Boglár. Csüngő. Gomb. Pityke.

Full text search

Boglár. Csüngő. Gomb. Pityke.
Többféle változatban fordulnak elő a rendesen aranynyal futtatott ezüst boglárok, csüngők, gombok és pitykék, melyeknek hátsó fele két-három peczekkel van ellátva, annak bizonyságául, hogy bőrre voltak erősítve. Alakjuk különböző. Vannak kerek gombok s nagyobb fajta kerek boglárok, nagyobb szívidomu vagy kisebb kerek füles sallangok, paizs- vagy szívidomu három levelü virágszirmot ábrázoló és hatszögü pitykék, viráglevél- és növényinda alaku szíjdiszítmények, egyik oldalukon körívben végződő hosszukás négyszögü boglárok és szíjvégek, kerek gombból és szívidomu sallangból álló csüngők, ezenkívül a szeged-királyhalmi leletből ismerünk egy tulipánidomu csatot, a mely azonban Huszka J. szerint nem a tulipánnak, hanem a pávatollnak az utánzása. Diszítésük különböző; az egyszerübb kerek pitykéknél és gomboknál a diszítés abból áll, hogy középrészük kerek bemélyedést képez s aranynyal van futtatva (10. 9.; 16. 20.), másik változatnál épen ellenkezőleg közepük félgömb alakban kidudorodik s egy bevésett s aranynyal futtatott kör választja el a pityke szélétől; a díszesebb példányoknál a kidomborodó középrészt apró körök, négyszögek vagy sugarak környezik, úgy hogy a pityke 12–16 apró szirmu virághoz hasonló (10. 26., 27.). A növényornamentum különben a legkedveltebb ősmagyar diszítési motivum az ékszereknél is; a legjellemzőbbek s leggyakoribbak közé tartoznak a Szasszanidakori izlésben készült palmetták (tarczali, neszmélyi boglároknál), azután az előbbiből tovább stilizált indás ékítmény (pilini, szíjvég), mely csúcsán három levelü szárból indul ki s alján két felé ágazva csúcsa felé visszahajlik (IV. A. 16.), továbbá a nárczisz alaku négyszirmu virág, minő a nagy-teremiai, szeged-bojárhalmi, székesfejérvári, balkányi sat. rhombus idomu boglárokon fordul elő s végül a pilini, törteli, csornai, tolna-szántói sat. leletekből ismert három- vagy négyszirmu rózsa, mely az eddigi megfigyelések szerint a lószerszám boglárain szokott előfordulni (10. 6., 29., 16. 2., 9.). A csüngő diszítmények sallangja rendesen madárfejre emlékeztető idomot vagy ebből stilizált növényékítményt tüntet föl, míg a felső kerek gomb apró szirmu virághoz hasonló (10. 15., 16. 4., 6., 13., IV. A. 14., 15.). Állatalak csak kivételesen fordul elő; egy törteli szíjvégen gyöngysoros kerekben ugró szarvas találunk (IV. A. 6.), a bene-pusztai szíjvég pedig egyik oldalán griffet ábrázol viráglevélbe menő végtagokkal (IV. A. 21.), míg a másik oldala a népvándorláskori indadiszítést tünteti föl.
E boglárok, pitykék, csüngők, gombok sat. mint már föntebb említettük, részint az övre voltak erősítve, részint a ruha összegombolására szolgáltak, azok pedig, melyeket a férfisirokban találtak, jobbára a lószerszámot ékítették. A bezdédi és kecskeméti leleteknél történt megfigyelések szerint azonban még egyéb módon is alkalmazták a ruházatra. Egyik bezdédi sirban ugyanis 59 kerek és szívidomu pitykét találtak, részint a jobb és bal kézcsukló alatt, részint pedig harántosan egymástól egyenlő távolságban a czombok körül, alattuk és fölöttük, úgy hogy kétségkívül a bőrruha alsó szegélyzetének és a ruhaújjak végének diszítményei voltak. Egy másik (talán női) sirban a kerek pitykék a test közepe táján lelt több rétegű nemez darab külső felére s az alatta levő alsó rétegre, tehát úgy a felső, mint alsó ruhára voltak erősítve, (16. 20.), úgy hogy egy-egy pityke között meglehetős köz volt. Az elhelyezés szerint se segélydiszítmények, se a ruha összefoglalására szolgáló gombok nem lehettek, hanem az egész mellen szét voltak szórva, természetesen bizonyos rend szerint csoportosítva, a mit azonban a lelet fölásatásakor elmulasztottak megfigyelni. Népies viseletünkből felhozható erre nézve a pitykékkel dúsan megrakott mellény, a honfoglalás körüli időkből pedig a bolgár czári viselet, melynél a térden alul érő hosszu felöltőnek nemcsak a galléra és szegélye volt ellátva apró kerek diszítményekkel, gyöngyökkel vagy pitykékkel, hanem oldalt a térd körül is, két- vagy háromsoros kört képező alakzatban (18. 5.). Nyilván hasonló czélból alkalmazták az átfurt ezüst érmeket is, melyekből a mellen Vereben 12-őt, Bene-pusztán pedig valami 30–40 darabot találtak. A szeged-bojárhalmi, székesfejérvári, nagyváradi, tolna-szántói, nagy-kürüi, kecskeméti sat. leletekből ismert csüngők (16. 4, 6, 13.–IV. A. 14., 15.) alkalmazását Kada Elek megfigyelése után ismerjük. Két sirban s mindig párosával talált ilyen csüngőt, az egyik női, másik gyermeksir volt; a szeged-bojárhalmi és székesfejérvári is női sirnak látszik. Az egyik kecskeméti sirban a csüngőt a nyak tájékán a jobb kulcs-csont belső végénél, párját lent, a kinyújtott jobb kar alsó végén levő karperecz mellett találta; a másik sirban egyik csüngő a koponya jobb oldalán volt, párja pedig alább, a jobb könyöknél; a csüngő diszítménynek csak felső kerek gombja volt a ruhára erősítve, szívidomu sallangja pedig szabadon fityegett. A tagi-bosztani sziklaképen II. Koszru (591–628) perzsa királynak egész dolmánya tele van ilyen sallangos csüngővel.*
Hampel, A honfogl. eml. 186 s köv. ll. Huszka J. Magyar ornamentika. 5. l. V.kép, 1. sz. – Jósa A. A bezdédi temető. Arch. Ért. XVI. 1896. 392–394 és 408. l. – Kada E. A kecskeméti ásatások. Arch. Ért. XvI. 1896, 41–42 s 43–46. – Ethnographia. IX. 1898. 56.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir