KINEK KELL ASSZONY? • 1878 (30. kötet)

Full text search

KINEK KELL ASSZONY? •
1878
(30. kötet)
A vizitkártya elég sokat mond az arisztokrácia világában, hogy a laikus, a közönséges vérű emberek meg ne érthessék, mint diskurálnak egymás közt az »urak«. Ha be van hajtva, akkor személyesen volt ott a tulajdonosa, ha az alsó balcsücske van begörbítve, az akkor annyit tesz: »fogadja szerencsekívánatomat«, a felső balcsücske »őszinte részvétkifejezést« jelent, a jobb szöglet felül megtörve sürgős találkozást kér; és ez így megy egész a tanulmány magaslatáig, ki lehet azzal fejezni a gyűlöletet, megvetést, szerelmet, leánykérést stb. És egy igazi nemesembert mindaz, amit a vizitkártyával mondott, jobban kötelezi, mint száz aláírt kötelezvény és ugyanannyi eskü.
A nemességet eltörülte a törvényhozás, de a vizitkártya uralmát nem. Az hatalmasabb a törvényhozásnál. A polgári elem megtanult franciául s odatolakodott vele a kulcslyukhoz, megtanult vívni, lőni, megtanult bosszút állani a becsülete megsértőin, megtanult úgy öltözni, mint a nemesség, még a vizitkártya használatát is elsajátította, de nem tud vele beszélni mai napig. A societas féltve őrzi ezt az úri titkot, melynek éppen az aprólékosságában rejlik a felismerhetetlensége s éppen a felismerhetetlenségben az eleganciája.
Egy kis vizitkártyáról talán különös is ilyen sokat beszélni, de mikor néha olyan érdekes, mint egy nagy regénynek a legszebb fejezete.
A páholynyitogatónő a múltkor egy vizitkártyát nyom a markomba, melyen ez a név feketedett cifra betűkkel:
PAUL KOHN
Priv. Heiratsvermittler.
Tűnődve forgattam ujjaim közt a fényezett papírkockát:
– Kohn!… Kohn!… Mintha már hallottam volna valaha ezt a nevet. Teringette, olyan ismerős név valahonnan! Különben is a hivatala elég érdekes. Lássuk, mit akar.
A páholynyitogatónőt kérdeztem:
– Személyesen keresett itt ez az úr?
– Azt hiszem igen; mondta, hogy a második felvonás alatt el fog jönni.
El is jött. Magas szál ember, középütt kiborotvált szakállal. Kissé pufók arc, vastag ajkakkal és ellaposodó orral: hasonlít Széll Kálmánhoz.
– Ön az a híres Kákay Aranyos, aki…
– Én.
– A Tisza oraságot olan döhösen megtámadta taval.
– Az nem én vagyok.
– S aki a Helvey Loura kisasszonyt olan nagyon megkölömböztette.
(Itt hamisan csippentett a szemeivel.)
– Az már megint én vagyok.
– S aki a »vizitkártya történetét«, ezt a politikai skandalomot kibeszélte.
– De már az megint nem én vagyok.
A derék férfiú erre a kijelentésemre nem hökkent vissza, hanem, mint akinek a dolga rendben van, minden engedelemkérés nélkül leereszkedett a hátam mögötti székre s kockás nadrágban lötyögő lábszárait egész otthonosan egymásra rakta.
– Nekem ajánlólevelem van önhöz. Még ezelőtt 4 évről szól, amikor Párizsban tartózkodtam. Egy főrangú kundsaftom adta az ajánlatot önhöz.
– Hogyan, Párizsból?
Átnyújtotta a levelet. Egészen meg volt már sárgulva. Felbontottam: egy ismeretes magyar mágnás neve volt írva az ajánlólevél alá, mely így hangzott:
Kedves Kákay Aranyosom!
Ez az úr egy zseniális fickó. Egészen a mi emberünk. Magyar, de mégis amerikai. Tudja a gyengéinket és szellemesen aknázza ki. All right! Az árucikk, amellyel kereskedik, a lehető legérdekesebb s a lehető pikáns alakba pakolja be. Te értesz engem! Ami magadat illeti – talán elkéstem. Azonban, ha jól tudom, te nagy barátságban vagy Lonkayval, s neki széles ismeretsége van olyanokkal, akikből a kész vevők kerülnek ki. Te értesz engem… Ajánld emberemet Lonkaynak.
(Még három sor utóirat következett angolul: amiből nem értettem egyetlen szót sem.)
Az ördögbe is – gondoltam magamban –, ez a szellemes levél az öreg Kákay Aranyosnak szólt. Mindegy. Az öregúr már meghalt, ezt az örökséget átvehetem tőle minden lelkiismeretfurdalás nélkül.
– Hogyan, uram, ön most adja át e levelet? – kérdém tőle.
– Tovább tartózkodtam a külföldön, mint hittem volna. Mire Magyarországba jöttem, egészen kiment az eszemből ez a dolog. Ma azonban itt Szegeden átutazóban véletlenül hallom, hogy itt van. Ez az oka, amiért bátorságot vettem…
– Szívesen hallgatom meg önt bővebben. Térjünk a tárgyra. Önnek az a mestersége tehát, uram, hogy a hideg kegyetlen női szíveket bizonyos pénzbeli föltételek mellett hajlékonyakká teszi…
– Igen, uram – felelte büszkén –, ez az én mesterségem.
– Tiszteletreméltó foglalkozás.
– Az, uram. De egy idő óta nem igen jövedelmező. Az üzlet lanyha, nagyon lanyha. Pedig én értek hozzá. Oh, uram, mekkora tudomány az!
– Elhiszem.
– Az időt választottam meg rosszul.
– Hogyan? Az időt?
– Az időt, uram, arra nézve, hogy mikor kelljen születnem. Az egy kijavíthatatlan üzleti hiba volt tőlem, hogy most születtem, mikor a regényesség kiveszett már az emberekből. A középkorban kellett volna világra jönnöm, mikor még napirenden volt a nőszöktetés s több efféle.
– Megesik még az néha most is.
– Dehogy esik, dehogy. Nézze meg ön például azt a gyönyörű barna hölgyet itt a túloldali páholyban,… nem ott… amabban a másikban.
– Látom. Gukkereztem eleget az első fölvonás alatt. Nagyon szép. Már tegnapelőtt föltűnt az egész »arany fiatalságnak«. Arról nevezetes, hogy senki sem tudja, kicsoda.
– Én tudom.
– Nos, mit akar azzal a szép hölggyel?
– Azt, uram, hogy nincs többé érzék az emberekben a női báj iránt.
– Dehogy nincs. Kicsoda az a hölgy? Leány vagy asszony?
– Becsületes férje van, uram, meg aztán szereti is, de …
– Milyen de?
– Én ki tudnám például vinni, hogy megszöknék a férjétől…
– Ah!
– Igenis… nagy föladat, de én ki bírom vinni. Iam alios vidi ventos. Azonban…
– Önnek mindig van valami »azonban«-ja.
– Éppen ez az egy azonban az én megölő betűm – mondá Paul Kohn szomorú sóhajjal. – Aludttejszerű nemzedék jött a régi jelesek nyomába. Higgye meg ön, hogy nem akad férfi már, aki fogékony legyen a »gavallér passziók« iránt. Hiszi ön, hogy akadna valaki, aki e hölgyet kész volna megszöktetni? Hüm-Hüm… Csak úgy példának okáért mondom.
– Én tudok egy olyan valakit.
– Ah, uram! ön lekötelez… Ide azzal az emberrel! – kiáltott föl élénken.
– Ön, úgy látszik, jól kezdi magát érezni.
– Mint mindig, valahányszor az üzletben nyílik kilátás valami cselekvésre.
– Éppen ellenkezőleg. Hisz ön most éppen a hivatása ellen cselekszik; ön így inkább házasságbontó, mint házasságszerző.
– Les extręmes se touchent! Az ellentétek itt egy cél felé vezetnek. Ha egy viszony fölbomlik, két újonnan kötendő viszony nyer általa alapot. Én tudományosan értem e mesterséget, uram!
S egy fölényt sugárzó mosoly játszott ajkai körül, mialatt nyájas, vidor hangon sürget:
– Nos, ki azon tiszteletreméltó gentleman?
– Ki kész a hölgyet megszöktetni?
– Igen, azt kérdem. De egészen biztos ön abban?
– Egészen.
– A nevét, uram! – kiáltá újra, örömtől csillámló szemekkel.
Egy tekintet a káprázó szépségű nőre, ki átellenben ült, szendén, odaadó figyelemmel hallgatva a darabra, s egy másik pillantás a közvetítőre, kinek őszinte öröme meggyőzött az ajánlat komoly voltáról, hirtelen megérlelé bennem az elhatározást.
– A gentleman, uram…
– Igen, azon gentleman? – vágott közbe türelmetlenül.
– Azon gentleman, én vagyok.
– Ah! – szisszent fel Paul Kohn bosszankodva. – S van önnek annyi pénze?
– Pénzem? Erre nem is gondoltam. Azonban őszintén mondhatom, hogy …
– Hogy?
– Nincs.
Az én emberem erre felemelkedett székéről és a kesztyűjét kezdte fölfelé húzogatni.
Ön akarja a hölgyet megszöktetni? Milyen gondolat az. Ön ez esetben nem tud angolul, mert különben megértette volna az ajánlólevél utóiratából… Pedig nekem a gróf azt mondta, hogy kitűnően beszéli az angol nyelvet.
– Kétségkívül – mondám nagy zavarral –, tudtam valamikor, hanem egy hosszantartó forróláz folytán elfeledtem… illetőleg betegségem alatt az angol nyelv tóttá változott bennem. A doktorok tudják csak e rendkívüli jelenség magyarázatát.
– Persze, persze…
– Nincs tehát egyéb hátra, mint hogy ön magyarázza meg.
– Szívesen. Hiszen önöket, újságírókat úgysem lehet megcsalni. A dolog úgy áll, hogy az az asszony…
– Oh! Az a rendkívüli szép asszony…
– Az én tulajdon feleségem.
– Mit mond ön?
– Csak az igazat. Utazgatunk az országban, s ha akad valahol lobbanékony firma, segítem őt annak ismeretlenül megszöktetni. Egyszerű, világos alapokra fektetett mód ez. Nincs benne semmi komplikáltság. Igaz-e, uram?
– Tökéletesen.
– De az üzlet lanyha, nagyon lanyha. Pedig a feleségem mindent elkövet: s azt tartja, pénz az idő: három-négy nap múlva rendesen visszaszökik, hogy – megint elszöktethessem. Szegény, hű asszony! Sok apró vesződséggel járó üzlet ez, uram, s mégis lanyha, nagyon lanyha.
Paul Kohn büszkén fölemelte fejét.
– De legalább az az egy önérzetet gyújtó oldala van, hogy nem svindli s hogy nem komplikált. Igaz-e, uram? Hanem azért mégse beszélje ki az újságban.
– Hova gondol ön? – mondám komolyan – az ilyesmi előttünk is titok.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir