Párta. Szalagos hajfonat.

Full text search

Párta. Szalagos hajfonat.
Ugyanezen csészén egy diadémszerü harmadik női fejviselet is látható, a mi a magyar leányok gyöngyös pártájának felel meg, a párta alól csüng le a hosszú hajfonat, mely széles és hosszú kettős szalagban vagy pántlikában végződik (15. 4., 5., 7.). A kámamelléki szludkai ezüst csésze domborművén is egész világosan megállapítható a hosszú hajfonat, csakhogy itt a pártát koszoru helyettesíti. Hajadonaink leeresztett és pántlikával befont hajviselete tehát megvolt már a honfoglalás kora előtt is s ép oly régi, mint asszonyaink hajviselete, kik kontyba csavarták hajukat s ezt a főkötővel födték be.
E szokásnak a törökségnél is sok nyoma maradt. Vámbéry irja, hogy a baskir, kirgiz, turkomán és ujgor leányok födetlen fővel járnak és szalagokkal befont s leeresztett hosszú hajfonadékot viselnek; megvan a pántlikán a hajfonadék a krimi és nogaj tatár leányoknál is, csakhogy ezek, valamint a csuvas leányok, nem hajadon fővel járnak, hanem díszes kerek sapkát (takija, tokhja) is tesznek a fejükre. Midőn pedig a középázsiai nomád (turkomán, kirgiz, özbeg) leány férjhez megy, főkötőt kap, melyet csak akkor tesznek a fejére, mikor a pap megáldotta. Ez a főkötő a czukor-süvegalakú, csaknem fél méter magas, fönt lapos «szeökele», mely bőrből készült, vörös vagy sárga kendővel van beborítva, két oldalt lecsüngő fátyollal «böründsük»-kal vagyis mint a hátfalusi csángók mondják «baráncsik»-kal ellátva, felső részén csipkével s ezüst darabkákkal diszítve. Ilyenforma az ujgur nők «orabuk»-ja is, melynek a fátyola (csambul vagy lecsek) szintén elmaradhatatlan alkatrésze. A csuvas asszonyok is süvegalakú főkötőt viselnek, melyet «khospá»-nak vagy «khaspá»-nak neveznek; hasonló ehhez a baskir nők «kasbav»-ja, melyről ugyanazt olvassuk, a mit a «szeökelé»-ről, hogy a nő csak férjhez menetele után hordja. Maga az elnevezés különben szó szerint «homlokkötőt» jelent s eredetileg alighanem különbözött a tulajdonképeni főkötőtül, a csagataj «basbag»-tól (csuvas: «maszmak») vagyis női kalaptól; jelentés szerint pártaszerü fejék lehetett; egy helyen Vámbéry is «diadém»-nak magyarázza. A pártaforma fejék, mely posztóval bevont, gyöngyökkel kirakott s nyirfahéjból készült felálló abroncsból áll, a vogul nőknél is feltalálható; viselnek ezenkivül kendőt s hajukat két fonadékba fonják, melybe szalagot kötnek.*
Vámbéry A. A török faj. Budapest. 1885. 288, 409, 445, 487, 535, 602, 635–636, 653. l. – A baráncsik szórul. l. Patrubány L. M. Nyelvőr. 1882. 17–18. l.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir