Nadrág.

Full text search

Nadrág.
Mind az ú. n. indusok, mind pedig a scythák testhez álló szűk nadrágot, vagy helyesebben mondva harisnyát viseltek, melyet a lábra huztak s a harisnya hosszú szára valószinüleg egész a csipőig ért. Harisnyaszerű jellege világosan kitűnik az indusok élén álló s kezében íjjat tartó alaknak a ruházatából (20. 7.), kinél a nadrág alsó szárának népvándorláskori leleteinkből is ismert indás diszítménye átmegy a lábfejre, vagyis a nadrágszár el van látva fejjel s nem vágott végü. Arra különben, hogy a későbbi szűk magyar nadrág a harisnyából alakult, van egy nyelvészeti bizonyság is, t. i. a székelyek ma is harisnyának nevezik az ő durvább kelméből, aba és ú. n. harisnyaposztóbul készült, egyébként pedig rendes magyar szabásu nadrágjukat.
A nyelvészek, mint említettük, úgy a «nadrág», mint a «harisnya» elnevezést a szláv nyelvekből származtatják. Az egész származtatás azonban csupán etimologizáláson alapszik, a mi lehet helyes, vagy lehet helytelen, de kulturhistóriai szempontból teljesen értéktelenné válik, ha maguk az elnevezések a szláv népeknél nincsenek használatban. Úgy áll a dolog, hogy nadrág és harisnya vagy ehhez hasonló nevű ruhadarabot a szláv népek nem ismerik, a magyarság tehát mindenesetre más uton s nem a szlávok által ismerte meg a két ruhanemet. Már az előbbi fejezetben kifejezést adtunk azon nézetünknek, hogy a szűk magyar nadrág valami alakjának már a honfoglalóknál használatban kellett lennie, most egy lépéssel tovább mehetünk s kimondhatjuk, hogy a magyar nadrág formájának fejlődésében a szlávságnak még annyi szerepe sem volt, a mennyit a szláv eredetünek gondolt elnevezésből eddigelé tulajdonítottunk neki. Az a harisnyaszerű szűk nadrág, a mit az ú. n. indusokon és scythákon látunk, használatban volt ugyan a byzancziaknál is, de csak a népvándorlás vége felé tűnik föl, régebben a római korból örökölt «caliga» járta, a mely csak térdig ért, az alsó lábszár pedig meztelen maradt. Nyugoton még a Karolingkori frank viseletben is két különböző ruhadarabnak találjuk a nadrágot és az az alsó lábszárra huzott, térdig érő harisnyát. Ellenben keleten a tricotszerű nadrág már a Szasszanidakori csataképeken előfordul (14. 3–4.), sőt pikkelyekkel borítva még előbb, a Trajanus oszlop parthus-jazig lovasai viselték. (II. A. 1–3. 1.). Mindez azt mutatja, hogy a XII. századbeli magyar nadrág, a mint azt a velenczei scythák és indusok képei után ismerjük, egyenesen keletről hozott ruhanemű, nevére is hihetőleg majd valamelyik kaukázusi nyelvben bukkanunk rá s eredetileg hadi öltözék volt, míg a díszlábravaló – legalább a Szasszanidakori divat tartalma alatt – bő gatyából állt.*
L. 50. jegyzet s a szövegben 35 s köv. l. – A «harsinya» elnevezés csak a tótban van meg (M. Nyelvőr. XI. 1882. 220. l.) – Weisz H. Kostümkunde. Mittelalter. 74, 109–115. l. – Henszlmann I. Pécs középk. régiségei. II. rész. 178, 190. l. – Jankó J. (gr. Zichy J. Kaukázusi ut. I. k.) ezen kaukzusi nadrágneveket emliti meg: az osszéteknél «khalaf» a. m. szük nadrág, «sarovári», vagy «salbar» bő nadrág, (80. l.); a grúzoknál «salvari» szürke gyapjuszövetből készült szük nadrág (124. l.); a khevszuroknál: «nipkhavi» fekete posztó nadrág (134. l.9; a kurdoknál: «darpe» alsó nadrág «salvár» bő felső nadrág, a kalmikoknál «majok» «saklur», «dotodsi» posztó- vagy vászonnadrág, «jarik» juhbőr nadrág (32. l.) – A törökségnél (Vámbéry, A török faj. 184, 375.) a salváron kivül van bőrnadrág is, a mit a jakutok «szutur»-nak, a kazak-kirgizek «csambar»-nak neveznek.
Mind az ú. n. indusoknál, mind a scytháknál feltűnik, hogy térden alul oldalt a nadrág valamely rávarrt levélalaku paszomántféle diszítéssel volt ellátva. Ennek a byzanczi képeken is nyoma van s még a XIV–XV. században is szokásban volt, mint az oláhországi zárdák okleveleinek byzanczi eredetű miniaturejei s Mircse vajdának ardsisi képe tanusítja, melyeken a térd alatt átkötött harisnyaszerű nadrágon elől a szalag alatt egy más szinű kelméből álló négyszögalaku ékítmény lászik.*
Az igen diszes miniatureökkel ellátott XIII–XIV. és XV. századbeli oláhországi zárda-alapitó oklevelek s Mircse vajda ardsisi képe a bukaresti muzeum birtokában vannak.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir