VII. EGY KONFERENCIA

Full text search

VII. EGY KONFERENCIA
…Ötven bot annak az akasztófáravaló újságírónak, amelyik a dolgunkba meri magát ártani… és ezt a konferenciát kiírja!…
Így ígérte ezt miheztartás végett a megye legmindenhatóbb oligarchája, H. István, midőn az elnöki széket elfoglalta azon a Deák-párti titkos értekezleten, amelyet én most mégis kiírok.
Hanem az igaz, hogy előbb mégis óvatosságból bevárom, míg a tekintetes úr, aki az ígéretet tette, meg méltóztatik halni.
De azért tartok tőle, hogy az éjjel, ha van halottak birodalma, megjelenik két vármegyei hajdú síri árnya ha ugyan a halvány lepedőkosztüm miatt mind le nem mond odaát az itteni hivataláról és a hatalmas oligarcha nevében lekapnak a tíz körmömről, ha már egyszer ki van mondva eleven ember korából megmásíthatlan végzésnek.
Hát úgy volt az ha már belekezdtem , hogy a Deák-párt nagyon ingerült volt e napon a választási mozgalmak rossz fordulata miatt. Nagy dolog történt. A hírhedt »paktum« ellenére is egy Deák-pártinak kicsinált kerületben baloldali ember lépett fel.
Hát látott már valaha Európa ilyen botrányt! Hát kicsodák ők, hát levegő az ő szavuk, mikor kimondják, hogy »az idén nem lesz választás, punktum. Innen ez és ez lesz a követ!« Hát nem respektálnak már ebben a vármegyében senkit és semmit? Hát ki parancsol itt már?
Hallatlan ez. Immár megfordul a világ és mozog a föld.
Hogy mer mozogni, ha rá van parancsolva, hogy megálljon?
Nem ér már a Corpus Jusit semmit, palatinus sincs már Budán hanem ők, a régi urak még itt vannak, s amíg itt vannak, még a fűnek is úgy kell nőni a megyei ég alatt, amint ők akarják.
Gyúanyaggal volt tele a terem, mintha minden percben felrobbanni készülne, a szemekben villám, a homlokokon felhő.
Az ős főispánok arcképei a falakról, amint a belopódzott napsugár ott táncolt rajtuk, mintha jóváhagyólag integettek volna ehhez a nagy haraghoz… Csak rajta, tekintetes urak! A hatalom az önöké!
Kezdetét vette a tanácskozás. Idegesen szólalt fel legelőször egy öregúr ősz fejjel, apró, szúrós szemekkel.
Elmondta, hogy ő erős pártember ugyan, de ennél a dolognál mégsem pártérdekből szólal fel, hanem lelke mélyéig felháborodott azon a szemtelenségen, hogy egy olyan ember mert föllépni, aki nem a megyei famíliák közül való… még tán nem is nemesember.
El kell fogatni! kiáltott közbe Szentillényi, a legtősgyökeresebb megyei arisztokrata.
Helyes! zúgtak rá a többiek. El kell fogatni.
Én is osztom a tisztelt értekezlet nézetét, de mit adjunk indoknak?
Egyszerű! Azt fogjuk mondani, hogy fölségsértés, lázítás volt a programbeszédjében.
Igen ám, de még nem mondott programbeszédet!
Hát akkor valamelyik magánnyilatkozatában volt fölségsértés.
No, ebben aztán megnyugodtak valamennyien, csak egyetlen ember hallgatott: egy szép fiatal férfiú, a megye legképzettebb szolgabírája: Ribay Miklós, kit mindenki szeretett s kinek mindenki kedvében járt, mert sokoldalú tudományosságából fényes karriert lehetett jósolni. Ez a gyerek még miniszter lesz valaha s berakja az egész vármegyét államhivatalokba!…
Eszerint ki van mondva határozatilag az elfogatás vette fel a szót az elnök. Mint én tudom, a jelölt most Budapestre utazott zászlókat és jelvényeket szerezni. Legkényelmesebb volna őt, amint Vácon a hajóbul kiszáll, rögtön elcsípni a parton, mert otthon, a kerületben véres verekedés fejlődhetik: a fanatizált választók ellenszegülhetnek az elfogatásnak.
Fogjuk el tehát Vácon a parton, de itt viszont az a kérdés merül fel, ha jogunk van-e őt idegen megye területén rabbá tenni?
Ej! Jog ide, jog oda! Legfeljebb Pest megye fog berzenkedni egy kicsit.
Ki lett hát mondva a határozat. Csak az volt még hátra, kire bízassék a végrehajtás?
A szolgabírák valamelyikére. Legjobb lesz, ha Ribay Miklós küldetik ki.
Ezennel kiküldetik tehát Ribay Miklós mondja ki berekesztőleg az alispán.
Ribay Miklós szép halvány arcát lángoló pír önté el.
Felkelt a padban s ahelyett, hogy némán meghajtotta volna magát a távozni készülő urak előtt, egyszerre harsány hangon kezdé:
Uraim! Várjanak még kissé. Engedjék, hogy elmondjam észrevételeimet.
Miféle észrevételeket? rikoltott közbe Szentillényi. Minek az a sok beszéd?
De a fiatal tudóst nem lehetett elhallgattatni, s az urak nagy kelletlenül visszaültek székeikre, hogy ugyan mit lehet itt még mondani…
Az a fiú pedig úgy beszélt, mint egy Demoszthenes és mint egy egyetemi tanár egyszerre. A tudomány érvei, a meggyőződés ereje és a lelkesedés tüze tették ragyogóvá szónoklatát, hogy ámulva és fejcsóválva hallgatták azt a vének; az alispánt és az elnököt úgy hátba ütötte néha egy-egy hatalmas kifejezés, hogy izgatottan forogtak ide-oda.
Mert a személyes szabadság szentségéről beszélt az ifjú s a képviselő-jelölt állását fejtegette, hol jogilag, az észhez szólva, hol flosculusokkal a szívekhez.
Kérte esedezve a tisztelt értekezletet, vegye vissza e határozatot, s mikor lezúgták, szenvedélyes hangon tört ki, megfenyegetve a hatalmasokat:
Jegyezzék meg, uraim, hogy minden dolognak két oldala van…
Meglehet, öcsém vágott közbe az öreg Szentillényi zordonan , de sose lesz belőled vicispán.
Nem is lett szegényből soha, de még vármegyei hajdú sem.
Fölösleges mondanom, hogy a jelöltet elfogták, hiszen benne volt akkoriban a hírlapokban, s a miniszterhez intézett interpellációkban később, melyekre az mai napig sem felelt természetesen, csak Ribayról említem meg, hogy fényes karrierje odalett.
Egy hónap alatt kivekszálták a hivatalából, s most mint ügyvédsegéd tengeti életét szegényen, nyomorultul, azon töprengve: hátha mégis csak egy oldala van minden dolognak.
Az amit a hatalmasok meglátnak.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir