A BORÁSZATI GYŰLÉS • 1879 (30. kötet)

Full text search

A BORÁSZATI GYŰLÉS •
1879
(30. kötet)
Írta: János
Ecsém! Fölvirradt a mi napunk is. Derűre ború, borúra bor.
Amióta bejött Szegedre a víz, azóta minden okos ember azzal bajlódott az átkos kormánytól kezdve lefelé, hogy a vízzel experimentáljanak; inzsellérekkel telt meg a város, úgyhogy kövezni lehetne velök az utcákat: mérnökök támadtak minden bokorból.
Együtt van valamennyi, az ország vadmérnökétől, Jankovics Miklóstól kezdve a város vad mérnökén, a druszán keresztül le egész a földkóstolókig.
Én, aki teljes életemben se vizet, se földet nem kóstoltam, hanem csak bort, elkeseredett kebellel néztem, hogy két folyadék: a bor és víz közül mint lesz lassanként becsesebbé a hitványabbik, a víz. Könnyeim sokszor csordultak ki e szívszaggató állapoton.
De amint tapasztalám, hogy az mérnökök, akik arra vagynak kiküldve az kormánytól, hogy a vizeket elpusztítsák, ahelyett a bort pusztítják a Prófétá-ban, megvigasztalódva repesett lelkem örömében, hogy: de iszen bor a bor mégis mindétig, s nem is múlik annak divatja sohasem.
Hanem mit prézsmitálok én itt? Menjünk sorjában.
Alig virnyad meg a vasárnap, korán kászmálódtam föl, mert ilyenkor duflán rózsás az élet. Délceg Katák, Pannák duhajkodnak az utcán, templomba menet, jövet. Az ember kebelében csak úgy dagad a szív, mert hiába mondja az én jó cimborám, az a palóc újságkotyvasztó, hogy aki jóravaló női pofát akar Szegeden látni, menjen el Nógrád megyébe, már én csak annak a mondója vagyok, hogy utolsó ember az, aki a vászoncselédben válogat; annak a jele az, hogy már nincsen meg az étvágya.
Hát amint öltözködöm, s felkötöm ünnepi keszkenőmet kackiás máslira, csoszogó lépteket hallok künn, minden lépésnél egy-egy nyögés hallik. Miféle istenteremtése jöhet itt? Egy véka csöves kukoricába mertem volna fogadni egy babszem ellen, hogy városi hajdú.
Csakugyan az volt. Egy félóra alatt beért a kaputól a szobámig.
Mi járatban van kend, százesztendőr öregatyám?
Paksamétát hoztam a polgármester úrtól. Én vagyok a polgármester úr extra futárja.
A futár átadta az írást, általbötűztem eleganciával, s íme mit látok:
ezennel meghívom önt mint a hazai borászatban szakértő férfiút Miklós Gyula országos képviselő és kormánybiztos úr által tartandó borászati értekezletre
Csak úgy feszült rajtam a lajbi kevélységemben. Ugrálj, szívem, nagy örömemben vigyázz, lábam, hova lépsz úri voltodban!
Tehát mégis csak győz a szakértelem a dibdáb erkölcsök fölött. Ehun ni az érdem jutalma, amiért a tudomány magaslatára emelkedve egyedül a bornak szentelem magamat.
Ordíts, szatymazi szőlőm, mer a te napod virrad táncoljatok, hordók, palackok és kvaterkás poharak, a ti farsangtok van!
Miklós Gyula kormánybiztos! ő hívat engem, ővele értekezünk a borászati érdekekről.
E lehet aztán az igazi nagy kapacitás, már csak az is nagy előnye neki, hogy kétszer lehet megtartani a nevenapját egy évben.
Gangosan sétáltam hát föl délután a városházára, hol Miklós Gyula a polgármester úr szobájában már várt reánk. Csupa jeles férfiak voltunk ott összegyűlve, de a legjelesebb maga őnagysága Gyula Miklós.
Értekezést tartott a borászatról. Mennyi tudomány, mennyi bölcsesség egy rakáson, Mintha hájjal kenyegették volna a hátamat. Tombolt bennem a hazafiúi érzelem, s kifelé kapaszkodott belőlem a sok nemes tapasztalat, amit hosszú évek során itt-ott-összeszedtem.
Fölkeltem ülőhelyemről én is s a következő elveket állítottam föl:
Az bornak a disznóhús az elöljárója, nem pedig a kormánybiztos.
Ezen rebellis szavaimra néma csönd lőn. Míg végre Miklós Gyula maga is a fejével bólintott: Úgy van! igaz!
Az bor akkor jó, ha öreg.
Gyula Miklós ismét azt mondta: Helyes.
Az bornak csak egy csodálatos tulajdonsága vagyon, amit nem értek, s ez az, hogy ha fehér is, veresre festi az ember orrát.
Mindenkinek arcán a kétely tükröződött ez érdekes rébuszra, s áhítattal hallgatták további szavaimat.
A bor mondám hatalmasabb elementum a királyoknál, mert földhöz üti őket.
A lelkesedés zaja tört ki.
Az bornak végzém csak egy hiányossága vagyon, hogy ti. van egy alávaló kísérője, egy utálatos szörnyeteg
Ki az? kérdék harsányan.
Ez a katzenjammer felelém s viharos éljenek és tapsok közt hagytam el a termet.
Ez volt életemnek legdicsőségesebb napja.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir