkezett, hírül hozván, hogy az új szultán, Szulejmán, kész úgy a békére, mint a Szelimmel kötött fegyverszünet meghosszabbítására. A kormánytanács azonban, várva a hatalmak válaszát, késett a követnek határozott feleletet adni.
Ugyanekkor a királyi udvar háborús terveibe örömhangok is vegyültek. Az Anna herczegnő házassága ügyében még a múlt év nyarán megindított tárgyalások Károly császárral és Ferdinánddal eredményre vezettek.
Így a kormánytanácsban most már nemcsak a háborúról tárgyaltak, de a menyegzőről is. Abban történt megállapodás, hogy országgyűlést fognak egybehivni, a mikor is határoznak a török követnek adandó feleletről s gondoskodnak a hadjáratra s a király menyegzőjére szükséges költségekről; Brandenburgi György, Sárkány Ambrus és Balbi Jeromos Linczbe utaznak, hogy jelen legyenek Ferdinánd és Anna herczegnő május 26-ára kitűzött esküvőjén s Magyarországba hozzák Mária herczegnőt, kivel Lajos király szent Márton napján fog egybekelni, ősi szokás szerint fényes ünnepséggel, a császár, a német fejedelmek követeinek s Zsigmond lengyel király jelenlétében.*
Orio Lőrincz velenczei követ jelentése Budáról, 1521. június 3-áról Marino Sanutónál.
A megbizottak, miután költségeik megtérítése zálog útján biztosíttatott, elutaztak Linczbe.* Június 10-ikén Szatmári is útra kelt, hogy Pozsonyban fogadja Máriát.* Budán várták a keresztény hatalmakhoz küldött követek jelentését. De míg úgy Velencze mint a német birodalmi gyűlés csak igéreteket s jó tanácsokat adtak, a rendek pedig a májusban tartott országgyűlésen csupán azt határozták, hogy majd az augusztusi országgyűlésen fognak véglegesen határozni, béke legyen-e vagy fegyverszünet avagy háború: Szulejmán szultán, megneheztelvén követének hosszas visszatartása miatt, nemkülönben értesülvén Magyarország hadi készületlenségéről s az uralkodó fejetlenségről, a tétovázásnak véget vetett azzal, hogy június első napjaiban megindította hadait hazánk két fontos végvára, Szabács és Nándorfejérvár ellen. A helyzet vigasztalanságát növelte, hogy e két vár már eleve képtelennek látszott a támadás visszaverésére. Mindkettőben csekély számú volt az őrség, hiányos az élelmi és hadi felszerelés. S a veszély pillanatában még azok is elhagyták, a kikre első sorban bízták. Hédervári Ferencz nándorfejérvári bán, Sulyok István és Balázs szabácsi bánok Budára mentek, hogy már régebbi követeléseik kielégítését s a várak ellátására szükséges költséget sürgessék. Minthogy azonban a kincstár üres volt s igy kívánságukat nem teljesíthették, nem tértek vissza váraikba s azok védelmezését alantasaikra hagyták.
Országos levéltár: dipl. oszt. 38.070. 1521. május 21.
Orio Lőrincz június 10-iki jelentése.
Mikor ily válságosra fordultak a viszonyok, halt meg június 16-án Bakócz Tamás primás.* Végrendeletének végrehajtóiúl Szatmári Györgyöt, András esztergomi nagyprépostot, Tasnádi Tamás segédpüspököt, Ibrányi István és Vajai Ferencz esztergomi kanonokokat, továbbá Paksi Jánost és Désházi Jánost rendelte.* A végtisztesség megadására Lajos király is Esztergomba ment. Ide tért vissza Szatmári is Pozsonyból. Miután a primást eltemették a tőle alapított kápolnába s Szatmári mint a végrendelet fővégrehajtója az elhúnyt lakását és kincstárát lepecsételte,* a király az urakkal visszatért Budára, Szatmári pedig Pozsonyba.
Orio 1521. június 16-iki jelentése. Marino Sanutónál. I. m. XXV. 214.
Az egri káptalannak 1540. aug. 22-én és Vajai Ferencznek 1540. aug. 31-én kelt oklevelében, közölte Szántófy Antal: M. Sion, V. 696–698 ll.
Szatmári levele 1521. június 26-áról. Az esztergomi káptalan levéltárában.

79. FERDINAND NEJE, ANNA.*
Ferdinánd neje, Anna (245. l.) a Dietrichstein menyegzőjét ábrázoló festményről.
De a gyász napjai nem tarthattak soká. Szulejmán támadása cselekvésre kényszerített. Lajos király körülhordoztatta az országban a véres kardot, általános felkelésre híva a nemeseket; parancsot küldött az urakhoz és a vármegyékhez, hogy szereljék fel dandáraikat s haladéktalanul küldjék Tolnára, a hol maga személyesen fog a hadak élére állani. A fenyegetett várak segedelmére, a királyi seregek felszerelésére lázasan gyűjti a pénzt s nem elégedve meg azzal a negyvenezer aranynyal melyet Bakócz végrendeletében hagyományozott a végvárak jó karban tartására, ráteszi kezét a hagyatékára is. Pedig nem is egy évvel előbb királyi szavára fogadta, hogy a primás végső akaratát minden részében érvényben fogja tartani s végrehajtása elé akadályt nem fog gördíteni.* Pár nappal a temetés után már felszólította Szatmárit a hagyaték átadására. Szatmári Pozsonyba utaztában Óvárott vette a felszólítást s sietett annak eleget tenni. Még ugyanazon nap, június 26-án, tudatta a végrendelet többi végrehajtóival, hogy a király Szerecsen János kamarását küldötte hozzá azzal az üzenettel, hogy tanácsosainak beleegyezésével az ország ily nagy veszedelmében az elhunyt bíbornok kincseit is fel fogja használni. Minthogy azonban ő – írja Szatmári – éppen a felség parancsából lepecsételte a bíbornok kincstárát, elküldi hozzájuk titkárát, kinek közbejöttével adják ki a kincseket a király megbizottainak.* Lajos király azonban lassúnak találta a végrehajtók eljárását s három nap múlva megsürgette parancsát. «Hűtlenség büntetése alatt hagyjuk meg nektek – így ír – hogy jelen soraink vétele után tüstént szolgáltassátok át az elhúnyt bíbornok összes pénzbeli vagyonát Paksi Balázsnak, kit e végből oda küldöttünk, csupán annyit tartván vissza, a mennyit az elhúnyt udvari személyzetének fizetésére, hadainak felszerelésére s a kápolna szükségleteire rendeltünk. Mert oly nagy a szükség, a mely minket most szorongat, hogy azt a pénzt tovább semmi módon nem nélkülözhetjük. A saját fejünkről s az egész országról van mostan szó.«* Most már eleget tettek a parancsnak. De az a negyvenegyezer arany, melyet a végrehajtók átadtak Paksi Balázsnak, csak csepp volt a tengerben. Miért is Lajos király elrendelte az értéktárgyak, drágaságok kiszolgáltatását is. Ez is megtörtént, még pedig oly sietséggel, hogy a nagy kincsek, melyeket elhúnyt birtokosuk oly féltékenyen őrzött, valósággal prédára jutottak; pedig – jegyzi meg egy szemtanu – ha a maga idején helyes módon értékesítik, elegendők lettek volna arra, hogy a belőlük befolyó pénzösszeggel a török támadást feltartóztassák.*
Esztergomi primási levéltár, Dipl. E. M. Strig.
Szatmárinak említett levele. Közölve M. Sion, IV. 132.
Lajos király levele kelt Budán, 1521. június 29-én. Primási levéltár: Dipl. E. M. Strig.
Caprili levele Budáról, 1521. júl. 29. a ferrarai herczeghez. Közölte Fraknói: Bakócz T., 201. l.

80. MÁRIA KIRÁLYNÉ ARCZKÉPE.*
Mária királyné arczképe (247. l.) a königsbergi képtárban őrzött festményről. (V. ö. Arch. Ért. 1899. 195. kk.)
Egy nappal előbb, mint Lajos király ama komoly szavakat «A saját fejünkről s az egész országról van mostan szó» kimondotta, Mária herczegnő június 28-ikán Pozsonyba érkezett, hol is Szatmári György fogadta.* Örömmel hallotta ezt Lajos s vágyott jegyesét látni, de országos gondjai gátat vetettek vágya teljesülésének. Ugyanekkor a török már teljes erővel ostromolta Szabácsot; pár nappal utóbb szárazon és vizen körülzárta Nándorfejérvárt. S mikor Szabács július 7-ikén elbukott, bár hős védői életüket áldozták megmentéséért, a király súlyos gondok között tölti napjait Budán: Pozsonyban Mária követeli, hogy menjenek tovább, mert látni akarja királyi jegyesét. Szatmári kérleli, álljon el szándékától s maradjon Pozsonyban – a mint határozták – szent Márton napjáig. Másra kell most gondolni mondotta Szatmári – veszedelemben az ország, ez tartja vissza a királyt, hogy nem jöhet üdvözlésére. De az erélyes herczegnő nem engedett s végre is győzött. Az urak abban állapodtak meg, hogy Esztergomba mennek, mely közelebb esik Budához s így talán teljesülhet Mária vágya.* Egyeseket előre küldöttek, hogy megtegyék a készületeket a fogadásra. Mária s Szatmári a többi urakkal együtt hajóra szálltak s így értek Esztergomba.* De a herczegnőnek itt sem volt maradása s tovább mentek Visegrádra.* A várva várt találkozás azonban itt sem történhetett meg. Lajos király – igaz, csak kétszáz lovas kíséretében – már július közepén elindult Tolnára, hova az urak és a vármegyék hadait rendelte. «Látni akarja – mondja róla az egykorú feljegyzés – hogy a főpapok és urak közül ki fogja követni. De senki sem követi, mert nagy viszályok uralkodnak közöttük. Ezenfelül a jobbágyok gyűlölettel vannak uraik ellen, úgy hogy az ország az örvény szélén áll.»* Lajos egyelőre Tétényben állapodott meg. Itt találták az urak küldöttei azzal az üzenettel, hogy Mária Visegrádon sem akar maradni s minden áron látni akarja őt. A király most már engedett s visszatért Budára. Mária e hírre augusztus 11-ikén az urakkal együtt hajóra szállt s Ó-Buda felett lépett partra. Lajos nagy tisztelettel fogadta. A váczi püspök latin beszédben üdvözölte. Fegyveresek sorfala között érkezett a jegyespár Budavárába.*
Orio velenczei követ jelentése Budáról, 1521. június 28-áról.
Orio július 6-iki jelentése.
Szerémi György: id. m. 93.
Orio aug. 16-iki jelentése.
Orio júl. 16-iki jelentése.
Orio aug. 16-iki jelentése.
De a találkozás öröme nem sokáig tartott. Másra kellett most gondolni – miként Szatmári Pozsonyban mondta – mint az örömökre. Lajos csakhamar megvált jegyesétől s visszatért a tétényi táborba. Mária csak most ébredt tudatára az országot fenyegető nagy veszedelemnek. S az előbb oly erélyes nőt cserben hagyja bátorsága. Vissza akar menni Németországba. Majd azt mondja, hogy ír a bátyjainak, a császárnak és Ferdinándnak, hogy küldjenek segítséget, teremtsenek békét a keresztények közt s fordítsák erejöket a törökök ellen.* S mikor eddigi hűséges kalauza, Szatmári is távozik mellőle s banderiuma élén követi a királyt Téténybe,* Mária nem érzi magát biztonságban Budavárában, Visegrádra megy, hogy itt várja be, míg jegyese diadallal visszatér a harczból.*
Aug. 16. és 19. jelentés. Említi Szerémi is, id. m. 94. l.
U. o.
Ugyanazon és szept. 5-iki jelentés.
Lajos király augusztus 22-ikén érkezett Tolnára. Itt azonban nagy csalódás érte. Az urak és vármegyék banderiumai lassan és gyéren gyülekeztek s a visszavonás átka megbénított minden jó törekvést. Bátori István nádor hadaival Péterváradnál, Szapolyai János pedig Lippánál táborozott. Lajos meghagyta nekik, hogy egyesítsék csapataikat s közös erővel siessenek Nándorfejérvár felmentésére. De a nádorválasztásnál szenvedett kudarcz élénkebben élt még, semhogy kész lett volna Szapolyai Bátorival együtt hadakozni, ha úgy kívánta is azt a haza java. Sőt azt mondja róla az egykorú feljegyzés, hogy nem bánná, ha az országot nagy veszedelem érné, a melynek elhárításával magát királylyá választathatná.*
Massaro Ferencznek, Orio Lőrincz titkárjának zárójelentése a dogehoz 1523. okt. 5-én. Marino Sanutónál, i. m. XXV. 278–296. ll.
Így történt, hogy Oláh Balázs helyettes várparancsnok még megmaradt hetvenkét vitézével szabad elvonulás feltétele mellett augusztus 29-ikén megnyitotta Nándorfejérvár kapuit Szulejmán előtt.
A mikor Lajos ezt meghallotta, kijelentette, hogy haladék nélkül a törökök ellen indúl, készen saját életét is koczkára tenni. Szapolyait és Bátorit felszólította, hogy csatlakozzanak hozzá. Kétségtelen, hogy az idő alkalmas volt a sikeres hadi műveletekre. Szulejmán ugyanis húszezer embert hagyván Nándorfejérvárban, visszatért Bolgárországba. De sajnos, megint csak a szónál maradtak. Szapolyai tartózkodott a támadástól s megelégedett, hogy útját állja a törökök beütéseinek; Lajos király pedig, mikor táborában a láz kezdett dúlni s maga is megbetegedett, elbocsátotta hadai nagy részét, s Budára tért vissza.
Nándorfejérvár bukása s a felmentésére indított hadjárat kudarcza végre is felrázta a nemzetet vétkes tétlenségéből. A november 19-iki országgyűlésen, melyet Lajos király még Pécsről hítt egybe,* oly áldozatkészséget látunk, a milyennel eddig nem találkoztunk. A főpapok és főurak, valamint a nemesek egy évi mindennemű jövedelmüknek a felét, a lelkészek és kisebb javadalmasok, kik rendes hadakat nem tartanak, a birtokukban levő arany- és ezüstszerelvények, pénzük tizedrészét ajánlották fel a haza oltárára; s minden nem nemes lakosra fejenkint egy frt adót vetettek ki.*
Országos levéltár: dipl. oszt. 31, 164. 1521. okt. 6.
Kovachich: Vest. com. 513. s köv. ll.
Az országgyűlés berekesztése után, deczember 8-án a rendek Székesfejérvárra mentek. Itt, miután Lajos király a nemesség kivánalmához képest az ország törvényeinek és szabadságainak megtartására letette az esküt, melyet koronáztatása alkalmával nevében atyja teljesített, Máriát királynévá koronázták.
A koronázás után Lajos és Mária Budára tértek.* Menyegzőjük a következő év, 1522 január 13-ikán ment végbe, a mikor is frigyüket Szatmári részesítette az egyház áldásában.*
A velenczei követ jelentése 1521. decz. 11-éről Székesfejérvárról. Marino Sanutónál.
Lajos király meghivólevele a dogehoz. Marino Sanutónál, i. m. XXV. 261.
A király házassága a szomorú idők daczára is őszinte örömet keltett országszerte.

81. NÁNDORFEJÉRVÁR A XVI. SZÁZADBAN.*
Nándorfejérvár a XVI. században (251. l.) a belgrádi Muzeum régi metszete után.
Lajos ekkor tizenhat éves volt. Említettük már máshol, hogy a természet szép tulajdonokkal ruházta fel s a jeles tanítók és nevelők, köztük a nagy humanista, Piso Jakab serények voltak e szép tehetségek fejlesztésében. Lajos hat nyelven beszélt: magyarul, latinul, németül, csehül, lengyelül és francziául. Ügyes volt a fegyverek kezelésében s a lovagi gyakorlatokban. Még csak tizenhárom éves volt s részt vett a tornában s fellépése arról tett tanúbizonyságot, hogy a tökéletes lovagnak minden kellékeit bírja.* Nagy örömét lelte a zenében s maga is játszott húros hangszeren. Kedélye derült volt, szíve jó és szelid. «Angyali jóságú gyermek», «kimondhatatlanúl kegyes» – írják róla a velenczei követek. Jóindulatú és bőkezű volt mindenkivel szemben. Kár, hogy e tehetségek nem fejlesztettek tovább; hogy az ifjú király teljesen nagybátyja, Brandenburgi György vészes befolyása alá került, ki tékozló, élvhajhászó lévén, öcscsét is elvonta a komoly tanulmányoktól, annyira, hogy hova tovább már csak a torna, a vadászatok, lakomák és tánczvigalmak érdekelték.
Orio jelentése 1520. aug. 7-éről.
Kik őszintén kivánták Lajos jobb útra térését, reménységöket Máriába helyezték.
A fiatal királyné férjénél két évvel idősebb, szépnek nem volt mondható, az iránta ellenszenvvel viseltető velenczei követek éppen rútnak találtak. A testi fogyatkozásokat azonban, ha a szépséghiány annak nevezhető, elfeledtették a kiváló szellemi tulajdonok. Mária szerette a költőket, tudósokat s szívesen látta őket maga körül. Szűkebb környezetén túl tudott emelkedni s korának nagy eszmemozgalmai iránt nem csak érdeklődéssel bírt, de azok jelentőségét értékelni is tudta. Erőteljes, férfias lélek lakott benne. Bátor és határozott volt, czéljai elérésére habozás nélkül használta a cselszövényt és az erőszakot. «Oh vajha lehetséges volna – mondotta udvari papja, Henckel János – oly átalakulás, mely királylyá változtatná át a királynét, bizonyára jobban állnának ügyeink.»*
Fraknói: II. Lajos és udvara cz. m. szerint.
Sajnos, a Máriához fűzött remények nem valósultak meg. A királyné, ki eddig szigorú erkölcsű környezetben élt, Lajos király szegény, de azért mulatni szerető udvarában teljesen átengedte magát az élvezeteknek. Brandenburgi György s hasonlók ledér társasága volt a legkedvesebb környezete. S ha eddig csak a király mulatott, most már a királyné is, ki egyforma kedvteléssel és ügyességgel lovagolt, vadászott, lőtt és tánczolt. A lakomák, tánczvigalmak egymást érték az udvarban. Volt nap, hogy hétszer is étkeztek.*
U. o.
Természetes, hogy ilyen körülmények között az ország dolgai megint csak úgy mentek, mint előbb. Lajos a kormányzást teljesen rábízta tanácsosaira, maga pedig a léha s igen gyakran királyi méltóságát is valóban meggyalázó mulatságoknak élt.
Mindezek nem maradhattak titokban, nyilvánosságra kerültek s közbotránkozást, egyúttal nagy elégületlenséget okoztak. Gúnyiratok jelentek meg, melyek éppen nem épületes módon szóltak a király és királyné életmódjáról. Voltak, kik gyilkos merénylettől tartottak. A Szapolyai-párt hangoztatni kezdte újból a kormányzó szükségességét. A köznemesség pedig azzal fenyegetőzött, hogy megtagadja az adófizetést, ha ily végre fordítják az ország pénzét.*
Kriczki András levele Tomiczki Péterhez, Acla Tomiciana, VI. 275.

82. LAJOS KIRÁLY ARCZKÉPE.*
II. Lajos király arczképe a Herberstein-féle «Gratae posteritati etc.» cz. műből. A köriratban a metsző hibájából 1536 áll 1526 helyett.
Zsigmond király ismételten megkisérelte öcscséré hatni.* Megkereste Szatmárit is, használja fel tekintélyét a király erkölcseinek megjavítására. Nagy fájdalommal értesültünk – írja Szatmárinak – hogy Lajos király főképen az idegenek révén oly szokásokat vesz fel, melyek visszatetszést keltenek az alattvalóknál, nem egyeznek meg a királyi névvel s legkevésbbé felelnek meg ezeknek a szerencsétlen időknek. Miért is félünk, hogy az ifjú annyira fog sülyedni, hogy úgy magának, mint nekünk szégyenünkre válik, országainak pedig romlására lesz. Minden tehetségünkkel kérjük tehát atyaságodat, hogy ő felségét ezen hibáira komolyan és állhatatosan figyelmeztesse, a rossz és méltatlan társakat távolítsa el s minden eszközt használjon fel, melyek megjavítására alkalmasaknak látszanak.*
Acta Tom. VI. 270.
Acta Tomiciana, VI. 269.
Szatmári s vele Szalkai és Bornemisza meg is tettek mindent, a mit tehettek. Nem egyszer térdre borúlva kérték Lajost, viselje magát úgy, mint uralkodóhoz illik. Lajos meghallgatta őket, javulást is igért, de igéretéről hamar megfeledkezett.
És ha így folytak a dolgok továbbra is a királyi udvarban, hogy Bornemisza szavaival éljünk – hogyan mehettek volna ilyen körülmények között jobban és szerencsésebben az ország dolgai.*
Bornemisza János levele a lengyel királyhoz, 1523. márcz. 2. Acta Tom. VI. 253.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir